“Слідкуйте за погодою в серпні”: Чи треба скошувати картопляне бадилля, чи краще залишити
Досвідчені картоплярі знають, що важлива частина збереження якості врожаю "другого хліба" настає за кілька тижнів до серпневого збирання. У цей час відбувається утворення захисного шару між поверхнею бульби та внутрішньою тканиною для забезпечення лежкості. Управління надземною частиною рослини, бадиллям, відіграє значну роль у тому, якої міцності буде шкірка, інформує Ukr.Media.
Картопля — один із тих овочів, які добре зберігаються в необробленому вигляді за умови правильного вирощування.
Більшу частину сезону для картоплі необхідно підтримувати нарощування листової маси внесенням добрив і поливом, адже чим більше надземної біомаси — тим більші бульби. З кожної "материнської" картоплини можна отримати до дванадцяти нових поживних бульб.
За своєю природою рослини картоплі використовують поживні речовини з листя до нарощування бульб, що називається, до останнього. Причому, висота та кількість листя безпосередньо залежать від сорту. Є низькорослі сорти, приблизно 30 см заввишки — у них бульби дрібніші, ніж у високорослих, які досягають 40-60 см, а є сорти, висота яких досягає одного метра.
По суті, якщо ви хочете отримати найбільші бульби, треба залишити картоплю старіти природним шляхом, а коли листя зів'яне і бадилля ляже на землю, врожай без проблем наростить тверду шкірку прямо в ґрунті протягом двох-чотирьох тижнів за умови, що не буде сильних дощів.
Однак, недаремно питання про способи збирання картоплі — одне з найобговорюваніших серед городників. Одні дотримуються переконання, що спеціально скошувати бадилля не треба, нібито, так вище ризик занести в бульбу хвороби через відкриті зрізи. Адже після скошування до збирання врожаю мине не менше двох тижнів, мало що може трапитися.
Причому, не визнаючи скошування, прихильники цієї теорії вважають дуже корисним спалювати в'яле картопляне бадилля — мовляв, так і шкірка картоплі швидше твердіє, і зберігається врожай краще, і шкідники запікаються, як шашлики, і взагалі відбувається дезінфекція ґрунту, і так завжди робили бабуся з дідусем.
Можливо, бабуся з дідусем і спалювали бадилля до викопування (і на всіх дачах стояв гіркуватий димний запах), але зараз цей пожежонебезпечний спосіб не є оптимальним, на відміну від безпечного скошування бадилля.
Головне пам'ятайте, не обрізайте занадто рано! Коли надземна частина тільки починає бліднути, це означає, що рослина завершила фазу росту листя і буде витрачати енергію на калібрування бульб під землею, а значить, для життєдіяльності знадобиться вода.
Для вирощування картоплі опади важливі, але надто багато або надто мало дощу є обмежувальним фактором.
Картопля — це рослина з дрібними коренями з тонко розгалуженою кореневою системою, і тому вона чутлива до коливань води в кореневій зоні.
Бульби картоплі містять не менше 80 відсотків води, і емпіричне правило полягає в тому, щоб рослини отримували 3 см води на тиждень для гарного врожаю. Всякий раз, стикаючись із дефіцитом вологи, рослини знижують швидкість росту, що впливає на кінцевий розмір бульб.
Але надмірна кількість дощу шкідлива, спричиняючи ріст бур'янів і затоплення. Затоплення, у свою чергу, призводить до проблеми, так званого, «чорного серця» — почорніння серцевини бульб.
Картопля не може нормально дихати, коли вона оточена водою, і кисневий обмін не відбувається. Тканина всередині бульби починає відмирати, таким чином, в результаті ви побачите великий чорний круг мертвої тканини посередині бульби. Причому, дізнаєтесь ви про це лише постфактум, коли почнете різати картоплю для приготування.
Друга неприємність, що слідує за тривалими дощами, — фузаріоз.
Якщо не враховувати божественного втручання, керувати опадами неможливо, тому картоплю з самого початку краще вирощувати в піднятих грядках для стоку води, і записувати точні строки посадки.
Ведення щоденника городника підкаже час для скошування бадилля в разі несприятливого прогнозу на серпень.
Картопля дозріває швидше в сонячну та спекотну погоду, ніж у дощову та прохолодну. Ось чому слід зосередитися на погодних аспектах до кінця періоду дозрівання, щоб визначити правильний час збирання врожаю.
Більшість сортів картоплі будуть готові до збирання через 80-115 днів після посадки, і збирання слід здійснити до перших заморозків, щоб уникнути підсолоджування бульб.
Якщо картопля збирається для зберігання, то рослина має загинути природним шляхом до збирання врожаю — в ідеалі. Однак, коли немає часу чекати, можна викликати дозрівання штучно, зрізавши надземну частину і зібравши врожай приблизно через два-три тижні після того, як рослина загинула. Процедура допоможе наростити товстішу шкірку і зробити картоплю лежкою. Це особливо актуально у випадку ризику хвороб.
Втім, буває й так, що бадилля не тільки виглядає здоровим, але й показує ненормальний ріст. Зазвичай це трапляється, якщо в ґрунті занадто багато поживних речовин.
Пишні надземні стебла картоплі та листя іноді обманюють початківців овочівників марною надією. Недосвідчені люди думають, що потужні стебла та яскраво-зелене листя означають такі ж великі бульби під землею. Насправді, все навпаки. Відволікаючись на виробництво надземної частини, рослина зовсім забуває про те, чого хочуть власники ділянки — великих коренеплодів. Отже, якщо час завершення вегетації підходить — також скошуйте на 3 см над землею, а здорове бадилля відправляйте в компостну купу.
Джерело: ukr.media