Чому людина виправдовується у відповідь комплімент?
Дуже часто можна спостерігати таку ситуацію: "У тебе сьогодні така гарна зачіска…", а у відповідь людина відповідає: "А я вчора голову просто помила і все, та нічого особливого не робила…". Чому людина починає пояснювати?
Ситуація
Іноді звичайний комплімент може створити незручну ситуацію для одного з учасників розмови. "Ти сьогодні дуже добре виглядаєш! Яка чудова вишиванка. Вона тобі личить!", а у відповідь той, кому був адресований комплімент, починає соромитися: «Та нічого особливого! Я просто вчора голову помила і рано лягла спати… А купити вишиванки сьогодні можна без особливих зусиль.». А навіщо людина починає пояснювати, чому вона так добре сьогодні виглядає? Хіба це хоче почути співрозмовник. Йому зовсім не потрібні виправдувальні слова, тому що комплементи, їхня вимова — це ознака «хорошого тону», інформує Ukr.Media.
Так звані «Погладжування», які просто необхідні для розвитку подальших відносин та внесення у спілкування якогось шарму. І не обов'язково, щоби це були представники протилежної статі, це норма соціальної поведінки.
Що ж насправді?
Насправді коли людина починає обсипати свого співрозмовника поясненнями, у відповідь на адресований комплімент усередині неї з'являється відчуття страху. Вона насторожена, хоча на вигляд цього сказати неможливо. Будь-яку людину компліменти можуть насторожувати, і це незалежно від того, в яких вона стосунках з тим, від кого отримала приємні слова на свою адресу. Люди сприймають компліменти, свідомо вважають їх лицімірством, підозрюють співрозмовника в намірі потішити. Найрідше компліменти сприймаються як бажання сказати нам щось приємне.
Людині легше емоційно сприйняти та перенести агресивні випади, ніж свідомо приховану негативну інформацію, переоздоблену у «компліменти».
У чому причина?
Найголовніша причина такої поведінки це особливість нашої культури, яка пережила у 20 столітті втрату багатовікових ритуалів поведінки у суспільстві. Вітання, компліменти та догляд за жінкою, її реакції у відповідь — все це, залежно від стану, було гранично чітко регламентовано. Тоді кожному було зрозуміло, який комплімент означає загравання, а який ритуальну форму спілкування. На сьогодні ритуали зруйновані, і людина не знає, що має на увазі співрозмовник насправді, роблячи комплімент.
Це гра, яку грають дорослі люди, контактуючи між собою. Причина такої реакції на комплімент дуже істотна — прихована агресія, рівень якої дуже високий у нашому світі на сьогодні. До того ж, гострий дефіцит позитивної уваги один до одного. Зараз мало від кого почуєш: "Один за всіх, і всі за одного!" Нині кожен сам за себе.
Людина не звикла до щирої уваги інших людей. Вона боїться удару та не знає правил цієї дорослої гри. Вона знецінює чужу думку, тим самим захищаючи себе від неприємних емоцій, які може принести сказаний комплімент, боячись, що ця гра не за правилами.
Джерело: ukr.media