Які фактори впливають на престиж і популярність професій у сучасному суспільстві | 100 ІДЕЙ

Які фактори впливають на престиж і популярність професій у сучасному суспільстві

Щорічно десятки професій втрачають актуальність, а деякі різновиди робіт на зразок клінінгу або б'юті-процедур практично весь час вважаються не надто престижними. Чому, якщо вам щиро подобається майстром манікюру, то ви приречені на гнів і нерозуміння з боку близьких? Від яких факторів залежить престиж професії в суспільстві? Розбираємося, інформує Ukr.Media.

Тільки не в фаст-фуд

Для позначення статусу роботи в суспільстві соціологи використовують термін "престиж професії". Вважається, що він рідко залежить від самих осіб, які працюють в тій чи іншій сфері, проте на ділі одне впливає на інше. Ту ж професію кур'єра служби доставки їжі вважають важкою і при цьому низькооплачуваною, тому на таку роботу часто погоджуються студенти або мігранти. Пізніше в головах людей закріплюється факт, що подібна робота тільки для молодих людей або іноземців без освіти, що і робить її ще менш оплачуваною.

Іноді буває й так, що сама по собі професія могла б стати цілком престижною, наприклад, праця вчителів, медиків, рятувальників, співробітників органів правопорядку. При цьому виходить так, що працівники цих сфер не отримують належної оплати або рекрутери запрошують на місця некомпетентних фахівців, і часом управлінці дають їм сумнівні завдання. Перераховані фактори і змінюють суспільний статус професій — вони начебто і шановані, але не зовсім.

Як соціологи прийшли до класифікації праці

Найбільш відомі роботи про соціальну стратифікацію — від Пітирима Сорокіна і Карла Манхейма. Цей термін спочатку був запозичений вченими з геології — там він означав розташування шарів землі.

Пізніше дослідники суспільних закономірностей прийшли до наступної розшифровки феномена: стратифікація — це поділ соціуму на особливі групи, яке вибудовується при вивченні того, як окремі групи розважаються, працюють, ведуть побут і так далі. Пізніше стратифікація з'явилася і в професійній сфері. Мангейм детально вивчив кожну з соціальних груп, виділивши певні закономірності. Ту ж інтелігенцію вчений і розділив на 4 типи.

 • Інтелігент-початківець уже розуміє, що йому не обов'язково працювати руками, але важливо прокачувати розумові навички, щоб заробляти на життя.
 • Другий іде далі і розуміє, що від його когнітивних здібностей залежить статус у суспільстві. Він вже може вибирати між "вільними" спеціальностями на зразок тих, що відносяться до науки, мистецтва, релігії, і "оплачуваними професійними заняттями" — працею юриста, нотаріуса, секретаря. Йому не так важливо заробляти — головне, наскільки сильно його поважають.
 • Третій тип інтелігенції безпосередньо пов'язаний з освіченістю. Він усіма силами дає зрозуміти, що його навички дозволяють поліпшити не лише його життя, але і комфорт інших.
 • Четвертий же не просто звільняє себе від необхідності заробляти кошти, а й розвиває культуру. Він вже не типовий інтелектуал, а буквально революціонер у своїй сфері.
 • Що ще впливає на престиж або неприязнь до професії

  Відгукуючись на вакансію, люди враховують кілька складових.

  Статус компанії

  Він важливий з кількох причин. По-перше, переконавшись у відсутності негативних відгуків про передбачуване місце роботи, потенційний співробітник буде впевнений у тому, що йому належить працювати в розсудливому колективі, що йому вчасно буде виплачуватися оклад, що від нього не зажадають виконання абсурдних завдань. По-друге, він зможе похвалитися своїм працевлаштуванням у знакову компанію.

  Рівень окладу

  Цей момент частково спірний. Безпосередньо співробітнику важливо знати, що зарплата буде компенсувати його витрати на задоволення його потреб, але найчастіше в суспільстві можуть цінуватися і низькооплачувані посади на зразок медиків або викладачів.

  Місія професії

  Іноді, як у попередньому випадку, праця може цінуватися в суспільстві з тієї причини, що вона приносить людям неймовірну користь. Альтруїстична місія посади часто перекриває всі її мінуси.

  Так чому ж не всі професії рівні

  Виходить, що людям недостатньо отримувати задоволення від високооплачуваної роботи або вважати її суспільно значущою, якщо для її виконання не потрібні хороші навички, сама праця не зачіпає перекриття важливих соціальних потреб. Показовим є недавнє дослідження. У листопаді 2020-го дослідницький центр поставив респондентам наступне питання: "У якій професійній якості ви б не хотіли бачити своїх дітей?"

  З'ясувалося, що перше місце в антирейтингу займає професія прибиральника — її назвав кожен десятий учасник опитування. За нею слідували такі посади, як вантажник, водій, чиновник, військовослужбовець, педагог, медик. Також у ході бесіди прозвучали такі професії. як журналіст, офіціант, охоронець, сантехнік, перукар.

  Дещо іншу статистику показує ситуація з пандемією — від яких же співробітників були змушені відмовитися власники компаній. Це менеджери середньої ланки, бухгалтери, адміністратори, секретарі та інші фахівці з підтримки життєдіяльності офісу. З'ясувалося, що в умовах віддаленої роботи компанії можуть справлятися і без їх допомоги.

  З цього слідує висновок: керівники будуть чіплятися за професіоналів до останнього, поки зовсім не відпаде потреба в них.

  Виходить, що в наші дні престиж професії залежить і від розміру окладу, і від наявності у співробітника високих компетенцій, і від ступеня необхідності компанії в самому співробітнику. При цьому люди нерідко забувають про те, що будь-яка праця важлива для підтримання загального життєзабезпечення. Так, тому ж прибиральнику не доводиться днями і ночами сидіти над звітами або проектувати будинки. При цьому його діяльність теж впливає на добробут суспільства. Однак, неприязнь до цієї роботи легко пояснити: умовний фахівець з клінінгу не вчиться своєї посади по кілька років, та й заробляє відверто мало. В очах оточуючих він не робить подвигу і "закономірно" не отримує за це високу винагороду.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...
  Поділіться своєю знахідкою

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *