“Що вони роблять не так”: Три найпоширеніші помилки пенсіонерів у поводженні з грошима
Багато людей в нашій країні, досягнувши пенсійного віку, так і не навчилися ефективно управляти своїми фінансами. Раніше не було уроків фінансової грамотності, та й сьогодні ніхто не навчить, як правильно витрачати та накопичувати кошти. Навіть молоді часом не знають, як дотягнути до зарплати або відмовити в борг, не кажучи вже про наших бабусів і дідусів, а також вікових батьків, повідомляє Ukr.Media.
Я зовсім не маю наміру образити пенсіонерів — я шаную старість і ставлюся до людей похилого віку з повагою. Але варто зазначити, що ставлення літніх людей до грошей часто є дивним — вони або накопичують їх, ховаючи під матрац, або віддають усе дітям та онукам, а іноді навіть стають жертвами шахраїв.
Не всі — існують дуже грамотні в фінансових питаннях навіть 70-80-річні бабусі, які все життя працювали в бухгалтерії або банках, і молодим варто було б у них повчитися.
Сьогодні я хочу розповісти про три поширені помилки, які пенсіонери часто (не всі, але багато) роблять зі своїми пенсіями. Це відбувається через звичку, традиції або порівняння з сусідами і знайомими. Перевірте себе або своїх близьких — чи не роблять вони так (і поясніть, чому варто змінити фінансові звички).
Помилка №1 — відкладати великі суми на похорон
Внаслідок спогадів про прожиті роки та різні економічні труднощі пенсіонери не вірять у підтримку держави. Багато з них не мають надії на своїх дітей та онуків — часто старші люди з регулярними пенсіями, економлячи на їжі та одязі, живуть краще, ніж молоді з іпотекою та дітьми.
Отже, бабусі накопичують гроші на похорони, дбайливо купуючи все необхідне за життя: від панталон і колготок до грошей на труну, оплату поминок, огорожі, пам’ятника та відспівування в церкві.
Розмір заощаджень у пенсіонерів різний, залежить від їхнього віку, стану здоров’я, добробуту та уявлень про похорон. Деяким достатньо простої труни і присутності дітей на кладовищі, тоді як інші готові витратити 100-200 тисяч на пам’ятні проводи.
І під умовними “матрацами” у бабусь лежать десятки, а то й сотні тисяч, які знецінюються з часом, в той час як на рахунках ці суми хоч трохи індексувалися б. Невеличкі відсотки, але все ж. За 10-20 років на депозиті могла б зібратися пристойна сума, а не під подушкою. І навіщо витрачати 100-200 тисяч? Для чого?
Краще провести останні роки з комфортом та добре харчуючись. Як говорить моя мама, нікого ще не залишили лежати поверх землі, то чого хвилюватися заздалегідь? І я з нею згоден. Навіть витративши мільйон на цю сумну справу, зібравши оркестр у ресторані, що зміниться? Горе стане меншим?
Не сперечаюсь, все необхідне приготувати потрібно — одяг, речі, свічки, навіть обговорити з рідними колір труни та те, що посадити на могилу, але накопичувати сотні тисяч — це неправильно з фінансової точки зору.
Помилка №2 — надміру економити на всьому, особливо на їжі та здоров’ї
Так, пенсіонери в нашій країні отримують мізерні пенсії. Цих коштів вистачає лише на оплату комунальних послуг, недорогих продуктів і ліків, і навіть не найефективніших, а тих, що доступні. Через це пенсіонери і економлять. А не з любові до економії.
Однак не варто переходити межу і робити економію нав’язливою ідеєю. Іноді бабусі купують гнилі овочі на ринку, замість того, щоб придбати один хороший огірок або помідор, а потім обрізають гниле, в результаті отримуючи лише два шматочки. Де тут економія?
Або їдять швидкі каші, заливаючи пакети водою, замість того щоб купити кілограм вівсяних пластівців і приготувати молочну, більш корисну кашу.
Натомість можна відкласти половину пенсії на чорний день під матрац, завдаючи шкоди собі. І жити так ще 20 років, скорочуючи всі витрати, але маючи під подушкою 150-200 тисяч.
А потім, після похорону, діти розбирають комоди і знаходять ганчірочки з бабусиними заощадженнями, дивуючись, чому вона завжди їла лише супи
Джерело: ukr.media