Що таке перещеплення плодових і як його зробити самотужки
На початку весняного сезону в садах, де ростуть старі плодові дерева, або коли потрібно змінити сорт чи окультурити дичку, можна застосувати метод перещеплення, згідно з інформацією від Ukr.Media.
Цей спосіб підходить для здорових дерев: насіннєві не повинні бути старші 30 років, а кісточкові — не більше 18-20 років.
Що таке перещеплення? При перещепленні основна частина плодової рослини належить підщепі, а прищепа — лише частині вище щеплення (це можуть бути одна або кілька гілок, наприклад). Прищепа — це та частина рослини, яку прищеплюють, а підщепа — це основна частина, на якій виконують щеплення.
Живці (прищепу) заготовляють восени або на початку весни від здорових і продуктивних дерев. Оптимальний час для проведення перещеплення — рання весна, на початку сокоруху, коли кора легко відокремлюється від деревини.
На підготовлених деревах видаляють основні гілки, довжина яких має бути від 1 до 1,25 метра. Зрізи повинні мати діаметр 5-8 см, максимум 10-15 см, і їх необхідно акуратно обробити садовим ножем, щоб уникнути повільного загоєння і появи дупел.
На кінцях обрізаних гілок роблять уздовж них розрізи кори довжиною 5-7 см, у які вставляють по 2 живці з протилежних боків. На гілках товщиною 10-15 см вставляють 3-4 живці.
Кожен живець повинен мати 3-4 добре розвинені бруньки. Верхній зріз виконується безпосередньо над верхньою брунькою, а нижній — під кутом, довжиною 4-5 см. Місце щеплення обв’язують різними полімерними матеріалами, а торець живця обробляють садовим варом.
До літа, як правило, всі живці вкорінюються і починають розвивати пагони. Сильніші та вдало розташовані живці отримують можливість рости без обмежень, а інші прищипують. Надалі їх не обрізають, а формують основний пагін у вигляді скелетної гілки. Такі дерева через 3-5 років формують нову крону і почнуть плодоносити новим, прищепленим сортом.
Рекомендується проводити перещеплення у два етапи. У перший рік прищеплюють половину крони, а наступного — решту частину.
Застосовуючи цей метод, можна швидко отримати плоди улюбленого сорту з плодових дерев!
Джерело: ukr.media