“Видалення листя у томатів”: Не робіть як я, а робіть – як треба
Багато городників стикаються з ситуацією, коли теплиця, заповнена томатами, з акуратного простору перетворюється на справжні джунглі. У сприятливих умовах кущі здатні розростатися не гірше, ніж екзотичні ліани чи папороті. Це безладдя потрібно контролювати, і ми використовуємо для цього простий метод — видаляємо зайве листя, інформує Ukr.Media.
Однак у цьому криється важливе питання — яке листя вважається зайвим? Як його можна виявити? І взагалі, чи може існувати щось зайве у рослин, адже природа знає, як усе має бути.
Тут існують дві крайні думки: одна стверджує, що нічого зрізати не потрібно, а інша — що слід обрізати все, не чекаючи серйозних проблем (ви зрозуміли!). Правда зазвичай десь посередині. Але давайте розберемося.
Трохи мого досвіду
Коли я тільки починав займатися городництвом, мені здавалося варварським зрізати листя з рослин. Але незабаром моя сусідка, яка була досить впертою та переконаною у своїй правоті, почала активно наставляти мене. Вона вважала, що листя для помідорів зовсім не потрібне, достатньо залишити верхівку, і все буде добре. Я слухав її і з радістю став її учнем, навіть не дізнавшись, як у неї справи з урожаєм.
В результаті урожай вийшов, скажімо так, дуже скромним. Однак моя наставниця вважала, що так і повинно бути. Пара помідорів з куща — це ж чудово! Якщо хочеш більше, саджай більше рослин!
Врешті-решт, я зрозумів, що зрізати листя не можна. Я впав в іншу крайність, із якої вибрався лише через кілька сезонів, коли почав шукати нормальну інформацію про вирощування томатів.
Так я і дійшов до того самого золотої середини. Видаляти листя потрібно, але ні в якому разі не все, і навіть не дев’яносто відсотків! Залишаємо лише те, що справді зайве. А що саме — розберемося далі.
Навіщо взагалі видаляти листя
Зазвичай мова йде про листя, що росте нижче. Але у міру росту рослини також потрібно прибирати їх з інших частин. Чому це важливо?
По-перше, у теплицях томатам зазвичай дуже комфортно, і їхнє листя стає великим і м’ясистим. Крім того, утворюється їх досить багато. В результаті кущі загущуються, погіршується циркуляція повітря, і зменшується випаровування вологи з ґрунту. Це все створює умови для розвитку хвороб.
По-друге, у великого листя велика площа поверхні, з якої випаровується багато вологи. Тобто вона йде саме з рослин, чого дуже не хотілося б. І водночас таке пишне листя потрібно добре годувати, адже воно забирає на себе величезну кількість поживних речовин, необхідних для росту і дозрівання плодів.
По-третє, мова йде про нижнє листя. У молодих рослин воно не торкається землі, але з часом воно лягає, створюючи умови для розвитку грибків і швидкого поширення фітофтори.
Обрізка зайвого листя — це чудовий спосіб сформувати здорові кущі, уникнути багатьох проблем і отримати хороший урожай. Навіть збирати плоди з таких рослин набагато легше, ніж копирсатися в заростях!
Яке ж листя підлягає видаленню
Насамперед, ні в якому разі не слід видаляти листя з молодих рослин! Це завжди стрес, а зупинки у рості та інші проблеми нам зовсім не потрібні — нехай кущі правильно розвиваються, цвітуть і зав’язують плоди. Як тільки з’являться плоди на першій китиця — можна починати діяти. Видаленню підлягає листя, що розташоване під цією китицею. Але робити це потрібно поступово, не більше двох-трьох листків за один раз. Ідеально — робити це раз на тиждень, максимум через два.
Фахівці рекомендують спочатку видаляти листя з північної сторони. Воно отримує значно менше світла, тому процеси фотосинтезу проходять не так інтенсивно. Найголовніше — у тіні на такому листі найкраще розвиваються грибки.
Коли на першій китиця плоди дозрівають, на другій вони починають наливатися. У цей час можна видаляти листя до другої китиця.
Ось так поступово прибирається зайва зелень.
Яке ще листя треба видаляти?
<
Джерело: ukr.media