Чому в Китаї у пагод дах загнутий насправді

Під час подорожі Китаєм або перегляду фотографій із зображенням архітектури цієї країни насамперед в очі впадає нетипова для Росії будова дахів біля храмів. Вони мають багатоярусну форму, де всі кути загинаються нагору. Але навіщо потрібна така форма?

1. Що таке пагода

У Китаї багато споруд, призначених для поклоніння зображенням Будди, священним книгам та праху буддійських священиків. По суті, ця будова культового характеру – храм, ось тільки в Китаї він називається пагода. Щоправда, батьківщиною першої пагоди вважається Індія. У Японії культова споруда має іншу будову. Воно складається з приміщення, розташованого під землею, потім йде звичайнісінький фундамент. На ньому розташовується цокольне тіло, а після – прикраси в буддійській тематиці.

У підвальному приміщенні знаходиться порох чи мощі буддійських служителів та інших святих. Зазвичай вони зберігаються центром щодо фундаменту. Пагоди прийнято прикрашати дахами, що нагадують гірські вершини, квітки лотоса або перевернуту чашу. Це найголовніший атрибут споруди. Всього в КНР налічується близько двох тисяч пагод, і всі дахи мають загнуту форму. Історики пояснюють цю особливість будови кількома причинами.

2. Віра у надприродні сили

У Китаї існує легенда про походження даху пагоди. Вона пов'язана із надприродними силами. Стародавні китайці вірили в демонів, примар та інші темні сили, які можуть вплинути на благополуччя. Вони вважали, що вся погань здатна пересуватися виключно по прямих лініях. Із чим це пов'язано, історики не пояснили, але цей факт вніс свої корективи до архітектури Китаю. Вони почали будувати будинки та священні храми з вигнутою формою даху. Нібито такі лінії захищають будинки від містичних істот.

Також у стародавній китайській практиці фен-шуй сказано, що гострий дах, який нагадує карниз у польоті (фей янь), захищає від негативу та заповнює простір усередині позитивної енергією. Такий дах став для китайців символів удачі.

3. Схожість із природними вигинами гряди гірського рельєфу

А ось поціновувачі багатоярусної складної і водночас гарної архітектури вважають, що китайські пагоди мають вигнуті дахи через естетичні міркування. У Китаї цінується природна краса, контури гір, витончені вигини гілок сакури. Пагоди були збудовані саме з цієї подоби. Якщо поглянути на їхні дахи, то в них можна побачити і гірські вершини, і природні обриси дерев і латаття, що розпустилося. Вони ідеально поєднуються з гірською місцевістю і навіть доповнюють один одного.

4. Парасолька – найкращий захист від дощу

Ще одним поясненням є давня китайська традиція. Ще в першому столітті вони почали зводити будинки з широкими загнутими карнизами. Подібні дахи нагадували парасольку від дощу. І це не так. Стародавні жителі часто страждали від руйнування додому після затяжних злив. Дощі підмивали фундамент, вода потрапляла всередину та викликала гниття дерев'яних будов за кілька років. Народ почав думати, як захистити будинки, і в результаті з'явилися вигнуті по краях дахи.

Нова конструкція, що нависала, захищала дерев'яні будинки — вода перестала потрапляти у вікна і розмивати фундамент. Здавалося б, ідеальне рішення. Але мінуси все ж таки знайшлися. Вигнутий дах почав заважати проникати сонячним променям у будинки. Проблему змогли вирішити лише через 100 років. У другому столітті китайці вкоротили кути і ще більше їх загнули. У будинках стало ясно.

У десятому столітті в Китаї зазначили, що вигнуті дахи не лише допомагають зберегти сухість у будинку та пропускають сонячне світло, а й захищають від руйнувань під час землетрусів. Подібна конструкція виявилася сейсмостійкою. У народі навіть подейкували, що під час чергової тряски стіни можуть звалитися, а ось дах залишиться цілим. Сучасні пагоди мають уже покращену будову. Для зниження навантаження на стіни додані кутові опори у вигляді стовпів. Власне, крушу тримають не стіни, а складна система балок.

5. Найвідоміші пагоди в Китаї

У Китаї кілька тисяч красивих пагод, кожна з яких відрізняється своєю унікальною будовою. Але найпопулярнішими через свою багату історію є три пагоди:

Пагода храму Фогун – це одна з найдавніших дерев'яних споруд. Пагода вважається архітектурним дивом, що збереглося з 1056 року. Висота будівлі складає 67 метрів і має дев'ять ярусів. Назва перекладається як “Палац Будди”.

Пагода Диких гусей – це цегляна споруда, яка збудована без жодної краплі цементу. Цеглини з'єднувалися за допомогою технології «вилка». Незвичайна назва з'явилася завдяки легенді. Тут гуляв Будда і помітив диких гусей, якими вирішив поласувати, але зумів стриматися. З того часу дикі гуси стали символом позбавлення гріхів.

Пагода Білого коня — ще одна з найдавніших пагод, яка славиться давньою історією. Згідно з легендою, китайський чернець проїжджав повз місто, і потрапив у пастку потойбічних сил. Однак його білий кінь врятував свого господаря — злі духи забрали коня як жертву, відпустивши ченця. Місцеві жителі збудували пагоду, яку назвали на честь неї — Білий кінь.

А ось ще цікаве відео з нашого каналу:

Циліндри на кормі танка Т-34: для чого вони призначені

Китайські пагоди не одразу стали архітектурним дивом. Їх удосконалили віками. А ось зараз час відремонтувати свою дачу — як поліпшити стару дачу, не вкладаючи в ремонт багато грошей.

Источник: novate.ru

Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *