Самодостатній «Земний корабель» з глини та всякого мотлоху, в якому не страшний і апокаліпсис
Навряд чи знайдеться багато людей на нашій планеті, готових оселитися в будинку, побудованому зі старих автомобільних шин, пляшок, глини, ґрунту, що знайшовся поблизу і всякого мотлоху. Але все ж такі оригінали існують, особливо серед тих, хто перейнявся ідеями зведення житла під назвою Earthships («Земний корабель»), що стали популярними в пустельних регіонах Сполучених Штатів та Австралії. У цьому напрямі досяг доктор Мартін Френі, який із землі та вторинної сировини побудував дивовижний будинок, де запросто можна пережити і апокаліпсис.
Навіть старі покришки та порожні пляшки можуть принести славу тим, хто вирішив використовувати їх не для утилізації, а як основний будівельний матеріал. Серед таких ентузіастів виявилися вчені з Університету Південної Австралії та доктор Мартіно Френі, зокрема. Після безлічі досліджень та експериментів вони дійшли висновку, що мотлох, що загрожує майбутньому планети може послужити на благо людям. Залишається тільки попрацювати, щоб туго набити покришки звичайною землею, а пляшки наповнити піском, все це правильно скласти та облицьовувати. Надалі ці непридатні матеріали забезпечать надійним, безпечним та енергоефективним притулком, будівництво якого обійдеться в рази дешевше, ніж знадобиться коштів для будівництва традиційного будинку.
Йдеться про новий вид будівництва та тип житла, якому навіть придумали назву Earthships («Земні кораблі»). Такі об'єкти належать до альтернативної архітектури, яка кардинально змінила уявлення про сучасні пріоритети тих, хто мріє жити в гармонії з природою та землею. Причому в прямому значенні цього слова, оскільки такого роду будови здебільшого заховані під товстим шаром ґрунту, вкритого щедрою рослинністю. І ховають своє житло ентузіасти будівництва Earthships неспроста. Як відомо, підземні будинки з давніх-давен допомагали людям жити в комфортних умовах як у спекотні дні, так і в холодну пору без особливої потреби опалення або охолодження (виключення становлять лише морозні місяці).
Цікавий факт: «Земні кораблі» будують із досить токсичних матеріалів, якими є автомобільні шини, що відслужили свій вік. Утилізувати подібні багатошарові запчастини, дуже дорого і небезпечно для навколишнього середовища, а от якщо надійно заізолювати гумові поверхні, то можна уникнути негативного впливу як на екологію, так і на здоров'я людей. Для цього досить щільно заповнити внутрішню частину піском або землею, а зовні оштукатурити хоч глиною з тирсою, аби уникнути попадання прямих сонячних променів, що руйнують покриття шин.
Варто зазначити, що для будівництва будинків з покришок матеріали можна знайти під ногами та на стихійних звалищах, а ось забивати їх доведеться дуже довго. Це досить трудомісткий процес, що вимагає багато часу та сил, навіть якщо буде підключено добровольців. Та й заповнення пляшок піском, якщо задумано саме таке наповнення (скляні найчастіше використовують і порожніми, що допоможе наповнити будинок світлом), займає багато часу, хоча з цим впораються навіть діти. Незважаючи на це будівництво, все одно виходить максимально бюджетним.
А якщо все грамотно розпланувати, встановити в потрібному місці вікна та світлові люки, впровадити пасивну систему вентиляції, при цьому скористатися сучасними інноваціями в галузі альтернативної енергетики та впровадити систему збирання та фільтрації дощової води, то житло перетворюється на автономне сховище. Саме так і вчинили ентузіасти на чолі з доктором Френі, які вирішили показати майстер-клас з будівництва «Земних кораблів», якими цікавиться дедалі більше послідовників сталого життя.
Автори Novate.ru хотіли б звернути увагу на те, що переслідуючи великі цілі збереження навколишнього середовища, розробники не забули і про естетику, і про практичність житлового простору. Зовні, будинок, побудований у буквальному значенні слова з мотлоху і бруду, більше нагадує казковий притулок, яке органічні форми ідеально вписуються в природний ландшафт. При цьому сама природа ненав'язливо перекочувала всередину незвичайного житла. У ньому, в кожному куточку, що підходить для кімнатних рослин, можна побачити розкішні екземпляри, які стали окрасою скромного інтер'єру, не позбавленого зручностей.
Оскільки це був все-таки демонстраційний зразок, який надалі планували використовувати як гостьовий будинок, облаштування було підпорядковане організації приємного місця відпочинку далеко від цивілізації. Враховуючи невелику площу, розробники віддали перевагу відкритому плануванню, щоб у кожен куточок невеликого притулку проникали життєво необхідні сонячні промені. Простір вітальні та їдальні плавно перетікає в зону сну з великим ліжком, а вона є сусідами зі скромним кухонним куточком, який не стали перевантажувати масивними тумбами та навісними шафами. Обійшлися лише відкритими полицями, які закріпили між викладеними з глини та знайдених на звалищах алюмінієвих банок, вони використовувалися як цегла. Вбудовану конструкцію залишалося лише накрити дерев'яною стільницею, яку можна використовувати як зручний робочий простір.
Єдиний простір, який захований за перегородкою, виявилася ванна кімната, що має хитромудре планування та оформлення. У цій зоні всі меблі також виготовлені з природних матеріалів та вторинної сировини, яка б захаращувала всю округу, а тепер є опорними конструкціями, із закріпленим сантехнічним обладнанням. Незважаючи на те, що це мокра зона, керамічну плитку поклали тільки на підлогу, решта площин оштукатурена лише розчином з глини та піску, які чудово вбирають зайву вологу. «Дихаюча» обробка та наявність вікон дозволяє уникнути вогкості в підземному крихітному будинку.
Насамкінець варто згадати, що в колоритний «Земний корабель» навідуються не тільки любителі еко-туризму або ті, хто мріє про відпочинок далеко від цивілізації. Часто тут влаштовують екскурсії і охочих завжди хоч греблю гати.
Докладніше про експериментальні еко-будинки можна дізнатися з наступного матеріалу.
А ось пізнавальне відео нашого каналу:
Источник: novate.ru