Як рівно відрізати трубу болгаркою: поради щодо рівного розпилу під 90 і 45 градусів | ivd.ru
Як рівно відрізати трубу болгаркою під потрібним кутом? Для цього можна знайти спеціальні інструменти, зробити викрійку з паперу, клейкої стрічки, готовий шаблон із непотрібної пластикової чи металевої труби. Розповідаємо про всі способи.
Технології та секрети правильного різу
Підготовка та правила безпеки
Основні методи
— З використанням готових шаблонів та інструментів
– Під 90 градусів
– Під 45 градусів
– Не різати, а зігнути
Правила обробки зрізу
Підготовка та правила безпеки
Щоб розрізати трубу болгаркою рівно і без зазубрин, дотримуйтесь простих правил.
- Використовуйте струбцину, верстат або інший пристрій, щоб забезпечити собі повний контроль над робочою площиною. Закріплений предмет не повинен прокручуватися, їздити вперед і назад, відхилятися від осі.
- Вибирайте акумуляторний інструмент: він забезпечить руці велику рухливість. Беріть найлегшу і компактнішу болгарку з наявних.
- Перед роботою ведіть відключену від мережі або батарею болгарку без диска над робочою поверхнею. Переконайтеся, що вам зручно, дроти не заважають і не потрапляють під диск, стіни та меблі не обмежують руху.
- Беріть найтонший диск, що підходить для металу або пластику. Тонкі диски з корунду з алмазним напиленням розріжуть навіть товсту сталь. Але чим тонший диск, тим нижчий ризик утворення зазубрин на площині різання.
- Підносите диск зверху без нахилу. Дайте йому досягти оптимальної швидкості обертання, перш ніж опустити на поверхню.
- Не тисніть на інструмент, пиляйте їм плавно і без натиску.
- Під час роботи не змінюйте інтенсивність обертання. Щоб вибрати підходящу для конкретного матеріалу, спробуйте відрізати невеликий шматок до потрібної лінії зрізу. Пластик радять різати на 3000-5000 оборотів, сталь – на 8000-10000 мінімум.
Не забувайте і про безпеку.
- Метал і товстий пластик ріжуть у захисній масці та окулярах, рукавичках, щільному одязі, що закриває шкіру.
- Навколишній простір варто накрити щільною плівкою, з якою легко змісти стружку.
Основні методи
Рівно розпиляти круглу або профільну трубу впоперек нескладно. Головне правило – сім разів відміряти. Проведіть вузьку лінію різання кольоровим лаком для нігтів, крейдою або маркером по металу, перш ніж розпочати роботу.
Готові шаблони
Як правильно різати трубу болгаркою? Зручніше працювати з готовими шаблонами чи стуслами. Вони вже розмічені під потрібний кут – як мінімум 45 і 90 градусів, іноді – під 30, 60. Можуть виглядати як:
- пластиковий циліндр із прорізами – його надягають на деталь, яку потрібно обрізати;
- П-подібне ложе із пластику з прорізами — виріб вкладають у нього;
- сталевий кут із прорізаними широкими гранями – його накладають на кут профілю, через щілини можна залишити мітки на металі;
- набір одноразових шаблонів із плівки, що самоклеїться – досить обережно перенести наклейку з потрібними градусами на поверхню, а потім відрізати по кромці плівки.
За допомогою косинців ріжуть прокат або пластик із квадратним та прямокутним перетином. Стусла можна використовувати з круглими та профільними виробами. Паперові шаблони друкують для круглого прокату чи пластику.
Інструменти та паперові шаблони потрібно підбирати строго по діаметру, інакше різ буде нерівним. Кутники для профільного прокату розраховані на кілька розмірів, можуть вважатися універсальними.
Досвідчені майстри радять перевірити інструмент перед роботою. Наприклад, на непотрібному шматку пластикової чи металевої труби. Зробіть мітки за допомогою стусла або шаблону, обріжте зайве за ними, а потім перевірте кут. Деякі користувачі на маркетплейсах скаржаться на неточність китайських косинців.
Користуватись інструментами досить просто. Помістіть у них трубу і позначте маркером або крейдою потрібні лінії. Перемістіть трубу в кріплення струбцини або на верстат і обріжте. Майстри радять при використанні стільця намічати майбутню лінію різання не маркером, а ножівкою. У тонкий пропил диск увійде легше, зріз буде чистішим і точнішим.
Як розпиляти трубу болгаркою під 90 градусів без шаблону
Є два способи провести лінію різання, якщо у вас немає спеціальних інструментів.
- Оберніть трубу аркушем паперу, переконавшись, що краї збіглися паралельно, без нахлеста та виступів. Обведіть маркером або крейдою.
- Зробіть рівне кільце із ізоленти нижче лінії різу. Можна не відклеювати його: воно допоможе вам не вийти за межі розпилювання.
Перевірити лінію на круглому прокаті допоможе математика.
- Виміряйте довжину намальованої крейдою кола за допомогою нитки.
- Виміряйте діаметр виробу з урахуванням стінок та розрахуйте радіус.
- Помножте 6,28 на радіус. Якщо число дорівнює довжині кола, ви відміряли всі правильно.
З профілем працювати ще простіше. Відкладіть по чотирьох ребрах потрібну довжину відрізка, з'єднайте крапки за допомогою лінійки. Перевірте транспортир.
Як відрізати трубу під 45 градусів болгаркою
Якщо ви не бажаєте купувати шаблон для круглої труби, доведеться зробити його самостійно. Але ризик помилитися завжди більше. Які техніки є?
- Накреслити на комп'ютері паперове лекало, роздрукувати та вирізати. Кут буде точним, але для створення шаблону потрібна програма для проектування та вміння робити креслення.
- Зробити одноразовий візерунок. Візьміть квадратний аркуш паперу, яким можна обернути трубу без зазору. Складіть його по діагоналі до трикутника. Оберніть трубу трикутником: його найдовша сторона повинна йти паралельно її кромці. Проведіть лінію маркером від вершини трикутника.
- Зробити макет. Візьміть непотрібну пластикову трубу, яку можна надіти на прокат, що потребує різання. Обріжте пластик під 45 градусів за методом вищим. Перевірте кут за допомогою транспортира та використовуйте як шаблон. Якщо немає пластику, візьміть щільний картон і згорніть трубу потрібного діаметра.
Якщо ви ріжете два вироби, щоб потім зварити під 90 градусів, спочатку перевірте стик на макеті. Зробіть із картону або паперу такі ж у масштабі 1:1, намітьте лінію зрізу вибраним методом. Відріжте та спробуйте з'єднати. Якщо порожнечі більше 2 мм, спробуйте на новому шаблоні трохи відхилити лінію зрізу, щоб скоригувати помилки у вимірах.
Як зігнути трубу болгаркою
Гнути круглий прокат найзручніше трубогибом. Якщо його немає під рукою, також допоможе болгарка.
- Позначте на поверхні лінію згину маркером. Вона повинна йти паралельно кромці. Намалювати її допоможе кільце з паперу або ізольента.
- Намалюйте по 3 лінії праворуч і ліворуч від основної, з відривом близько сантиметра друг від друга.
- Вирішіть, яка сторона після згинання буде зовнішньою, а яка — внутрішньою.
- Закріпіть виріб у струбціні внутрішньою стороною догори.
- Зробіть надрізи болгаркою лініями. Достатньо пропиляти до половини висоти.
- Тонку трубу після цього можна акуратно зігнути по будь-якому пропилу вручну. Кут буде приблизним, наприклад, не 45, а 43 або 50 градусів, тому що без трубогиб зробити точний практично неможливо.
Цей метод не підійде для роботи з чавуном чи цинком, прокладання водопроводу під кутом. Можна зігнути болгаркою трубу, яка стане декоративним елементом або опорою під невеликим навантаженням, але не частиною інженерної системи або головною конструкцією, що несе.
Після згинання з використанням болгарки залишаться порожнечі в пропилах. Їх заварюють, навіть якщо вони не заважають. Це зробить деталь менш крихкою.
За допомогою пропилів можна зігнути круглу трубу із металу або пластику. Прямокутну не згинають, а зварюють із двох частин, складених під потрібним кутом. Щоб зробити із порожніх металевих профілів прямий куточок, потрібно зрізати два під 45 градусів.
Правила обробки зрізу
Навіть після найгострішого диска на металі чи пластиці залишаться невеликі задирки. Їх потрібно прибрати, тому що вони можуть знизити міцність зварного шва, поранити майстра, який працюватиме із заготівлею. Задирки — серйозна проблема. На великих підприємствах, які працюють із масивним прокатом, для їх видалення використовують спеціальні установки – вібраційні або електролізні. У домашніх умовах зняти стружку допоможуть найпростіші методи.
- Дочекайтеся, поки метал або пластик остаточно охолонуть, помістіть зріз під потужний струмінь води.
- Потріть зріз найтоншою наждачкою або металевою губкою.
- Обробіть край ножівкою або болгаркою з м'яким диском для фінішного шліфування та полірування.
Якісний зріз – гладкий і рівний по всій поверхні. Не можна розпочинати наступний етап робіт, якщо на кромці залишилася стружка.
Источник: www.ivd.ru