Які бувають викрутки: види та назви викруток | ivd.ru

Викрутки ділять на види на кшталт наконечника. Але це не єдине, чим вони відрізняються. Розповідаємо, як вибрати підходящі інструменти для дому чи роботи.

Види викруток

Види та назви
– Плоскі
– Фігурні
– Хрестові
– Універсальні
Інструменти з додатковими функціями
Що ще враховувати при виборі

Які бувають викрутки: види та назви

Навіть якщо ви рідко робите щось вдома, зберігайте в коморі як мінімум пару викруток — плоску та хрестову. Цей набір дозволить швидко зібрати невелику тумбу, підтягнути ослаблені кріплення полиці, не викликаючи майстра. Якщо ви віддаєте перевагу будь-якому ремонту своїми руками, готуйтеся витратитися на набір інструментів. Розповідаємо, які можуть вам стати в нагоді.

Плоскі

Для кріплення меблів, кришок і корпусів побутової техніки часто використовують потайні шурупи з прямим шліцом – вузькою виїмкою по всій довжині капелюшка. Для роботи з ними потрібна плоска викрутка, наконечник якої виглядає як маленький шпатель із загостреною гранню. Вона забезпечує надійне зчеплення зі шліцом на капелюшку.

Є кілька видів плоских викруток. Вони відрізняються:

  • матеріалом виготовлення робочої частини – від сплаву залежить міцність, здатність витримувати тиск та тертя;
  • шириною та товщиною наконечника;
  • формою грані вона може бути загостреною, плоскою, округленою.

Плоскі, або шліцеві моделі завжди маркують літерами SL. Після них стоїть одна чи кілька цифр.

  • Перша вказує на ширину робочого краю. Іноді це єдине, що виробник вказує на маркування. Приклад: викрутка SL 2,5 необхідна для роботи з невеликими шурупами в кришках електронних приладів.
  • Іноді позначення виглядає як SL 6х0, 5х150. Тоді перше число – ширина грані, друге – товщина, третє – довжина стрижня.
  • Ще один варіант – SL 6х150: ширина грані та довжина стрижня відповідно.

Для будинку достатньо двох видів шліцевої викрутки – з широким і вузьким наконечником.

Плоский наконечник підходить не тільки для роботи з потайними шурупами. Метиз із прямим хрестом на капелюшку теж піддасться, якщо затягнутий без зусиль. Використовуйте плоский тип наконечника, якщо необхідний хрестовий.

Невеликий шпатель із загостреним краєм деякі також використовують для зняття кришок, що замикаються, видалення шару фарби або клею навколо старого кріплення. Але не варто застосовувати його не за призначенням. При сильному тиску або інтенсивному терті грань деформується, через що погано триматиме контакт із шурупом, може вискочити з нього і поранити вам руки під час роботи. Якщо ви намагалися щось підчепити або зчистити плоским наконечником, обов'язково замініть новим.

Хрестові

У більшості меблевих шурупів, шурупів по бетону і дереву в капелюшку зроблено отвір у вигляді хреста. Він може бути прямим, зробленим з двох перпендикулярних шліців або об'ємним, з невеликими променями в серцевині. Для роботи з ним використовують хрестові викрутки. Їхній наконечник сходить на конус, але не гладкий, а гранований. Гранями потрібно потрапити у сторони хреста, щоб інструмент надійно зафіксувався у шурупі та дозволив крутити його з мінімальними зусиллями.

Основні види хрестових викруток:

  • PH. Зроблено у вигляді 4-гранного конуса з овальними виїмками між гранями.
  • PZ. Від попередньої версії відрізняється додатковими невеликими гранями у виїмках. Вважається, що вони допомагають зафіксувати наконечник у капелюшку.

Після літер можуть стояти цифри від 000 до 4, що вказують на розмір кріплення, але не шліц, а зовнішньої різьби. PZ1 позначає різьблення 2-3 мм, PH1 – 3 мм.

Для дому варто замовити набір з тонкої PH/PZ2 та ширшої PH/PZ4. Шліц PH вважається старим. Інструмент з ним стане в нагоді для ремонту радянських меблів, старої техніки, викручування шурупів зі стін. Сучасні виробники кріплення віддають перевагу PZ, тому що його простіше затягнути ручним інструментом.

PH і PZ одного розміру відносно взаємозамінні. Використання невідповідного типу підвищує ризик травмування, пошкодження капелюшка шурупа або конуса-наконечника. Але якщо кріплення затягнуте з невеликим зусиллям, ви зможете акуратно його вивернути.

Це не всі види хрестоподібних наконечників. Свої варіанти є у Франції та Японії. Але для домашніх робіт достатньо знати ці два типи.

Хрестові моделі за рахунок їхньої форми іноді використовують як заміну шилу, щоб проколоти що-небудь. Це не найкраща ідея. Через рельєфний наконечник отвір буде нерівним. Плівка або інший цупкий матеріал можуть деформувати грані. Після використання за призначенням виріб слід замінити.

Фігурні

Якщо враховувати всі національні та галузеві стандарти, можна знайти у продажу близько 20 видів фігурних викруток. Але вдома, навіть якщо ви все ремонтуєте особисто, так не потрібно. Наприклад, кріплення з квадратним шліцем не набуло особливого поширення ніде, крім Північної Америки.

Які фігурні викрутки повинен знати навіть майстер-початківець?

TORX, або зірочка

Виглядає як зірка із 6 променями. Кріплення з таким типом капелюшка використовують в автомобілебудуванні, для фіксації несучих конструкцій з дерева або сталі. Вважається, що така форма шліцу знижує ризик травм майстра. Інструмент TORX дозволяє швидко зафіксувати кріплення з мінімальними зусиллями.

Сьогодні все більше виробників меблів та побутової техніки використовують кріплення з таким шліцем. Тому викрутка TORX завжди має бути в домашній майстерні. Вона також стане в нагоді, якщо ви самостійно ремонтуєте автомобіль, велосипед.

Викрутки TORX позначають буквою Т із числом від 1 до 100 після неї. Воно символічно відображає діаметр зірочки. Т1 означає шліц діаметром 0,81 мм, Т100 – 2,2 см.

Стандарт TORX також включає:

  • маркування TR – антивандальний захист; та ж зірочка, тільки з отвором у центрі, що повторює контури штифта антивандального кріплення;
  • TORX Plus – оновлена версія із заокругленими променями зірки. Такими викрутками не можна відкрутити стандартне кріплення TORX. А стара стандартна версія сумісна з оновленими шурупами і саморізами.

HEX, або шестигранник

Такий наконечник ще називають імбусовим, або правильніше інбусовим. Кріплення з шестигранником у капелюшку використовують для збирання меблів, побутової техніки, різного промислового обладнання. Складна форма дозволяє з мінімальними зусиллями туго закручувати великі шурупи. Для роботи з ними найчастіше пропонують Г-подібні ключі. Але можна знайти і класичні викрутки з довгим стрижнем та об'ємною рукояттю. При виборі будь-якого інструменту дивіться діаметр шестигранника, зазначений у маркуванні. Він має збігатися з кріпленням.

Серед інших різновидів фігурних — наконечники у вигляді квадратів, що схрещуються, 5- або 12-кінцевих зірок, трикутників, літери Y. Вони використовуються при монтажі промислового обладнання або ліфтів, складанні електроніки або побутової техніки, яку виробник хоче захистити від несанкціонованого доступу. Вдома такі рідкісні моделі точно не потрібні: достатньо фігурних, перерахованих вище.

Універсальні набори

Універсальної викрутки під будь-яке кріплення не існує, тому будь-який майстер збирає свій комплект або купує готовий. Є кілька видів універсальних викруток у наборах.

  • Знімна рукоятка та двосторонній стрижень. Зазвичай один наконечник плоский, інший – хрестовий типу PZ. Такі моделі ще називають переставними. Компактне рішення для людини, яка рідко робить щось вдома.
  • Одна викрутка та знімні біти-наконечники до неї. Деякі виробники пропонують додатково до набору рідкісні типи шліців, які потрібні не всім. Такі набори потрібні у професійних майстернях. Але для затягування з великим зусиллям викручування старого кріплення краще взяти нерозбірну модель. У знімної біти ризик зірватися вище.
  • Декілька викруток зі стрижнями під кріплення з різними головками. Найпрактичніше, безпечніше і довговічніше знімних варіантів, оскільки будь-які кріплення — потенційно слабкі місця. Часто поставляються у зручній коробці для зберігання. Але складно знайти по-справжньому універсальний набір. Люди, які часто користуються ручними інструментами, вважають за краще збирати свій комплект самостійно.

Інструменти з додатковими функціями

Класична викрутка складається з циліндричної рукоятки та стрижня, може лише відкручувати або закручувати кріплення. Є моделі з більш складним пристроєм та додатковими функціями.

  • Храпові. На ручці зазвичай є кнопка, що дозволяє вибрати напрямок обертання стрижня або заблокувати його в принципі. Це зручний інструмент для роботи у важкодоступних місцях.
  • Ударні. Поєднують молоток та викрутку. На кінці рукоятки вони мають капелюшок для ударів. Зусилля від них передається на стрижень та кріплення. Таким інструментом зручно відкручувати болти і шурупи, що прикипіли.
  • Діелектричні. Виглядають як звичайні, але виготовлені з матеріалів, які не проводять електричний струм. Їх використовують для роботи з кріпленнями під напругою. Діелектричне рішення високої якості обов'язково матиме паспорт, в якому вказано максимальну допустиму напругу.
  • Магнітні. Спрощують фіксацію стрижня на металевому кріпленні. Іноді магніти використовують для фіксації наконечників, що знімаються.
  • Зі складною або Т-подібною ручкою, висувним або гнучким стрижнем, подовжені або укорочені. Всі ці рішення полегшують роботу з кріпленням у важкодоступних місцях.
  • Динамометричні. Силу, з якою людина через викрутку впливає на кріплення, називають моментом, що крутить. Якщо він занадто великий, можна пошкодити капелюшок шурупа та поверхню, в яку його вкручують. Занадто маленький – кріплення буде слабким. Динамометрична модель дозволяє виставити точний момент, що крутить, захистивши капелюшок від пошкоджень і забезпечивши надійну фіксацію. Це дорогий професійний інструмент. Для збирання меблів будинку він не потрібен.

Що ще враховувати при виборі викруток для дому

Визначтеся з формою та розмірами шліцю, потрібними додатковими функціями. Після цього залишиться оцінити дві характеристики.

  • Форма та матеріал рукоятки. Чим вона більша, тим менше зусиль потрібно прикладати особисто вам. Ручку зазвичай роблять із жорсткого пластику, м'якої гуми або їхньої комбінації. Жорсткі вставки дозволяють прикладати менше зусиль, м'які комфортніше для долоні. Перед покупкою потримайте ручку в руці. Вам має бути зручно.
  • Форма та матеріал стрижня. Від сплаву, з якого він виготовлений, безпосередньо залежить міцність та стійкість до іржі. Для дому можна вибрати рішення з хром-ванадієвої або хром-молібденової сталі. У маркуванні вони будуть вказані як CrV або CrMo. Професійні монтажники вибирають міцну інструментальну сталь S2. Але вона дорожча і важча за інші сплави.

Якщо вам важко прикладати великі зусилля під час роботи, шукайте викрутку із шестигранним потовщенням у підставі стрижня або посиленим отвором у рукоятці. Потовщення дозволить використовувати гайковий ключ для збільшення моменту, що крутить. Отвір – іншу викрутку як важіль. А краще виберіть шуруповерт, який іноді називають електричним викруткою. З ним гвинт закрутить навіть дитина.

Источник: www.ivd.ru

Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *