Чи допомагає вітамін С при застуді?

Чи допомагає вітамін С при застуді? Ми знаємо, що вітамін C, або, як його ще називають, аскорбінова кислота, необхідний для правильного функціонування нашої імунної системи. Так що цілком логічно, що деякі з нас приймають цю добавку, коли відчувають себе неважливо, або в якості профілактичного методу, коли погода стає прохолодніше. Але чи є якісь докази того, що це дійсно працює?

Теорія про те, що вітамін С захищає нас від сезонного нежитю, відносно нова: лауреат Нобелівської премії Лайнус Полінг (Linus Pauling) популяризував її на початку 70-х років. Водночас у нього не було ніяких вагомих доказів, що підтверджують його твердження. У наступні десятиліття багато вчених намагалися визначити точний вплив вітаміну C на застуду, але їх висновки були в основному невтішними. Більш того, недавні дослідження дали неоднозначні результати. Так що відповідь на питання " чи допомагає вітамін С при застуді?" може бути неоднозначною, інформує Ukr.Media.

Так чи потрібно вам додавати вітамін C в свій раціон? У цьому матеріалі ми розглянемо останні дослідження, щоб допомогти вам вирішити, чи варто це ваших грошей. Проте, навіть після цього вам краще спочатку проконсультуватися з лікарем, перш ніж вносити будь-які зміни у свій режим харчування.

Що таке вітамін С?

Вітамін C відіграє багато важливих ролей в нашому організмі і має вирішальне значення для формування багатьох різних тканин.

"Вітамін C необхідний для виробництва колагену в шкірі, — говорить доктор Іоанніс Ліакас (Ioannis Liakas). — Колаген є найбільш поширеним білком у ссавців, що підтримує шкіру і різні тканини нашого тіла в жорсткому, але при цьому гнучкому стані. В цілому, дефіцит вітаміну C пов'язаний з ослабленням імунної системи і підвищеним ризиком інфекцій."

Аскорбінова кислота також сприяє виробленню гормонів, енергетичного обміну, нейтралізації вільних радикалів і засвоєнню заліза в травному тракті.

Чи надає вітамін С будь-який вплив на застуду?

Коли справа стосується впливу вітаміну C на застуду, дослідження, зазвичай, дають неоднозначні результати. Згідно з оглядом в журналі Frontiers in Immunology, в цей час немає клінічних рекомендацій, що підтримують використання добавок з високими дозами вітаміну C для зниження ризику респіраторних інфекцій серед населення в цілому. Однак ця практика може бути рекомендована певним групам (наприклад, спортсменам або військовим), а також особам з ознаками дефіциту вітаміну C.

Добавки з вітаміном C також можуть бути рекомендовані людям з високим ризиком важкої інфекції (наприклад, страждають ожирінням, діабетом або літнім людям), оскільки вони можуть допомогти зменшити запальний процес.

"Отримання достатньої кількості аскорбінової кислоти під час інфекції — чудова ідея", — говорить доктор Ліакас. — Однак це не означає, що вітамін C може повністю і ефективно запобігти застуді в зимові місяці. Недостатньо доказів того, що вітамін C є ефективним засобом профілактики застуди. Проте ми знаємо, що його серйозний дефіцит може ускладнити нашому організму боротьбу з інфекцією. Це означає, що з часом нестача вітаміну C може збільшити ризик захворіти."

Водночас вчені в журналі Life вказали на те, що більшість нинішніх рекомендацій засновані на вкрай необ'єктивних дослідженнях кінця 70-х років. Вони стверджують, що статті з JAMA і American Journal of Medicine відкинули докази того, що вітамін C ефективний проти застуди, і що їх негативна позиція допомогла сформувати цей «упереджений» дискурс на довгі роки.

Отже, які останні наукові розробки, що стосуються вітаміну C і застуди, і чи можуть вони дати нам певні відповіді?

Чи допомагає вітамін С в профілактиці простудних захворювань?

Згідно з журналом Nutrients, Вітамін C має вирішальне значення для підтримання цілісності наших епітеліальних бар'єрів — всіх поверхонь, які перешкоджають проникненню будь-яких зовнішніх забруднювачів в наш організм. Шкіра і стінки кишечника є хорошими прикладами епітеліальних бар'єрів.

Вітамін C також допомагає захистити нашу шкіру від патогенів, зміцнюючи її структуру і підвищуючи її здатність «вловлювати» вільні радикали, а також підвищує здатність нашої імунної системи виявляти і знищувати мікроби до того, як вони почнуть становити небезпеку для нашого здоров'я. Так що теоретично Вітамін C повинен захищати нас від легких респіраторних інфекцій.

Але, згідно з великим систематичним оглядом Кокрейнів, немає ніяких доказів того, що добавки вітаміну C знижують частоту простудних захворювань серед населення в цілому. Проте, він може бути корисний для людей, що піддаються короткочасним важким фізичним навантаженням. Інтенсивні вправи значно збільшують окислювальний стрес, а отже можуть послабити епітеліальні бар'єри і збільшити ймовірність зараження інфекціями.

Чи допомагає вітамін C при лікуванні застуди?

Згідно з журналом Nutrients, Вітамін C допомагає збільшити вироблення і проліферацію в — І Т-лімфоцитів. В-лімфоцити виробляють антитіла-білки, які зв'язуються з бактеріями і вірусами. Цей процес допомагає нашій імунній системі ідентифікувати їх як чужорідні тіла. Роль Т-лімфоцитів полягає у знищенні цих зазначених небажаних відвідувачів. Отже, знову ж таки, теоретично Вітамін C повинен допомагати нам скорочувати тривалість і полегшувати симптоми звичайної застуди.

Згідно ж метааналізу, опублікованому в журналі Biomed Research International, вітамін С дійсно може допомогти скоротити тривалість застуди. Час поліпшення симптомів і загальний час одужання були краще при прийомі добавок з вітаміном С, ніж при застосуванні тільки противірусної терапії. Результати іншого метааналізу, опублікованого в журналі Biomed Research International, показують, що прийом додаткових терапевтичних доз на початку застуди також може допомогти скоротити тривалість застуди, а ще полегшити такі симптоми, як біль у грудях, лихоманка і озноб.

Скільки вітаміну C вам потрібно, щоб залишатися здоровим?

Рекомендована добова доза вітаміну C залежить від декількох факторів, включаючи вік і стать. За даними NIH (National Institutes of Health, або Національні інститути здоров'я США), жінки повинні прагнути до вживання 75 мг вітаміну з в день, тоді як чоловікам потрібно 90 мг. Вагітним і годуючим жінкам слід збільшити споживання даного вітаміну. Залежно від віку, їм може знадобитися від 80 до 120 мг на добу. Курцям же потрібно на 35 мг більше в день.

Вітамін C розчинний у воді, а це означає, що він не накопичується в організмі і виводиться з тіла з сечею. Однак високі дози вітаміну C можуть викликати небажані побічні ефекти. Верхня межа встановлена на рівні 2 г цієї поживної речовини в день.

Стаття призначена лише для ознайомлювальних та освітніх цілей і не замінює професійні медичні консультації, діагностику або лікування. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем з будь-яких питань, які можуть виникнути у вас про стан здоров'я.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *