Мистецтво говорити: як навчитися красиво розмовляти

Напевно вам траплялося бачити чудо перетворення, коли з вигляду непоказна людина раптом ставала об'єктом тяжіння в компанії завдяки чудово розвиненій, поставленій мові. Ця метаморфоза цілком зрозуміла: ми тягнемося до людини в бажанні почерпнути від неї корисну інформацію. З нею приємно спілкуватися, адже вона вміє чітко викладати свої думки. Хтось говорить про талант до мов та мовного сприйняття інформації, інформує Ukr.Media.

Але ми впевнені, що навчитися красиво говорити може кожен. Так що ми можемо зробити у дорослому віці, якщо батьки з дитинства не навчили нас висловлюватися вишукано?

Змінити коло спілкування

На те, як ми говоримо, які слова і вирази використовуємо, впливає коло нашого спілкування. Навіть дитина з талантом оратора, потрапивши в компанію дворових дітей, де практикується не найбільш культурна манера висловлюватися, незабаром придбає у своїй промові характерні риси. Те ж стосується і дорослих людей.

Проаналізуйте, які особистості складають ваше коло спілкування. Якщо ви розумієте, що вони тягнуть вас назад в плані мовленнєвої культури, можливо, варто потурбуватися про те, щоб розширити своє коло культурними, начитаними людьми. Ходіть на виставки, спектаклі, станьте членом літературного гуртка. Незабаром ви помітите, що ваша мова стане більш витонченою.

Читати та ще раз читати

Ніщо так не розвиває словниковий запас, а разом з ним вміння правильно використовувати мовні звороти, як читання. При цьому мова йде про якісне читання. Відомо, що діти, які люблять читати, виявляються більш розвиненими в мовному сенсі, ніж ті, які нехтують уроками літератури. Краще всього для цього підходить гарна класична художня література. На жаль, якщо ви звикли обмежуватися простими статейками в інтернеті або читати тільки вузькопрофільну професійну літературу, це не дозволить вам поліпшити ваші мовні навички.

Читайте багато, вдумливо і з інтересом. Поспішати не потрібно. Так мозок непомітним для вас чином буде поповнювати скарбничку слів, виразів і зворотів, відповідним грамотним мовними нормами.

Викорінити зі своєї мови слова-паразити

Як би, ну, коротше, ем, типу, в загальному — це слова-зв'язки, які ми використовуємо для того, щоб, не перериваючи розмови, дати собі час сформулювати думку. Якщо це відбувається в рідкісних випадках, турбуватися не варто. Але, коли ваша мова засмічена подібного роду вставками, це вже велика проблема. Людину, яка говорить у такій манері, складно слухати. Вона справляє враження не надто розумної. Здається, що за цими словами-паразитами ховає те, що їй нічого сказати (хоча це може бути банальне хвилювання).

Позбутися звички вставляти в мову непотрібні слова непросто вже хоча б тому, що це важко самостійно помітити. Тут ваш вірний союзник — самоконтроль. А також, щоб поступово навчитися красиво говорити, можна попросити оточуючих вказувати вам на допущені помилки.

Пробувати себе в публічних виступах

Коли вам необхідно підготувати ємну і коротку промову для виступу, ви мимоволі в процесі будете вчитися виділяти головне і підбирати підходящі, навантажені сенсом слова. Часу і можливості займатися пустослів'ям просто немає. Чим частіше ви будете готувати такі спічі та виступати з ними, тим швидше ви позбудетеся у своїй промові від усього зайвого, навчіться чітко доносити сенс. А також в процесі будете позбавлятися від скутості при виступі перед аудиторією.

Працювати над дикцією

Це, передусім, стосується людей, які мають конкретні дефекти мови, наприклад, гаркавлять або шепелявлять. А також тих, хто ковтає закінчення слів або дуже прискорює свою промову до такої міри, що його стає важко розуміти. Якщо це пов'язано з медичною проблемою, її необхідно усунути. В інших випадках можна звернутися до логопеда, записатися на курси сценічної мови або ораторського мистецтва. Можна спробувати позбутися від проблеми і самостійно за допомогою спеціальних програм.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *