Психологи розповіли, як правильно реагувати на образи | 100 ІДЕЙ

Психологи розповіли, як правильно реагувати на образи

Образи — нерідке явище в повсякденному житті. Причому ображати можуть як близькі або знайомі люди, так і незнайомці. Але як реагувати на образи правильно? Все залежить від ситуації і поведінки того, хто образив. Подробиці — далі в тексті, інформує Ukr.Media.

Чи варто ображати у відповідь?

Багато людей на образи відповідають тим же, і використовують слова, які, скоріш за все, зачеплять кривдника. Але робити цього не варто. По-перше, ви демонструєте примітивність і невихованість. І хоча вам може бути все одно, що про вас подумають, все ж у деяких ситуаціях образи з вашого боку можуть змінити думку про вас близьких і важливих людей (родичів, начальства, друзів, другої половини).

По-друге, ображаючи (нехай навіть у відповідь) близьку людину, ви ризикуєте заподіяти їй біль і образити настільки сильно, що вона вважатиме вас ворогом і не захоче спілкуватися в подальшому. Втрачати зв'язок з рідними і друзями через грубі слова — це нерозумно.

По-третє, якщо ви вирішите образити незнайомих людей, то не можете передбачити, яку вони дадуть відповідь на грубість і агресію на свою адресу. Так, кривдник цілком може замовкнути і ретируватися. Але немає гарантії того, що ви не зіткнулися з неврівноваженою і запальною людиною, яка мала проблеми з законом. Є ймовірність отримати травми або навіть загинути, якщо опонент застосує грубу силу і тим більше зброю.

Про фізичну силу

Деяких образи зачіпають і злять настільки сильно, що гнів і агресія призводять до застосовування фізичної сили. І робити цього також категорично не можна. По-перше, ви витратите енергію зовсім не на те, що потрібно. По-друге, ви ризикуєте отримати серйозні пошкодження і травми, якщо кривдник виявиться сильнішим і досвідченішим. По-третє, жертва фізичного насильства може звернутися в поліцію або суд, що призведе до абсолютно непотрібних і вкрай негативних наслідків — позбавлення волі або відшкодування за нанесення шкоди здоров'ю.

Як реагувати на образи

Як найкраще відповідати на образи? Є маса способів, і ось найвдаліші з них:

 • Ігнорування. Воно може змусити кривдника охолонути і припинити образи, але іноді, навпаки, підбурює і змушує шукати нові грубі і ще більш образливі слова. Важливо дотримуватися позиції ігнорування до кінця.
 • Вербалізація почуттів. Озвучте емоції, причому не лише власні, але і ті, що відчуває ваш кривдник. Наприклад, можна сказати про те, що ви розумієте, що опонент засмучений або обурений. Також повідомте, що вам вкрай неприємно і прикро чути грубості на свою адресу. Такий прийом, зазвичай, зменшує натиск і запал кривдника.
 • З'ясування причини грубості. Спробуйте запитати, чому кривдник ображає вас, з якою метою це робить, чи дійсно вважає саме так і чи аналізує свої слова.
 • Використовуйте почуття гумору. Спробуйте пожартувати, але не грубо, а інтелектуально і по-доброму (чорний гумор і сарказм можуть погіршити конфлікт).
 • Підключайте фантазію. Щоб уникнути власної агресії і не вийти з себе, можна уявити кривдника в безглуздій ситуації, наприклад, з каструлею на голові або в болоті. Це змусить посміхнутися або засміятися, але сміх може ще сильніше розлютити кривдника. Інший прийом — створення уявної стіни між вами і опонентом.
 • Зворотна реакція. Кривдник чекає образи і його виб'є з колії ваша радість, позитивний настрій, позитивні емоції. В результаті конфлікт може зійти нанівець.
 • Запропонуйте кривднику відповісти за слова, наприклад, довести їх або навести приклади. Відсутність аргументів може змусити задуматися або зовсім замовкнути.
 • Пошук рішень. Наприклад, можна запитати кривдника про те, що він може запропонувати, яким бачить вихід з ситуації, що склалася, як вам краще поводитися, на його думку. Такі питання можуть збити з пантелику або перевести образу в звичайну розмову.
 • Волання до совісті. Задайте кривдникові питання про те, як він сам би себе повів, почувши подібні гидоти на свою адресу.
 • Оригінальна відповідь. Її можна придумати заздалегідь (універсальна або призначена для конкретної людини), і це може бути фраза типу «я сподіваюся, що після грубощів тобі стане легше» або «як майстерно ти ображаєш, імовірно, в цьому полягає твій талант».
 • Окремий випадок

  Як поводитися в тих чи інших ситуаціях і відповідати на образи різних людей? Розглянемо кілька окремих випадків:

  • З родичем. Спочатку оцініть ситуацію і постарайтеся з'ясувати причини агресії. Запропонуйте кривдникові бесіду в спокійній обстановці або трохи пізніше, коли емоції вщухнуть. Повідомте, що вам боляче і неприємно чути грубощі. Якщо образи продовжуються, то є сенс звести нанівець спілкування з таким родичем.
  • З коханою людиною. Відповідати хамством дружині, коханій дівчині або хлопцеві точно не варто. Часто другу половину достатньо просто вислухати і обійняти.
  • З незнайомцями слід поводитися максимально спокійно і нейтрально. Якщо кривдник нав'язливий, постарайтеся швидше піти від нього або зверніться за допомогою до знайомих.
  • З колегою. Не варто з'ясовувати стосунки і проявляти агресію на робочому місці. Відкладіть розмову на вечір: у такому разі запал може вщухнути, і ситуація вирішиться сама собою. Конфлікти на роботі продемонструють ваші найгірші якості іншим співробітникам і начальству.
  • З начальником. Так, керівництво може переходити на особистості і поводитися агресивно та фривольно з підлеглими. Відповідати тим же точно не варто, особливо якщо ви дорожите посадою і репутацією. Але і терпіти відверті знущання не потрібно: спокійно і чітко скажіть, що не заслуговуєте образ, а в разі їх повторення або зверніться до трудової інспекції (або суд), або почніть пошуки іншої роботи.

  Порада

  Наостанок кілька порад:

 • Не приймайте все на свій рахунок і близько до серця. Найчастіше кривдники говорять слова, що не відповідають дійсності і не мають прямого відношення до вас.
 • Вчіться зберігати холоднокровність, спокій і самовладання. Це дозволить не відчувати стрес і не піддаватися чужому негативному впливу.
 • Потренуйтеся. Ця порада актуальна для тих, хто стикається з образами в повсякденному житті часто (наприклад, через вид діяльності).
 • Усвідомте, що в більшості випадків проблема не в вас, а в кривднику. Спробуйте зрозуміти його і поспівчувати. Ймовірно, це глибоко нещасна людина.
 • Не дозволяйте кривдникам отруювати вам життя і псувати настрій. Завжди залишайтеся на висоті і мисліть позитивно!

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...
  Поділіться своєю знахідкою

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *