Що таке недільний синдром та 6 порад, щоб з ним упоратися | 100 ІДЕЙ

Що таке недільний синдром та 6 порад, щоб з ним упоратися

Напевно вам знайоме це почуття: в останній вихідний день перед робочим або навчальним тижнем раптом не звідки з'являється тривога. Ви весь вечір нервуєте, прокручуючи в голові завтрашні завдання та всі дратівливі речі, з якими доведеться зіткнутися, інформує Ukr.Media.

Що таке «недільний невроз»?

Ще в 30-х роках угорський журналіст Ласло Явор написав про цей феномен вірші, які лягли в основу однієї з найсумніших пісень в історії — «Gloomy Sunday» («Похмура неділя»), яка найбільше відома у виконанні співачки Біллі Холідей.

Наприкінці неділі близько 78% людей відчувають почуття, які психологи охрестили «недільним неврозом». У більшості він проявляється в рамках допустимого, але в деяких людей занепокоєння досягає такого піку, що призводить до фізичних симптомів: нудоти, головного болю, безсоння. Однак із цим можна боротися.

Чому так відбувається?

  • Відчуття «витікаючого» часу та можливостей. Вечір неділі — повна протилежність ранку п'ятниці. У п'ятницю ви йдете на роботу з думкою: «Я втомився, зате після роботи почнуться вихідні, я буду сам собі господар». Але вихідні пролітають стрімко, і недільного вечора ви розумієте, що не встигли ні відпочити, ні зробити щось корисне. Підсвідомо ми відзначаємо, як стрімко спливають дорогоцінні години вихідного часу, тому просто насолоджуватися ним, не мучившись від почуття провини, буває непросто.
  • Втрата контролю. У будні намагаєтесь дотримуватися здорового харчування, а у вихідні зриваєтеся, пускаєтеся «в усі тяжкі» і наїдаєте назад все, що скинули за робочий тиждень. Не брали жодної краплі алкоголю в рот, а в п'ятницю знову витратили усі гроші на похід у бар із друзями. Або пообіцяли собі, що проведете вихідні активно, а зрештою провалялися на дивані з телефоном. Знайома ситуація? Почуття провини від порушених зобов'язань ще більше згущує фарби недільного неврозу.
  • Втрата стабільності. У будні життя тече розмірено, за усталеними шаблонами. Вихідні ламають алгоритми, у людини з'являється багато вільного часу, але вона не знає, як ним скористатися — хочеться і те, й інше, і третє. Нерішучість та метання від однієї справи до іншої не дозволяють використовувати час ефективно.
  • Передчуття негативу. На контрасті з вихідними та всіма їхніми привілеями повернення в офіс або в навчальну аудиторію здається мукою. Недільного вечора забуваються всі гарні моменти робочого тижня, залишаються лише обтяжливі думки про «Знову все спочатку»…

Визначте джерело занепокоєння

Важливо зрозуміти, що саме лякає наступного понеділка. Це може бути страх від наради з начальством, неприємні робочі завдання, які ви відклали з того тижня, або щоденна «текучка», яка бісить своєю монотонністю.

У тих, хто присвячує вечір п'ятниці та суботу розвагам, а неділю — домашнім справам, частіше відзначається підсвідома тривога через неділю, яка стрімко пролітає, відверто шкода: ви не встигли «відпочити після відпочинку», а завтра знову на роботу.

У третій категорії взагалі немає чітких причин — вони не люблять свою роботу або переживають вигоряння, тому будь-яка думка про роботу викликає напад депресії. Але навіть їм можуть допомогти такі поради.

Звільніть неділю від негативних асоціацій

Постарайтеся розвантажити неділю від домашніх справ, залишивши тільки ті, що не вписуються в інші дні. Пам'ятайте, що це день насамперед для відпочинку та спілкування з близькими.

Необов'язково присвячувати саме неділю домашнім клопотам Додайте у недільний графік трохи часу на саморозвиток. Просто почитайте цікаву книгу, позаймайтеся хобі. Зрештою, перегляньте фільм, який давно хотіли подивитися, але чомусь весь час відкладали. Хоча б одна подумки поставлена «галочка» — і день уже не здаватиметься таким марним. А давши своєму розуму їжу, ви знизите напруження тривожних думок — мозок просто відвернеться на щось цікавіше.

Змініть розклад

Якщо страх понеділка викликаний робочою рутиною, постарайтеся перенести найнеприємніші обов'язки на інший день. Або виконати їх у п'ятницю, напередодні вихідних.

Мінімізуйте робочі контакти

По можливості зведіть робочі моменти протягом вихідних до мінімуму. Не переглядайте робочу пошту, не відповідайте на дзвінки колег. В ідеалі, не промотуйте стрічку новин — влаштуйте собі міні-детокс від медіа та соціальних мереж, якщо порядок денний викликає у вас стрес, а соціальні мережі тільки крадуть час і засмучують.

Підготуйте план

Якщо неприємне завдання маячить на горизонті і перенести його на другий день не вийде, не панікуйте. Неділя чудово підходить для того, щоб сісти та накидати зразковий план дій щодо його вирішення. Наявність плану знизить рівень занепокоєння та допоможе вам контролювати ситуацію.

Не зривайтеся у вихідні

Пам'ятаєте соціальну рекламну кампанію «П'ятниця занапастить суботу»? Сенс її очевидний: у п'ятницю не треба пити в таких кількостях, щоби субота випадала з життя через похмілля. Справедливо це і щодо суботнього вечора. Якщо й пити, то знати свою міру і вдаватися до допоміжних засобів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *