І багаті, і бідні сильніше вірять в диво, коли їх звичному життю щось загрожує — вчені

Дивом ми називаємо те, що не вкладається у звичну картину світу. Але звична картина світу — поняття вкрай невизначене. Для дитини диво — це одне, для дорослого — інше, комусь дивом здасться літак, який злітає, комусь — цирковий фокус, комусь — знайдений на дорозі гаманець з грошима. В такому разі більш правильно було б питати не про те, що таке чудеса, а кому вони частіше являються, інформує Ukr.Media.

Диво часто пояснюють дією надприродних сил. Раз в чудесах беруть участь надприродні сили, то природно припустити, що про чудеса частіше говорять ті, хто вірить в існування цих сил. З іншого боку, чудеса бачать від незнання, тобто — від нестачі освіти і нестачі цікавості; а недолік освіти часто походить від бідності. Значить, про чудеса частіше можна почути від людей малоосвічених і бідних.

Але не все так просто. Едвін Ешлер з Бейлорського університету проаналізував дані соціологічних опитувань, які кілька років тому проводилися в Латинській Америці і які стосувалися віри в чудеса. В опитуваннях брали участь 15400 осіб з 16 країн. І перше, що кинулося в очі — це що рівень освіти сам по собі з чудесами не пов'язаний. Те ж саме стосується і економічного становища, тобто якщо порівняти людей багатших і людей бідніших, то рівень доходу на «чудовий» досвід ніяк не впливає. (Правда, з одним застереженням: люди за межею бідності, у яких немає грошей ні на ліки, ні на одяг, а насилу вистачає на їжу, говорять про чудеса більше за інших.)

Фактор, який дійсно пов'язаний з переживанням чудесного — це життєва невизначеність. Нехай людина дуже освічена і фінансово забезпечена, але якщо вона відчуває загрозу своєму становищу, якщо вона відчуває нестабільність, вона частіше буде бачити чудеса навколо. І навпаки — стабільність чудесам заважає, і навіть малоосвічена і бідна людина буде рідше про них говорити, коли в житті у нього все рівно і не передбачається ніяких потрясінь.

У багатої людини менше підстав побоюватися якихось криз (хоча і саме багатство може бути потужним джерелом занепокоєння). Хороша освіта знову ж таки більш доступна заможним людям. Багаті і освічені дійсно можуть рідше бачити чудеса, але тут потрібно враховувати, що і життя в них зазвичай стабільніше, ніж у бідних. Можна сказати, багатство і освіта заважають бачити чудеса, роблячи життя менш небезпечним і більш передбачуваним.

Окреме питання, чому від нестабільності люди починають вірити в чудеса. З одного боку, зміни в непередбачуваному світі простіше приписати роботі надприродних сил, яким нічого не варто змінити протягом життя. З іншого боку, може бути і так, що віра в надприродне допомагає сподіватися на те, що все чудесним чином владнається — навіть якщо ми самі вже не розуміємо, що відбувається.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *