Через ці 5 причин сходи петунії можуть легко загинути

Петунія — трав'яниста багаторічна декоративна рослина з сімейства Пасльонові — не даремно є улюбленицею квітникарів протягом вже декількох століть. Різноманітне яскраве забарвлення різновеликих квіток, невибагливість у вирощуванні, тривалість квітнення — це все про неї, інформує Ukr.Media.

Крупноквіткові, ампельні, багатоквіткові, рясноквітучі — серед величезного розмаїття петуній кожен знайде вид, сорт або гібрид собі до душі.

Але, хоча культивування петунії зазвичай не викликає питань і її розсаду можна виростити вдома самостійно навіть малодосвідченим квітникарям, все ж таки під час цієї роботи можуть виникнути деякі проблеми. Сьогодні ми спробуємо розібратися у причинах, через які можуть хворіти і гинути ніжні сходи петунії, і з'ясувати, як можна виправити таку негативну ситуацію або взагалі не допустити її появи.

Чому гине розсада петунії

Що ж може піти не так під час вирощування розсади петунії, чому молоді сходи загнивають, стоншуються, сохнуть, жовтіють, в'януть і у підсумку можуть загинути? Розберемо кілька варіантів, які зустрічаються найчастіше.

Ви загустили посадки

Перша, неочевидна для багатьох людей причина загнивання сходів петунії, — загущені посадки. У петунії дуже дрібне насіння, яке, до того ж, не завжди добре і дружно сходить, тому квітникарі-початківці, сподіваючись на подальшу пікіровку, часто просто розкидають цілу жменю його на поверхню ємності з ґрунтом.

У результаті молоді рослини просто змушені щохвилини конкурувати за ресурси (світло, воду, повітря, ґрунт) — і коли їх не вистачає, чахнуть і гинуть.

Як не допустити загущення посадок? Існує кілька способів рівномірно розподілити насіння петунії поверхнею ґрунту:

  • Вибирати дражоване насіння (вкрите живильною оболонкою) — воно набагато більше.
  • Використовувати для розподілу насіння зубочистку, змочивши її кінчик у воді, щоб було зручніше підчіплювати насіннячко.
  • Сіяти насіння петунії, попередньо перемішавши його з піском.
  • Сіяти насіння петунії на шар снігу, який щільно укладається у контейнер із землею.
  • Не забудьте, що після появи 3-4 справжніх листочків (зазвичай через місяць після посіву) час розпочинати пікіровку сходів петунії — пересадку сіянців у окремі ємності.

    Сходам петунії не вистачає світла

    У середній смузі нашої країни насіння петунії дійсно можна висівати на розсаду вже на початку лютого — але тільки якщо у вас є можливість надалі досвічувати розсаду! Молодим рослинам потрібен світловий день, не менший за 12 годин. У іншому разі сходи петунії будуть тонкими і кволими, не зможуть боротися з хворобами.

    Якщо ви не збираєтеся використовувати підсвічування і ваші вікна виходять на північну сторону, займіться посівом петуній не раніше початку березня. У цей період день вже достатньо довгий, і сіянці будуть забезпечені необхідною кількістю світла без вашої допомоги. Так, у цьому випадку рослини заквітнуть пізніше — приблизно наприкінці травня, але сходи не будуть страждати через нестачу освітлення і будуть здоровими.

    Отже, запам'ятайте — важливо забезпечити розсаді петунії достатню кількість світла. У перші дні зростання освітлення може бути практично цілодобовим, у подальшому рослині буде достатньо 11-12-годинного світлового дня. Щоб рослини не витягувалися, після появи справжнього листочка температуру можна знизити до 19-20° С вдень і 14-16° С вночі.

    Сходам петунії не вистачає тепла

    Недостатні температури під час вирощування розсади помітно знижують імунітет молодих рослин, а насіння деяких гібридів і зовсім може не прорости. За надмірно високих значень температури сходи з великою часткою ймовірності можуть захворіти і висохнути, а надмірна вологість у комплексі з високою температурою найчастіше є основними факторами, що викликають гниття розсади. Також небезпечні для молодих сіянців різкі коливання температури.

    До появи сходів ємності з посіяним насінням петунії тримають у теплому місці далеко від протягів. На цьому етапі насінню потрібна у першу чергу стабільна температура (приблизно 20-25° С). Щойно паростки з'являться, для "загартовування" рослин температуру утримання слід знизити: до 18-20° С вдень і 14-16° С вночі. Домогтися цього можна, наприклад, відсуванням лотків з розсадою подалі від батареї.

    Ви порушили режим поливу

    Наступна важлива умова утримання розсади — оптимальна вологість.

    Сходи петунії зазвичай з'являються протягом 7-14 днів. У цей період не можна допускати ані пересихання, ані перезволоження ґрунту. Занадто велика кількість вологи небезпечна тим, що сходи можуть загинути через чорну ніжку (про це докладніше нижче) або просто загнити. Пересихання ґрунту призведе до того, що ніжні молоді рослини не зможуть отримувати з нього поживні речовини і знову ж таки просто не виживуть.

    Сіянці петунії, ще накриті плівкою або склом, регулярно провітрюйте і видаляйте конденсат. Коли сім'ядольні листочки розкриються, кришку відкрийте, а через кілька днів зніміть повністю.

    Поливати сходи петунії потрібно обережно, не рідше одного разу на день. Вода для поливу повинна бути кімнатної температури, відстояна, без хлору. У перші дні для поливу оптимально використовувати шприц, який дозволить крапельно ввести воду прямо до корінців, або лити воду по внутрішніх стінках лотка. Коли розсада підросте, можна буде поливати її через піддон, що стимулює розвиток кореневої системи — до того ж полив безпосередньо під коріння часто призводить до перезволоження ґрунту.

    Важливою також є й вологість повітря, яка сильно знижується у приміщенні у опалювальний період. Для зростаючої розсади вона є оптимальною на рівні 95 %. Якщо ви знаєте, що повітря у вас у квартирі надмірно сухе, використовуйте промислові зволожувачі або регулярно обприскуйте молоді рослини з дрібного пульверизатора (не забувайте при цьому захищати розсаду від холодного повітря).

    Сходи петунії уражені бактеріями або грибками

    Чорна ніжка — так називається найбільш поширена недуга розсади, у тому числі і петуній.

    Насправді це не окреме захворювання, а ціла група хвороб рослин, що викликається різними паразитними і напівпаразитними грибами, рідше бактеріями. Спільна ознака — почорніння кореневої шийки розсади (звідси й назва).

    За наявності ураження чорною ніжкою молоді сходи петунії чорніють і стоншуються біля основи, коріння починає гнити, листочки скручуються, рослинки втрачають тургор, завалюються, жовтіють і никнуть, зрештою гинуть. Хвороба є "заразною" — тобто легко переходить на сусідні сходи.

    Джерелом захворювання можуть бути як ґрунт, де мешкають патогени, так і заражене насіння. Щоб не допустити появи такої ситуації, слід у першу чергу вживати профілактичні заходи:

    • використовувати для посіву тільки здоровий ґрунт або заздалегідь знезаразити його (прожарити, пропарити, пролити розчином марганцівки або хоча б окропом);
    • використовувати здорове насіння від перевірених виробників і протруювати його перед посівом (замочити у розчині марганцівки або біофунгіциду);
    • працювати під час посіву продезінфікованими інструментами і використовувати чисті ємності;
    • не загущувати посадки;
    • не допускати порушення режимів вологості, температури і освітленості під час вирощування розсади.

    Якщо рослини вже захворіли, необхідно терміново видалити і знищити усі уражені сходи петунії, а ті рослини, що залишилися, полити під коріння розчином Фітоспорину-М (з розрахунку 100 мл препарату на 10 л води) і обприскати ним сіянці, починаючи з фази двох справжніх листочків.

    Якщо вогнище зараження велике, після знищення хворих рослин іншу розсаду за можливості треба саджати у здоровий ґрунт або продезінфікувати ґрунт за допомогою дозволеного фунгіциду (Фітоспорин-М, Триходермін, Бактофіт і т. п.).

    Ну і, зрозуміло, потрібно привести до ладу температурний, світловий і поливальний режими — про що ми вже розповідали вище.

    Як бачите, розсада петунії (втім, як і будь-яких інших городніх та квіткових культур) вимагає від квітникаря дотримання хоч і нескладних, але обов'язкових правил — це запорука здоров'я рослини і зараз, і у майбутньому.

    Джерело: ukr.media

    No votes yet.
    Please wait...
    Поділіться своєю любов'ю

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *