“Чому це сталося і чи не повториться це знову”: Чому картопля виросла у формі груші чи гантелі
Якщо картопля здивувала вас цього року своєю незвичайною формою, то вас, очевидно, цікавить, чому це сталося і чи не повториться знову. З одного боку, кумедно викопувати бульби у формі груші чи гантелі, щоб поділитися в соцмережах, а з іншого, товарний вигляд потворної картоплі зовсім не розташовує до продажу, а коли до цього додається підозріла склоподібність всередині, то настрій вже зовсім не райдужний, інформує Ukr.Media.
Те, що дачники називають потворною картоплею, у професійному картоплярстві іменується "феноменом вторинного росту", а причина — чергування періодів росту та відсутності росту протягом вегетаційного циклу. Найважчі аномалії — це утворення склоподібних бульб.
Щоб зрозуміти, як погода впливає на картоплю, розповімо про бульбоутворення. Утворення бульб у картоплі характеризується як поздовжнім ростом, так і поперечним ростом столона — витягнутого бічного пагона: припинення його подовження необхідне для збільшення бульбоутворюючого кінця. Баланс залежить від умов навколишнього середовища: довгі дні та високі температури сприяють розвитку листя та подовженню столонів, тоді як короткі дні та низькі температури активують утворення бульб.
У помірному кліматі в періоди активної вегетації ця рівновага досягається через тривалий час: відбувається одночасний ріст і утворення бульб, причому останнє поступово стає переважаючим.
Якщо умови несприятливі для бульбоутворення, в основному температура вище 25°C, воно припиняється. Столони подовжуються, розгалужуються і іноді перетворюються на повітряні стебла. Бульби відновлюють свій ріст і деформуються.
У більш прохолодних умовах (похмура погода, дощі, підтоплення) вздовж столонів утворюються нові вторинні бульби, що зупиняє розвиток вже сформованих первинних бульб.
Склоподібність зазвичай виникає у вторинних бульб, коли листя жовтіє після руйнування бадилля. Це явище пояснюється тим, що у фазі активної вегетації молоді бульби постачаються вуглеводами з надземних частин рослини. Коли листя більше не функціонує, бульби другого покоління витягують цукри з найстаріших бульб, крохмаль яких гідролізується, а їх питома вага зменшується. Аналогічне явище можна спостерігати і в деяких деформованих перших бульбах, в яких крохмаль переміщується в область рожевого кінця з п'яткового кінця ("скляний кінець").
Форма бульб залежить від часу зміни кліматичних умов у процесі вирощування:
- Якщо несприятливі явища відбуваються на початку формування бульби, переривання росту призводить до грушоподібної бульби;
- Якщо це відбувається в середині формування бульби, то дві утворені частини можуть бути однакового розміру (гантелеподібна бульба або гребенеподібний валик);
- Якщо це відбувається в кінці формування бульби, вона покривається виростами різної форми та розміру, тобто стає горбкуватою;
- Склоподібність, що виникає в результаті деформацій, виражається в появі більш-менш напівпрозорих ділянок всередині м'якоті. Вони викликані частковим або повним зникненням крохмальних зерен у відповідних тканинах. Такі бульби непридатні для будь-якого використання і, в гірших випадках, можуть призвести до часткового або повного розрідження під час зберігання.
Потворності та склоподібності бульб менш схильні ранні сорти картоплі та сорти з округлими або короткими довгастими бульбами. Сорти з подовженими бульбами частіше страждають від деформації через погоду в сезоні.
Завжди хорошою практикою буде підтримувати правильну структуру ґрунту для картоплі, вчасно підживлювати та поливати.
Картопля найкраще росте в добре дренованому, піщаному ґрунті. Погано дренований ґрунт з більшою ймовірністю виробить хворі та потворні бульби. Ідеальний рівень pH ґрунту для картоплі — злегка кислий, від 6 до 6,5, але картопля витримує і ґрунт з pH до 5.
Додавання гною або компосту може збагатити ґрунт мікроелементами та органічними речовинами. Азотне підживлення (внесення добрив вздовж ряду) проводиться приблизно через чотири тижні після посадки під час підгортання і при повторному підгортанні через два тижні від першого.
Знищте бадилля, коли з'явиться друге покоління бульб. Якщо з міркувань урожайності знищення бадилля затримується, час перебування бульб у ґрунті слід звести до мінімуму, щоб зменшити ризик склоподібності.
Джерело: ukr.media