Чому у саду дерева досі з листям і чим це може їм нашкодити
Надворі вже глибока осінь, а дерева у саду досі ніяк не хочуть розлучатися з листям? Чи нормально це, а найголовніше — чи варто з цього приводу хвилюватися? Спробуємо розібратися у цьому питанні разом!
З молодих років ми добре засвоїли, що до кінця осені переважна більшість дерев має скинути своє листя. Тим часом, у багатьох регіонах середньої смуги садівники почали звертати увагу на те, що у останні роки дерева почали йти у сплячку набагато пізніше і, що найголовніше, часом так і не скинувши листя. Чому ж так відбувається?
Чому дерева скидають листя
Перш ніж перейти до відповіді на питання, чому дерева у саду не скидають листя, спочатку трохи ближче познайомимося з основними його функціями, інформує Ukr.Media.
Листок — це зовнішній орган дерева, який покликаний вирішувати певні завдання. По-перше, це, звичайно ж, фотосинтез — складний хімічний процес, під час якого під впливом світла вуглекислий газ і вода перетворюються на органічні сполуки.
По-друге, листя є активним учасником газообміну, тобто воно допомагає рослині дихати. І, нарешті, по-третє, про що багато людей забувають, листя бере участь у транспірації, процесі, який відповідає за контроль рівня рідини у організмі, тобто листя допомагає виводити надлишок вологи, який рослина отримує у тому числі і від коріння.
У весняно-літній період, поки дерево активно росте, листя гарно виконує свої функції, проте ближче до осені, коли світловий день стає коротшим, а ночі — прохолоднішими, рослина починає поступово готуватися до зими. За умов дефіциту сонячного світла листя втрачає хлорофіл і стає червоно-жовтим. У той самий час у нижній частині черешка починає формуватися корковий клітинний шар, який не дає воді і хімічним речовинам живити листя. Як результат, позбавлене світла і живлення листя опадає, і дереву не доводиться витрачати сили на підтримання непотрібних йому органів.
Чому дерева не скидають листя
Як вже було сказано вище, листопад — це природна фаза життя рослини, яка свідчить про те, що вона закінчила вегетувати і підготувалася до зимової сплячки. Якщо ж цього не сталося, то це означає тільки одне: дерево продовжує зростати і активно поглинати поживні речовини. Що ж могло призвести до подібної ситуації?
Невідповідний сорт
Найчастіше рослина не поспішає скидати листя через те, що обраний сорт не підходить для вирощування за певних кліматичних умов. Іншими словами, дерево не встигає підготуватися до сплячки через те, що закладена у ньому "біологічна програма" розрахована на більш тривалий вегетаційний період. Саме тому дуже важливо висаджувати на ділянці тільки районовані сорти дерев і чагарників.
Перегодовування азотом
Як відомо, азот сприяє активному нарощуванню зеленої маси, тому якщо ви хочете, щоб рослина не почала зростати як на дріжджах у найбільш невідповідний для цього момент, дуже важливо дотримуватися графіка підгодівлі саду, особливо пильно приділяючи увагу питанню осіннього внесення добрив.
Надлишок вологи
Як ви пам'ятаєте, однією з найголовніших функцій листя є транспірація, тобто контроль рівня рідини. Відповідно, якщо після посушливого літа настане дощова осінь, то листя не зможе швидко адаптуватися до нових умов і не зможе впоратися з покладеним на нього навантаженням. Дерево ж відчуватиме надлишок вологи і не скине такий необхідний у цей момент "орган". Взагалі, така ситуація може статися з будь-яким деревом, якщо ви не будете дотримуватися правил пізнього поливу саду.
Занадто радикальна літня обрізка
Вважається, що літня обрізка сприятливо позначається на стані молодих плодових дерев. По-перше, вона прискорює процес формування крони, а по-друге, допомагає наблизити вступ у плодоношення. Однак проводити таку обрізку слід з урахуванням особливостей кожного окремого дерева. Якщо ви відріжете забагато, позбавлене необхідного об'єму листя дерево почне квапливо нарощувати нові пагони, що продовжить його вегетаційний період на невизначений термін. Подібне твердження є справедливим і для декоративних дерев та чагарників.
Погодні аномалії
Занадто тепла осіння погода, яка у останні роки нерідко встановлюється у тому чи іншому регіоні середньої смуги, часто призводить до того, що рослина не отримує ззовні сигналів про швидке наближення зими і продовжує вегетувати. Однак якою б тривалою не здавалася осінь, вона не буде тривати нескінченно, а це означає, що до того часу, коли вдарять морози, дерево не буде до них підготованим.
Відсутність листопаду — це не причина, а одна з ознак того, що дерево не встигло підготуватися до зими.
Що робити, якщо дерева не скидають листя
По-перше, слід визначити ступінь виниклої проблеми. Якщо листя на деревах встигло пожовтіти, але поки ще не облетіло, то, цілком ймовірно, воно зробить це у найближчий час, тому і хвилюватися з цього приводу не варто.
Якщо ж листя не встигло змінити своє забарвлення навіть у період пізньої осені, проведіть додаткову перевірку на підготовленість рослини до сплячки. Обережно захопіть одну з гілочок пальцями і проведіть рукою у напрямку від стовбура до її кінчика. Якщо листя відокремлюється легко, це означає, що пробка у черешків сформувалася і поживні речовини до листових пластин більше не надходять, тобто процес вегетації листя завершився. Відповідно, і особливої тривоги з цього приводу бити не варто.
По-друге, варто розібратися з причиною настільки нехарактерної поведінки дерев. Якщо листя не опало у одного дерева, то, швидше за все, рослина постраждала через надлишок азоту, неправильну обрізку або перезволоження. У цьому випадку вам доведеться проаналізувати календар догляду за деревом і провести роботу над помилками для того, щоб у наступному році ситуація не повторилася.
Якщо ж дерева не скидають листя масово, тобто подібна проблема спостерігається не лише на вашій, але і на сусідніх ділянках, це означає, що до відсутності листопаду призвела природна аномалія, вплинути на яку ви у будь-якому випадку не змогли б.
Отже, ви поспостерігали за деревами і дійшли висновку, що до майбутньої зими вони не підготувалися. У цій ситуації все, що вам залишається, це уважно стежити за станом рослин і сподіватися на краще.
Здорові дорослі дерева з високою часткою ймовірності зиму переживуть. Питання лише у тому, наскільки сильно підмерзнуть їх гілки. Набагато небезпечніші морози для молодих незміцнілих саджанців. Для них раптові заморозки за умов триваючої вегетації можуть стати фатальними. Гарна ж новина полягає у тому, що мінімізувати втрати у такій ситуації все ж таки можна. Для цього пристовбурові кола дерева мульчують, а сам стовбур обережно вкривають.
Викорінююча обробка саду
Питання своєчасного листопаду хвилює багатьох дачників ще й тому, що саме цей процес є сигналом до проведення викорінюючої обробки саду. Що ж робити у ситуації, коли час, здавалося б, настав, проте розлучитися з листям дерево не встигло? Однозначної відповіді на це питання немає. Одні садівники вважають, що проводити таку обробку можна, навіть якщо рослина своє листя скинути не встигла, оскільки листя свої функції вже виконало, а тому особливої шкоди ця процедура не заподіє. Інші ж схиляються до того, що, обробляючи хімікатами дерево, у якого процес вегетації ще не завершився, можна спалити бруньки, які ще не закрилися.
Вибір у будь-якому випадку буде за вами, тому перш ніж розпочинати дану процедуру, зважте усі ризики і уважно вивчіть правила проведення викорінюючої обробки саду.
Наскільки б добре ми не усвідомлювали ризики, до яких призводить непідготованість дерев до зими, прискорити цей процес наприкінці осені ми не можемо. Навіть якщо вам вдасться механічним способом видалити листя з усіх дерев, зробити це, не пошкодивши місце приєднання черешка до гілки, у вас навряд чи вийде, а велика кількість маленьких ранок лише погіршить ситуацію і збільшить ризик обмороження.
Джерело: ukr.media