Догляд за полуницею після збору врожаю
Для гарного плодоносіння полуниці, потрібен цілорічний догляд за культурою. Після збору врожаю, кущі полуниці вимагають особливого догляду для відновлення. При правильному проведенні профілактичних робіт полуниця збільшує плодоношення щонайменше на 15-30 відсотків, інформує Ukr.Media.
Плоди стають більшими, соковитішими та солодшими. Будь-який сорт простої або ремонтантної полуниці з вдячністю ставиться до догляду і ягоди, вирощені своїми руками, разюче відрізняються від магазинних.
Догляд після збору ягід у липні
У липні, після плодоношення полуниці проводиться, відповідний цьому періоду догляд, це:
- обрізування вусів
- підсохлого листя
- прополювання
- підгодівля
- підгортання полуниці.
У липні після збору ягід у рослин починається зростання нового листя, формування нових ріжків, зростання вусів з бічними розетками посилюється і закладаються нові квіткові бруньки.
Спочатку проводиться прополювання грядок. Зайві вуса і підсохле листя видаляються. Почервоніле листя видаляються передусім. Обривати листя і вуса не можна, можна тільки зрізати, інакше кущ пошкодиться і буде хворіти. Для обрізки беруться гострі ножиці або секатор. Старі листки, щоб уникнути розмноження шкідників, краще спалити. Якщо молоде листя скручуються або приймає гофровану форму, це показник зараження суничним кліщем, тому рослини повинні бути оброблені акарицидними препаратами.
Якщо центральні листочки жовтіють, черешки короткі та потовщені — це ознака нематоди. При цьому, рослина викопується, обробляється окропом і видаляється з ділянки.
Після обрізки, з грядок забирається стара мульча. Ґрунт навколо полуниці розпушується, удобрюється, поливається. Міжряддя розпушують на 10 сантиметрів в глибину. Навколо рослин розпушування проводиться на 5 сантиметрів. При цьому корені повинні бути повністю закриті, а верхня частина куща повинна залишитися над землею. Особливо це стосується рослин, які ростуть не перший рік, оскільки їх коренева система починає виступати над землею.
Для підгодівлі беруться мінеральні добрива з домішками мікроелементів. На метр квадратний йде близько 30 грамів добрив. Для цього підходить спеціальне добриво для садової полуниці. Добрива, що містять хлористий калій використовувати не можна, адже він уповільнює зростання і погіршує плодоношення. Добрива закладаються в ґрунт на глибину близько 6 см.
Крім цих добрив можна використовувати торішній гній, який розсипається зверху. Він поліпшить структуру ґрунту і зробить її більш родючою.
Також на грядки можна вносити підживлення з розведеного курячого посліду (15 частин води та 1 частина посліду). При підгодівлі, не можна забувати, що цей розчин не повинен потрапляти на листя, інакше на рослинах з'являються опіки, які провокують розвиток хвороб. Висока концентрація розчину може взагалі погубити кущ. Тому такий вид підживлення застосовується не так часто.
При сухій погоді грядки поливаються. Вологість ґрунту повинна підтримуватися до кінця сезону. Поливи проводяться раз на тиждень по відру на один метр квадратний. Для кращого ефекту можна використовувати крапельне зрошення. Такий вид поливу дозволить отримувати потрібну кількість вологи та при цьому рослини не гниють, адже ґрунт не заболочується.
Ґрунт навколо кущів мульчується подрібненою травою, торфом, соломою.
Догляд за полуницею в серпні
Щоб отримати рясний врожай полуниці в наступному році потрібен належний догляд. Останній місяць літа для цього підходить найкраще.
Догляд охоплює:
- обрізання листя,
- пересадку вусів,
- підготовку рослин до зимівлі.
Старі листя обрізаються. Якщо сорти ростуть групами, першими обробляються ранні сорти. Потім йдуть середні та пізні сорти, це дозволить рівномірно доглядати за рослинами та не дозволить їм зростати, що призводить до загрози зараження хворобами, шкідниками.
Вуса зрізаються з відступом 10 см від основи куща. Після обрізки на кущі залишається молоде листя і серцевина (ріжки). Вуса з новими розетками та молодими корінням відсаджуються для світла молодих кущиків. Для цього вибираються найбільш сильні екземпляри, слабкі ж видаляються. Для кращої врожайності після зняття врожаю на кущі залишається найбільш міцний вус. З нього виросте новий матковий кущ для заміни старого. Така операція проводиться кожні три роки.
Для захисту рослин від різних шкідників, грибків, борошнистої роси та плям проводиться лікувальне та профілактичне обприскування полуниці.
Підживлення кущів у цей період збільшує ступінь морозостійкості рослин і сприяє утворенню квіткових нирок. Для добрив беруться добрива з азотом (міцний розчин сечовини не підходить).
У комплексні мінеральні добрива повинні входити: 1 частина азоту, 2 частини фосфору, 4 частини калію. У вигляді органічних добрив підходить: торф, кінський гній в гранулах, перегній, кісткове борошно. Мінеральні та органічні добрива змішувати не варто. У рідкісних випадках при виснаженому ґрунті мінеральні та органічні підгодівлі вносяться по всій площі грядок. Якщо площа посадки полуниці досить велика, така суміш може бути використана.
Після підгодівлі рослини закриваються мульчею, а для зимівлі кущі вкриваються листям, хвоєю, картопляним бадиллям, соломою. Для укриття вибирається суха погода, інакше шар може злежатися і викликати утворення шкідників і хвороб всередині шару або призвести до гнилі коренів. Шар мульчі, що вкриває рослини від морозів має скласти не менше 7 сантиметрів. Крім мульчі використовується нетканий матеріал, наприклад, спанбонд.
Догляд за ремонтантною полуницею після збору ягід
Ремонтантна полуниця відрізняється від стандартних сортів, тим що вона дає кілька врожаїв за рік. Правильний догляд гарантує не тільки рясні врожаї, але й формування нових кущів, що дозволяє швидко розвести цей сорт на ділянці.
Для отримання другого і третього хорошого результату, квітконоси в обов'язковому порядку проріджуються.
Після кожного плодоношення з кущів видаляються почервонілі та хворі листя. Вуса першого порядку залишаються на маточному кущі. Краще всього їх укоренити в підготовлених стаканчиках для подальшого розсаджування. Після закінчення сезону стаканчики збираються, вуса відрізаються від основного куща і їх можна висаджувати на підготовлених грядках.
При догляді за ремонтантною полуницею поливання повинне проводитися більш часто, ніж при поливі стандартних сортів, але менш рясно. Для поливу краще брати підігріту воду. Ґрунт повинен бути зволоженим, але не заболочуватися, інакше коренева система полуниці може почати гнити. Ремонтантні сорти полуниці вимогливі до добрив і повинні забезпечуватися калієм і азотом постійно. При підготовці ґрунту для посадки нових рослин додаються фосфорні добрива.
Не слід залишати кущі з ягодами під снігом. Після останнього збору осіннього врожаю з рослин необхідно зрізати все листя, квітконоси та вкрити кущі спеціальним нетканим матеріалом, який захистить рослини від морозів.
Ремонтантна полуниця у порівнянні з простими сортами має нетривалий проміжок життя і після двох років рослини повинні змінити нові. Деякі сорти не дають вусів і догляд за ними простий, але для їх розмноження використовуються насіння, що ускладнює процес розведення. Для оновлення плантацій полуниці підходить липень, серпень. До осені кущі приживаються і легко переносять зиму.
Ремонтантна полуниця крім стандартного способу вирощування може рости на шпалерах, колонах, у тунелях. Для захисту рослин на шпалерах з двох сторін від полуниці висаджуються захисні рослини, такі як кукурудза, яка залишається зимувати і додатково рятує полуницю від вимерзання. Після останнього плодоношення полуниця вкривається дихаючим нетканим матеріалом, який рятує посадки від вимерзання. При вирощуванні в тунелях плодоносіння триває до перших заморозків.
В теплий період бабиного літа укривний матеріал підводиться з одного боку для циркуляції повітря. Навіть при зниженні температур під матеріалом полуниця повністю дозріває і не втрачає свого смаку.
І ремонтантні, і стандартні сорти полуниці вимагають постійного догляду, особливо це стосується періоду після плодоношення, адже рослини виснажуються, розростаються і можуть почати хворіти.
При ретельному і дбайливому догляді врожайність збільшується, розмір ягід, навіть дрібних сортів, стає більшим, плоди насичуються вологою і насолодою. Сортів полуниці дуже багато і в кожному регіоні, навіть досить прохолодних, можна вибрати відповідний варіант, який порадує смачним і ароматним урожаєм.
Джерело: ukr.media