Коли обрізати лаванду після цвітіння влітку та як розмножити відводками за принципом полуниці
Лаванда все частіше зустрічається в наших садах, тішачи око і будучи джерелом ароматної сировини для різних застосувань. Однак для її довготривалого процвітання корисно знати, коли обрізати лаванду та розмножувати її відводками, інформує Ukr.Media.
Вирощуйте лаванду у своєму саду, і ви будете винагороджені чарівними квітами, прекрасним ароматом та справжнім святом для комах-запилювачів — і все це завдяки рослині, яка не потребує особливого догляду.
З іншого боку, якщо ви плануєте насолоджуватися лавандою, роблячи ароматні саше, ви можете збирати квіти, які також використовуються для додавання в чаї та випічку. Нарешті, свіжий аромат лаванди корисний під час прибирання дому. Сушена лаванда з апельсиновою або лимонною цедрою в каструлі з киплячою водою освіжає повітря за лічені хвилини. Влітку розтерті свіжі листки лаванди знімають свербіж і набряки від укусів комарів, а їх можна використовувати для прикладання до невеликих ран, зменшуючи запалення.
Однак, щоб продовжувати насолоджуватися ароматом і цвітінням, необхідна щорічна обрізка. Лаванда має тенденцію до дерев'янистості з віком, виробляючи все менше квітів з часом. Без регулярної обрізки лавандовий кущ стає досить непривабливим і схильним до хвороб, а також до поломки стебел під час зимівлі.
В ідеалі лаванду слід обрізати щороку. Не варто допускати проміжки між обрізками більше року.
Навесні після огляду перезимованих кущів слід зрізати всі частини, пошкоджені після зимівлі. Потім слід зачекати і обрізати лаванду, як тільки рослина завершить цвітіння. Для різних регіонів, погодних умов і навіть сортів це може бути різний час. Наприклад, у спекотне та сухе літо лаванда відцвіте раніше — тоді потрібно обрізати. Ймовірно, буде друга, менша хвиля цвітіння, і тоді ви обріжете кущ ще раз перед осінню.
Ви зрозумієте, що настав час обрізати рослину, коли всі квіти поблякнуть і стануть сірими, а рослина більше не вироблятиме бутонів. Спостерігайте за джмелями та бджолами — якщо вони перестануть відвідувати лаванду, вибираючи інші квітучі поблизу рослини, настав час обрізки.
Використовуйте чисті та стерилізовані секатори для обрізання цьогорічного приросту. Однак слід залишити частину нового зеленого приросту. Орієнтуйтеся на видалення 2/3 нового приросту. Обрізайте стебла над маленькими новими листками, у місцях, де вони починають дерев'яніти.
Нарешті, ви можете поєднати обрізку з розмноженням лаванди відводками, якщо вона стала дерев'янистою від старості або знайомі попросили поділитися. Технологія знайома всім власникам полуниці, які розмножують її вусами. У випадку з лавандою принцип аналогічний, але, звісно, з деякими нюансами.
Виберіть одерев'янілу гілку внизу рослини, нігтем або чистим ножем зішкребіть і подряпайте нижню частину стебла, яка звернена до землі. Потрібно оголити зеленувато-білий внутрішній камбій (шар під корою). Тепер втисніть оголене стебло в землю, засипавши його ґрунтом. Використовуйте зігнутий дріт або камінь, щоб зафіксувати стебло на місці так, щоб воно торкалося ґрунту. Добре полийте його і підтримуйте цю область вологою.
Потім проведіть обрізку куща. Енергія перенаправиться до відводка для кращого вкорінення. Потім, як і у випадку з полуницею, ви можете відрізати кущики із самостійною кореневою системою від основної рослини, викопати і пересадити.
Джерело: ukr.media