Секрети вирощування та догляду за цинерарією у саду
Багато людей, обираючи рослину для бордюру, хочуть, щоб вона була декоративною та звертала увагу на себе, при цьому вигідно підкреслювала доріжки або яскраві квітники. Цинерарія — те, що вам треба, інформує Ukr.Media.
У цинерарії є безліч видів, які дуже відрізняються один від одного зовні: трав'янисті та напівчагарнички. Квітки цинерарії дуже різноманітні за забарвленням, розмірами та формою. А сорти сріблястої красуні — цинерарії приморської — висаджують як декоративну листяну рослину: її витончене сріблясте листя відмінно виглядає у бордюрах і міксбордерах.
Цинерарія належить до сімейства Айстрові. Рід цинерарії близький до роду жовтозілля, до нього відносять деякі види, поширені у аматорському садівництві (цинерарія кривава, цинерарія приморська, цинерарія витончена, а загалом їх вже налічується близько 1300). Зараз ми розглянемо найчастіше використовувані у наших садах рослини.
Оскільки види цинерарії досить різні за своїми примхами, вимогами та способами розмноження, для кожного посадка і догляд будуть описані окремо.
Цинерарія кривава
Батьківщина цинерарії кривавої (Cineraria cruenta) — Канарські острови. Це однорічна рослина з овальним світло-зеленим листям. Часто цю рослину плутають з маргариткою через схожість квіток. Вони, у свою чергу, можуть бути найрізноманітніших ніжних відтінків.
Особливості вирощування, догляду та розмноження
Цинерарія кривава полюбляє тепло і вологість. Її частіше вирощують у горщиках, оскільки у неї довгий вегетаційний період: квітки з'являються лише за 8-9 місяців після посіву насіння. Однак цинерарія кривава може прикрасити собою і сад, якщо виростити розсаду взимку і навесні пересадити молоді рослини у ґрунт:
- насіння на розсаду висівають у грудні. Воно дуже дрібне, тому його у землю не закопують, а просто кладуть на вологий пухкий підготований ґрунт, трохи притискаючи. До появи сходів краще накрити склом;
- ємності з насінням тримають за температури від +18…+20° С, конденсат зі скла необхідно видаляти;
- сходи з'являються за 2 тижні після посіву;
- коли у рослин з'являться перші два листочки, сіянці можна пікірувати. Після цього температуру утримування знижують до +15° С, щоб сформувалися квіткові бруньки.
Пізно восени рослини пересаджують у ґрунт. Цей вид цинерарії вимогливий до вологості ґрунту, але, попри любов до вологи, переливати його не варто. Уникайте застою води, інакше виникне гниль кореневої системи (тому необхідно добре дренувати ґрунт перед посадкою).
Цинерарія кривава має зростати на добре освітленому місці, але щоб сонце не падало на неї прямими палючими променями. Від нестачі сонячного світла страждає квітнення. Зазвичай воно починається у другій половині літа, триває трохи довше за місяць. Рослина погано переносить заморозки, витримує температури до -2° С.
Зараз існує безліч гібридів цинерарії кривавої, які різні за висотою, формою куща і колірною гамою. Наприклад, дрібними квітками у вигляді зірочок з довгим стеблом від 70 см радує цинерарія "Stellata".
Щільними невеличкими кущиками з яскравими квітками дивує малятко "Nana".
Великими і яскравими суцвіттями відрізняється "Grandiflora", яка досягає 50 см заввишки.
Отже, якщо вам дуже подобаються пишні квітучі кущики цинерарії кривавої, можете спробувати вирощувати її в саду, однак справа ця клопітка через тривалий вегетаційний період, адже щороку доведеться повторювати процедуру.
Цинерарія приморська
Цей вид вважається багаторічником, але у нас його зазвичай саджають як однорічну рослину. Цинерарія приморська потрапила до нас із Середземномор'я. Вона гарна і для бордюру, і як декоративна рослина, яка прикрашає посадки яскравих кольорів, і у вуличних вазах та контейнерах.
Цинерарія приморська зовсім не схожа на свою вищеописану родичку. Різьблене листя опушене, сріблястого кольору, завдяки чому рослину романтично називають срібним пилом. Суцвіття цього виду складаються з непоказних жовтих квіток і зовсім не є декоративними. Багато садівників їх просто видаляють, щоб не псувати вигляд.
Особливості вирощування, догляду та розмноження
Цинерарія приморська зростає набагато швидше за свою родичку, цинерарію криваву. Насіння на розсаду висівають у березні, сходи з'являються за 10 днів, після чого пікіруються. Сіянці потрібно підгодовувати мінеральними добривами. Наприкінці травня розсаду можна висаджувати у ґрунт. Відстань між рослинами роблять близько 15 см.
Під плівкою рослина погано зростає, тому радимо використовувати розсадний спосіб вирощування. Цинерарія приморська також непогано розмножується зеленими живцями.
Цей вид цинерарії невимогливий до складу ґрунту, але все ж таки краще зростає на розсипчастих легких ґрунтах, слабокислі також підійдуть. Проте освітлення має велике значення, тому що саме на сонці листя наливається насиченим сріблястим кольором. Полив цинерарії потрібний лише на початку зростання, потім рослина зовсім невимоглива до вологи.
Популярних сортів цинерарії приморської багато. Наприклад, "Cirrus" — для нього характерне овальне листя з хвилястими краями, не різьблене, як у деяких сортів, а цілісне. Чим старша рослина, тим більше її колір змінюється на сріблясто-білий. Зростає цей сорт заввишки близько 45 см.
"Silver Dust" — цей сорт належить до низькорослих (висота пагонів рослини досягає близько 25 см), він має різьблене листя сріблясто-білого кольору.
Кращий вибір для саду — цинерарія приморська, що підкреслює своїм вишуканим сріблястим листям інші квіти. Є відгуки дачників, що навіть без утеплення ця рослина здатна успішно зимувати кілька років поспіль.
Цинерарія витончена
Цинерарія витончена (Senecio elegans) — більш "дика" сестра вищеописаних видів, завітала до нас із Південної Африки. У нас вирощується як однорічна рослина. У розетці біля коріння листя перисте та розсічене, на листі розташовуються липкі волоски. Квітки різних відтінків у махрових або простих суцвіттях. З червня до осені триває квітнення цього виду.
Виглядає цинерарія витончена не так ефектно, як її рясноквітучі сестриці, проте вона менш вибаглива.
Особливості вирощування, догляду та розмноження
Місце має бути сонячним, на підживленому органічними та мінеральними добривами ґрунті, нейтральному або трохи лужному.
Саме цей вид можна сіяти одразу у відкритий ґрунт, щойно земля відтане і трохи прогріється, багато садівників так роблять. Відстань між рослинами слід робити близько 15-20 см. Інколи за такого способу посіву нічого не зростає. Тому, щоб не перейматися через сходи, краще виростити розсаду:
- насіння треба посіяти на початку квітня у ящики або у парник;
- коли у сіянців з'явиться перша пара листя, їх пікірують в окремі горщики та трохи знижують температуру утримання;
- в середині травня готову розсаду висаджують у ґрунт.
Потрібно видаляти головки, які відквітли, щоб продовжити період квітнення рослини. Вона найлегша у посадці та догляді з усіх цинерарій, її також можна висаджувати у клумбах і квітниках, поєднуючи з іншими рослинами. А у вашому саду зростають цинерарії?
Джерело: ukr.media