З яких причин гортензія починає засихати
Гортензію не даремно вважають досить примхливою. Одні її види погано зимують, інші вимагають складної обрізки, а усі разом вони часто страждають через хвороби і атаки шкідників. Що ж робити, якщо й ваша красуня раптом "засумувала" та повісила листя?
Ви підібрали найкраще місце на ділянці, купили здоровий саджанець і регулярно поливали його весь сезон, але щось пішло не так: листя гортензії почало жовтіти, сохнути або чорніти, а потім опадати. Які недуги можуть викликати всихання листя і що потрібно зробити, щоб врятувати рослину, — розповімо далі, інформує Ukr.Media.
Більшість причин, що призводять до висушування листя, втрати декоративності і в'янення гортензії, зводяться до неправильного вибору місця посадки і порушення агротехніки вирощування у поєднанні з несприятливими погодними умовами.
Нестача води
Гортензія — рослина вологолюбна, і у догляді за нею важливо підтримувати постійну вологість ґрунту. Порушення "питного режиму" можуть стати однією з причин появи у чагарнику сухого листя.
Латинська назва гортензії Hydrangea перекладається як "ємність з водою", а у Японії цю рослину називають поетично — "туга за водою".
Правильний полив і додаткове мульчування ґрунту у пристовбуровому колі допоможуть врятувати гортензію, якщо вона почала сохнути через нестачу води. Не можна поливати квітку рідко і рясно — оптимальним буде регулярний помірний полив: 1-1,5 відра води під дорослий кущ один раз на тиждень. Якщо на вулиці стоїть спекотна погода, то частоту поливу варто збільшити удвічі.
Перезволоження гортензії
Надмірна вологість також шкідлива для гортензії, як і пересихання ґрунту.
Як відрізнити одне від іншого? За недостатнього поливу листя гортензії спочатку втрачає тургор, стає м'яким і млявим, а потім починає сохнути у нижній частині куща. За наявності застою вологи, якщо гортензія росте на важкому глинистому ґрунті, її коріння може загнивати, і тоді листя теж сохне та опадає.
У цьому випадку порятунком стане пересадка на більш високе місце і подальша регуляція режиму поливу. Пересаджуючи кущ, обов'язково видаліть усе підгниле коріння і надалі не допускайте перезволоження.
Неправильний вибір місця для гортензії
Гортензія почуватиметься краще, якщо обрати для посадки місце, яке захищене від денного сонячного світла. Це може бути ділянка поруч з альтанкою, перголою або у затінку більш високих рослин. На прямому сонці влітку гортензія страждає через надмірне освітлення — листочки починають сохнути і кущ може загинути. Оптимальним буде таке місце посадки, де гортензія зможе ловити ранкове неяскраве світло, а вдень опиниться у напівзатінку.
Якщо відповідного місця на вашій ділянці немає, а посадити гортензію хочеться — можна зробити для неї штучний навіс. Тимчасовий тент рекомендують споруджувати також для молодих, щойно посаджених кущиків — так їм легше адаптуватися і прижитися на новому місці. Для створення навісу підійде світлий напівпрозорий матеріал, який буде "фільтрувати" сонячні промені (білий спанбонд або марля).
Грибкові захворювання гортензії
Сире літо, неправильна або недостатня обрізка куща, велика кількість бур'янів у пристовбуровому колі і комахи-шкідники можуть стати причиною хвороб гортензії. Найчастіше йдеться про грибкові захворювання, більшість з яких лікуються.
Борошниста роса на гортензії
Для цієї грибкової інфекції є характерною поява на листі білих плям, ніби присипаних борошном. Після визрівання спор грибка на плямах виступають "краплі роси", а потім пошкоджене листя в'яне і опадає. Зазвичай хворіють спочатку нижні частини рослини, а також молоді або слабкі пагони, потім симптоми піднімаються вище. Захворювання може виникнути через надмірну густоту посадок, занадто рясний полив, за високої температури і різких коливань вологості повітря.
Лікування полягає у обрізці усіх хворих пагонів і листя (їх необхідно спалити) та обробці препаратами Топаз, Фітоспорин-М, Чистоцвіт або Скор. При цьому потрібно пам'ятати, що фунгіциди варто чергувати, враховуючи їх діючу речовину, — інакше грибок може виробити імунітет і впоратися з ним буде вже складніше.
Існують народні методи боротьби з борошнистою росою. На 4 л теплої води беруть 2 ст. л. соди і 2 ч. л. рідкого мила. Отриманим розчином обприскують кущ 5-6 разів з перервою у тиждень.
Пероноспороз, або несправжня борошниста роса на гортензії
Хвороба за своїми проявами схожа з борошнистою росою: плями на листових пластинах жовтуватого, сірого або бурого кольору, знизу вкриті білястим нальотом. У суху погоду плями є майже непомітними, найяскравіше вони проявляються після дощу. З розвитком хвороби листя сохне, темнішає і опадає навіть за достатнього поливу.
На ранній стадії пероноспорозу проти нього ефективним є Фітоспорин-М, у більш серйозних випадках варто використовувати фунгіциди: Курзат, Ордан, Абіга-Пік.
Біла і сіра гниль гортензії
Грибок уражає усі частини чагарнику, що проявляється моховим білим або сірим нальотом на листочках. У суху погоду пошкоджені ділянки на листочках пересихають і перетворюються на дірки. Хворій кореневій системі важко "добувати" поживні речовини з ґрунту, і рослина починає повільно гинути.
Для лікування гортензії від білої і сірої гнилі застосовують протигрибкові препарати ХОМ, Фітоспорин-М — обробку проводять двічі з інтервалом у 2 тижні.
Іржа гортензії
Захворювання також належить до грибкових інфекцій. Збудник зимує у ґрунті, у залишках рослинного сміття, у корінні рослин, а його спори переносяться дощем, вітром, комахами, осідаючи на листі і стеблах. Ознака хвороби — поява помаранчевих або червоно-бурих горбків на листі, потім заражені частини рослини жовтіють, скручуються і засихають.
З лікуванням іржі на ранній стадії непогано можуть впоратися біофунгіциди (Фітолавін, Алірин-Б, Гамаїр, Бактофіт і вже багато разів згаданий Фітоспорин-М). Якщо хвороба зайшла занадто далеко, то варто вдатися до допомоги більш сильних препаратів: Ордан, Скор, ХОМ, Абіга-Пік. Перед обробкою обов'язково треба видалити і знищити заражені частини рослини.
Крім перерахованих недуг, гортензія також схильна до септоріозу і фузаріозного в'янення. Септоріоз характеризується появою на листі бурих плям з діаметром до 6 мм. Поступово листя жовтіє, сохне і опадає. Фузаріоз — так зване "безпричинне" в'янення рослини, яке насправді теж викликане грибком, що оселився у корінні. Обидві ці інфекції досить ефективно лікуються Фітоспорином-М.
Як бачимо, хвороби і симптоми різні — але лікування одне.
Спочатку слід видалити пошкоджене листя і пагони. Складність у тому, що усі грибкові інфекції дуже заразні — спори легко поширюються через інструменти і рукавички, тому потрібно проводити обрізку обережно, намагаючись не пошкодити здорові частини рослини. Не буде зайвою й дезінфекція інструментів.
Боротися з усіма перерахованими недугами необхідно за допомогою фунгіцидів. Для кожного виду грибка використовують відповідний препарат, що здатен впоратися саме з цим збудником хвороби (див. вище). Зробіть розчин фунгіциду, як зазначено у інструкції, і рясно обприскайте кущ, обов'язково обробивши й ґрунт під ним. Для закріплення ефекту і для профілактики процедуру можна повторити через 1-2 тижні.
Профілактика грибкових хвороб гортензії полягає у дотриманні агротехніки вирощування, скороченні поливу у прохолодну вологу погоду, своєчасному прибиранні рослинного сміття з ділянки. За появи перших ознак захворювання якомога швидше проводьте санітарну обрізку, щоб не допустити поширення грибка.
Вірусні та фізіологічні захворювання гортензії
Кільцева плямистість і сухе почорніння можуть уражати гортензію за порушення обмінних процесів і неправильного догляду.
Для сухого почорніння характерною є поява коричневих плям на листочках і поступове в'янення, а причина його — використання жорсткої води під час поливу або сонячні опіки. Поливати гортензію краще відстояною водопровідною або дощовою водою — на неї чагарник відгукнеться багатою зеленню і пишним квітненням.
На вірусні захворювання страждають ослаблені кущі гортензії за нестачі живлення і несприятливих погодних умов. Ці хвороби здатні переносити від рослини до рослини комахи-шкідники і навіть самі садівники — зараженими інструментами під час обрізки саду. Виняток — кільцева плямистість, яка передається молодому саджанцю від материнської рослини.
Ця спадкова хвороба проявляється дрібними коричневими плямами з розпливчастими краями, які "пропалюють" листову пластину, у результаті чого гортензія може загинути. Вилікувати цю недугу неможливо, тому важливо бути уважними під час придбання саджанців й одразу обирати здорові екземпляри.
Низька кислотність ґрунту
Неочевидна причина появи у гортензії сухого листя може ховатися у "неправильній" кислотності ґрунту. Після підвищення лужності землі листя чагарнику спочатку світлішає, а потім повністю засихає.
Мульчування ґрунту хвойним опадом
Гортензія полюбляє кислий ґрунт — для комфортного самопочуття їй потрібна земля з кислотністю 4,5-5 pH. Якщо у ґрунту на вашій ділянці ці цифри вищі, то під час посадки можна додати у яму верховий торф, хвойну підстилку або тирсу (обов'язково перепрілі). Підвищити кислотність допомагає мульчування хвоєю, а також полив підкисленою водою — для цього можна використовувати лимонну або щавелеву кислоту (1 ч. л. на 3 л води).
Джерело: ukr.media