10 особливостей будинків з вторинної сировини, які стоятимуть десятиліттями
Будинки, повністю побудовані з перероблених матеріалів, кардинально змінюють уявлення про стійкість та екологічний спосіб життя, в якому поєднано інноваційні практики, що дозволяють повторно використовувати матеріали та сучасний комфорт. Щоб у цьому наочно переконатися, автори Novate.ru підібрали 10 основних особливостей будинків з вторинної сировини, побудованих згідно з принципами стійкості, які яскраво демонструють екологічні переваги, економічність та естетичну привабливість.
1. Повторне використання матеріалів
Повторне використання (воно ж адаптивне) – одна з головних рис будинків, побудованих з перероблених матеріалів. Це може бути стара деревина, метал, скло, що залишилися після демонтажу будівель, комор, фабрик і навіть кораблів, а також тирса, глина, камінь або бетон, яким був уготований шлях на переробку, а то й на полігон. Звичайно ж, подібний матеріал не використовують відразу ж, привізши на будмайданчик. З ним доведеться чимало повозитися, щоб вибрати частини матеріалу, що найбільш уціліли, відновити їх цілісність, відшліфувати, підібрати за розміром і т. д., забезпечивши тим самим належну міцність. Така креативність у використанні існуючих ресурсів не просто підкреслює прихильність власників до принципів сталого розвитку, а й робить житло більш атмосферним, адже кожен старий елемент здатний зберігати свою історію.
2. Встановлення зелених дахів
Не дарма в багатьох країнах здавна предки покривали свої житла товстим шаром дерну, який згодом перетворювався на пахучий «луг» на даху. Земля, як і буйна рослинність, є прекрасним теплоізоляційним матеріалом, що допомагає підтримувати стабільну температуру всередині приміщень у будь-яку пору року. Вони стають справжнім порятунком під час спеки та холоду, додаючи при цьому красу та функціональність будь-яким будинкам, і не лише збудованим із перероблених матеріалів.
Також озеленення дахів у міських зонах сприяє збереженню біорізноманіття та створює оазу спокою серед жвавих «бетонних джунглів».
3. Інноваційні методи звуко- теплоізоляції з натуральних матеріалів та їх відходів
Правильна звуко-теплоізоляція в будинках є одним з найважливіших елементів, що дозволяють отримати на виході енергоефективну та комфортну будову, в якій легко підтримувати потрібний мікроклімат, позбавивши шумів ззовні. Якщо при стандартному будівництві існує досить великий і стандартний набір теплоізоляційних матеріалів, то при будівництві з вторинної сировини часто використовуються найнесподіваніші. Як виявилося, у хід йдуть навіть перероблені старі речі (денім), целюлоза, шерсть тварин, відходи з бавовняного виробництва, які й забезпечують відмінний теплозахист, не чинячи при цьому негативного впливу на довкілля та здоров'я мешканців.
4. Енергоефективне освітлення
Інсоляції житлових приміщень при будь-якому будівництві приділяють належну увагу, але якщо дотримуватися принципів стійкості та енергоефективності, цей аспект досліджується ще на етапі планування та розміщення будівлі на ділянці. Побудований під правильним кутом будинок (щодо траєкторії руху Світила), наявність достатньої кількості вікон, що притіняють огорож (розсіюють прямі сонячні промені), світлових люків – все це сприяє збільшенню природного освітлення, а значить дозволяє знизити потребу в штучному освітленні протягом дня. Для останнього у пріоритеті використання світлодіодних світильників у поєднанні з інтелектуальними технологіями, які допомагають ефективно висвітлювати приміщення без перевитрати електроенергії.
5. Використання екологічних оздоблювальних матеріалів
Екологічні оздоблювальні матеріали та фарби відіграють ключову роль в оформленні будинків, збудованих із перероблених матеріалів. Ці продукти не містять шкідливих хімікатів, що забезпечує безпеку та високу якість повітря у приміщенні. Замінивши традиційні лакофарбові матеріали на вапно, а цементний розчин – на глиняний, можна отримати екологічно чисту оселю з найменшими фінансовими вкладеннями. При цьому не варто забувати про відновлену деревину, яку і прикрашати нічим не доведеться, щоб надати своїй оселі презентабельний зовнішній вигляд і забезпечити приємними тактильними відчуттями. Якщо, наприклад, білий колір вапна не справляє враження, то в побілку можна додати природних барвників, які допоможуть зробити акцентні елементи і самовиражатися без шкоди для навколишнього середовища. Вибір такого роду фарб сприяє створенню здорового домашнього середовища, поєднуючи естетику з екологічністю.
6. Впровадження технології «розумного дому»
Інтелектуальні технології щільно увійшли до нашого життя, і житло не стало винятком. Системи ефективно керують освітленням, температурою та безпекою, вони оптимізують використання електроенергії та інших ресурсів, підвищуючи комфорт та зводячи до мінімуму відходи. Такі інновації відбивають синергію (спільне дію кількох чинників) сучасного життя і турботи про довкілля, пропонуючи зручності без шкоди екологічних принципів.
7. Системи збирання дощової води
Одним із найпростіших і найдоступніших способів раціонально використовувати всі блага, якими обдаровує нас природа, є раціональне використання дощової води. Сучасникам залишається лише грамотно використовувати опади, щоб забезпечити житло хоча б технічною водою для змиву туалету, зрошення та догляду за прибудинковою ділянкою. Такий підхід знижує комунальні платежі та залежність від централізованого водопостачання. І це, не кажучи про ефективність використання природних ресурсів, що сприяє стійкому способу життя кожного з нас.
8. Використання відновлюваної енергії
Енергія сонця, вітру та землі є наріжним каменем енергетичної незалежності у будь-яких приміщеннях. Сучасні досягнення в «зеленій» енергетиці дозволяють перетворювати сонячне світло, рух повітряних мас та тепло землі на електрику, забезпечуючи приміщення стійким харчуванням. Це невичерпне джерело енергії значно знижує залежність від викопного палива, а заразом і рахунки за електроенергію.
9. Ефективні системи керування відходами
Утилізація та переробка відходів діяльності людей завжди була великою проблемою для спільнот, але з появою пластику вона загрожує ще й глобальною екологічною катастрофою. Хоча і рослинні або харчові відходи можуть створювати масу неприємних проблем, що отруюють наше життя та повітря. Але в останньому випадку є чудова альтернатива викиду органічних відходів у сміттєвий бак – їх компостування. Цей процес перетворює відходи на багатий поживними речовинами ґрунт для садів, городів та клумб, що сприяють високим урожаям та економії коштів на купівлю добрив (не завжди безпечних для здоров'я), овочів, фруктів, ягід або просто підтримки газонів/квітників у чудовому вигляді.
10. Відреставровані або перероблені меблі
Як відомо, меблі є необхідним атрибутом облаштування будь-якого житла, вони роблять життя в ньому не тільки комфортним і зручним, дозволяючи підтримувати всі речі та предмети в порядку, але й відіграють ключову роль в естетиці. Любителі переробок та послідовники стійкості і в цьому питанні не бажають відступати від своїх принципів, використовуючи старі предмети меблів або їх елементи для створення власного шедевра. І навіть якщо вінтажний стілець, стіл або диван (не говорячи про антикваріат) повністю відновили до первісного вигляду, не вносячи змін, такий предмет меблів додає чарівності та атмосферності будинкам.
Примітно: Такий підхід до облаштування свого житла знижує споживання, а отже, зберігає більше ресурсів і мінімізує відходи. Сам процес перетворення викинутих предметів на функціональні дизайнерські речі як розвиває уяву, так і заохочує творчість.
Продовжуючи тему пропонуємо заглянути в будиночок, побудований з вторинної сировини ентузіастом стійкого життя.
А ось цікаве відео нашого каналу:
Источник: novate.ru