Підсумки ринку нерухомості України 2024

У 2024 році ринок нерухомості продовжив відновлюватись і адаптуватись до викликів війни. Про те, що відбувалось протягом року з купівлею та орендою житла, розповів OLX Нерухомість у масштабному дайджесті.

6235_97405a8a9f65f0fc972d9b9e09be15da_orig.jpg (41.69 Kb)

В інформаційній добірці показано, чи зріс попит на купівлю та оренду житла, у яких містах найбільше збільшились ціни та чого чекати на ринку у 2025 році.

Вторинний ринок продажу/купівлі житла все ще не досяг довоєнних показників через депопуляцію, зниження платоспроможності та невизначеність щодо майбутнього, яка створює відкладений попит на купівлю.

Підтримала цей сегмент програма “єОселя”, надавши можливість купівлі житла в кредит: 69% опитаних знають про програму, 8% вже скористалися нею, а 36% планують. Загалом 57% шукачів нерухомості цікавляться як первинним, так і вторинним ринком, 33% шукає житло до $30 тис. та 36% від $30-70 тис. З цікавого: мотив інвестування у 2024 році увійшов до топ-3 причин для купівлі житла.

Попит на купівлю житла у січні-жовтні 2024 року знизився на 3,1% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, становлячи 75% від довоєнного рівня 2021 року. На вторинному ринку кількість оголошень про продаж квартир зросла на 5%, а будинків – на 8%.

Ціни на квартири та будинки у 2024 зросли у більшості міст, зокрема в західних і центральних областях України. Водночас вартості знижуються в східних регіонах, а також у Дніпрі, Сумах, Запоріжжі та Херсоні. Лідером за зростанням вартості 1-, 2- та 3-кімнатних квартир стало Рівне.

Найважливішим критерієм вибору житла для шукачів нерухомості як при купівлі, так і в оренді – є ціна. В той самий час зростає важливість нових критеріїв воєнного часу: поверховості, автономного живлення та опалення, а також наявності бомбосховища.

Ринок оренди у 2024 році загалом відзначився зростанням. Виклики, з якими зіштовхнулись українці – вимушені переїзди, евакуація, потреба в житлі для військових, зміна міста через роботу – стали поштовхом для розвиткусегмента. Попит на довгострокову оренду зріс на 8.4% (порівнюючи із рівнем 2023 року) та на 8% перевищив довоєнний 2021 рік.

Кількість пропозицій довгострокової оренди знизилась на 11%, що призвело до збільшення медіанної вартості оренди по Україні на 20%, порівнюючи з 2023 року. Зростання цін спостерігалося для всіх типів квартир: 1-, 2- та 3- кімнатних, у межах від 18% до 24%. Найвища медіанна вартість оренди в Києві та Ужгороді.

Подобова оренда у 2024 році виступала одним із драйверів ринку нерухомості, хоча її частка значно менша, ніж у сегменті купівлі-продажу та довгострокової оренди. За останній рік попит на подобову оренду зріс на 19,3%, пропозиція залишилася на рівні 2023 року, а медіанна ціна зросла на 6%. Готелі та квартири стали найпопулярнішими запитами для подобової оренди, що стимулює розвиток внутрішнього туризму.

Київ має найвищу вартість подобової оренди квартир та будинків. Щодо інших обласних центрів України, то найбільше зростання вартості за рік відбулось в містах поблизу лінії фронту: Сумах (+13%), Полтаві (+13%), Черкасах (+11%) та Харкові (+10%).

В Одесі приріст попиту на подобову оренду в червні становив рекордних +285%. Попри небезпеку обстрілів українці поїхали до моря влітку 2024.

Що чекати на ринку нерухомості у 2025?

Новобудови: З огляду на подорожчання будівельних матеріалів і зростання оплати праці через дефіцит робочої сили, ціни на первинному ринку зростуть, особливо в Києві та Львові – містах із високим рівнем міграції та інтересом інвесторів.

Вторинний ринок: Попит буде на доступні квартири з ремонтом, в які можна відразу заїхати жити та за ціною нижче ринку. При умові продовження, програма “єОселя” буде драйвити ринок. В цілому ціни на вторинному ринку змінюватимуться несуттєво.

Довгострокова оренда: Стабільний попит у відносно безпечних областях з економічним відновленням і активною відбудовою.

Подобова оренда: Динамічне зростання завдяки туризму та збільшенню бізнес-поїздок.

Драйвери ринку: Визначальні чинники – безпека, стабільність енергосектору та платоспроможність населення.

Загалом 2025 рік стане роком обережного відновлення ринку, що залежатиме від економічної та соціальної стабільності, довіри інвесторів та ситуації на фронті.

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *