В Україні змінили правила пільгової іпотеки “єОселя”
В Україні пільгову іпотеку “єОселя” розширили на всіх українців. Річна ставка становить 7%, а щомісячний платіж може бути лише на рівні місячної оренди за житло.
Про це йдеться у матеріалі. Купити квартиру можна за програмою, якщо:
площа квартири не перевищує 52,5 квадратів (додатково 21 квадрат на кожного наступного члена сім’ї);
для пільгових категорій (ставка 3%) – в обласних центрах та Києві будинок має бути введений в експлуатацію не більше 10 років тому, в інших містах – без обмеження віку;
для інших українців (ставка 7%) – будинку, в якому купується квартира, має бути не більше трьох років.
У Приватбанку опублікували графік платежів на кредит у розмірі 900 тис. грн. Так, якщо взяти кредит під 7% річних на 20 років, при цьому вартість квартири становить 1,3 млн грн (за таку суму можна купити житло в обласному центрі), перший внесок складе 400 тис. грн, щомісяця доведеться платити 7030 грн. Витрати на страховку, нотаріуса тощо становитимуть до 23,2 тис. грн. В результаті доведеться заплатити 776,5 тис. грн відсотків. Тобто якщо взяти 900 тис. грн, повернути з відсотками доведеться вже 1,6 млн грн.
При цьому іпотеку під 7% можуть отримати далеко не всі охочі. Справа в тому, що поки що іпотеку отримали близько 2 тис. осіб. А тих грошей, які вже виділили, вистачить лише на 5 тис. іпотек. При цьому реальна потреба в іпотеці може бути в десятки разів більшою.
Є ще одна перешкода: банки проводять оцінку клієнта і всім поспіль гроші не видають. Якщо у клієнта офіційно мінімальна зарплата, погана кредитна історія, немає поручителів, мабуть, розраховувати на участь у кредитній програмі не варто. Банк вивчає клієнта та намагається переконатися, що клієнт зможе виплачувати кредит протягом багатьох років.