Війна в Україні створила нову послугу на ринку нерухомості
В Україні під час повномасштабної війни з’явилася нова послуга на ринку нерухомості. Людям пропонують звести укриття “під ключ” просто у дворі приватного будинку. Ціна таких конструкцій залежить від типу – вартість металевих модульних варіантів стартує від 3-4 тис. євро (120-160 тис. грн).
Однак є різні типи укриттів, які пропонують побудувати українцям. Складні конструкції, наприклад, із залізобетону пропонують підприємствам та організаціям. Тут 30 кв. м укриття обійдеться вже не менше 700 тис. грн, пише Finance.ua.
Також можна знайти пропозиції щодо облаштування підвалів під укриття. Займаються цим, зазвичай, будівельники. Йдеться про фахівців, які виробляють заливку фундаменту, можуть виготовити бетонні стіни, підпірні стіни, сходи, стяжки підлоги та інші конструкції.
На ринку представлено кілька основних типів сховищ. Це:
Металеві укриття. Найдоступніший варіант, який пропонують мешканцям приватних будинків та іноді невеликих підприємств. Перебувати у такому укритті може 4-6 осіб. Модульна конструкція монтується нижче за рівень землі. Головна перевага – ціна та швидкість установки (до 7 днів).
Укриття із залізобетону. Такі конструкції роблять як для приватних будинків, так підприємств. Вважається, що це досить надійний та довговічний варіант. Укриття може бути як окремою спорудою, так і приєднуватися до вже збудованих будівель та виконувати роль “кімнати безпеки”. У мирний час використовувати такі приміщення пропонують як підсобні, наприклад для зберігання речей.
Формат та ціна споруди залежить від багатьох факторів – починаючи від площі та матеріалу виготовлення до максимального часу перебування у ньому людей без виходу назовні. Як правило, орієнтовну вартість сховища виробники можуть назвати вже за першої консультації, але остаточну ціну буде сформовано лише після огляду ділянки для будівництва та обговорення всіх деталей.
Чи потрібно реєструвати укриття?
Продавці запевняють, що приватним власникам землі не потрібні жодні додаткові дозволи на облаштування укриття, якщо ним користуватимуться лише вони самі. Тобто для того, щоб збудувати “бункер” у себе на подвір’ї, це не потрібно ні з ким погоджувати.
Важливо тільки не пошкодити комунальні мережі, які можуть проходити територією ділянки. Також потрібно врахувати рівень підземних вод.
А ось ситуація з підприємствами та організаціями складніша – їм потрібно погодити таке будівництво з пожежними інспекторами. У ДСНС пояснили, як відбувається процедура узгодження:
перед початком будівництва необхідно викликати спеціальну комісію, до якої входять представник Держслужби з надзвичайних ситуацій та представник Держпродспоживслужби;
фахівці виїжджають на місце та дають рекомендації, як забезпечити відповідність укриття вимогам;
після будівництва фіксується виконання норм, власника сховища ставлять на облік і конструкція може використовуватись.
Крім того, якщо будівництвом сховища займаються будівельники, проєкт може розроблятися на запит проєктанта. Тобто компанія, що будує “бункер”, самостійно займається оформленням дозволів та виконанням вимог ДСНС.
Також підприємці можуть переоблаштувати під укриття приміщення, що вже є. “Якщо у вас є підвальне приміщення, то можна просто привести його в найпростіше укриття, поставити на облік і використовувати для своїх потреб. Це найпростіший спосіб”, – порадили у ДСНС.