Українці бояться втратити свою нерухомість
На тимчасово окуповану територію України продовжують повертатися (необов’язково назавжди) люди, які раніше втекли від війни. Поширена думка, що всі вони є ідейними прихильниками Росії, проте це не так. І хоча говорити про масовість процесу не доводиться, але тенденція, на жаль, є. Одним із головних важелів впливу є нерухомість – квартири та будинки, які переселенці панічно бояться втратити.
“Пряника не було, тільки батіг”
Після початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ в Україну у 2022 році мешканців захопленої частини регіонів почали примушувати до отримання паспорта РФ.
“У нас багато хто думав, що вдасться перечекати, що ось-ось повернуться ЗСУ, але, на жаль, війна затягнулася. Окупаційна влада і російські силовики діяли жорстко: пряників не було, тільки батіг. Були постійні перевірки документів, зокрема справжнісінькі облави на вулицях… Якщо ти маєш український паспорт, то відразу запитання: а чому немає російського? Відмовки не допомагали. Справа в тому, що отримати паспорт РФ можна було дуже швидко, максимум за місяць, а іноді й за кілька тижнів. І якщо ти вже попадав, тебе відвозили на “розмову”, то вдруге так легко не відбудешся”, – розповів OBOZ.UA мешканець окупованого Мелітополя.
За його словами, із “приходом” Росії загарбники робили все, щоб придушити найменший опір. “Тут залишилося багато сімей з дітьми, і вони стали першим важелем впливу. Батьки не мають російських паспортів? Дитина не ходить до школи з російськими вчителями, а дистанційно навчається в українській? Ну все, значить позбавимо батьківських прав. Це дуже страшно. І батьки стали подавати заяву на громадянство”, – каже наш співрозмовник.
А потім почалася епопея із житлом. Наприклад, окупанти перекинули на захоплену частину Запорізької області й донецьке Приазов’я багато своїх військових, а також цивільних – вчителів, медиків, будівельників. Усіх їх десь треба було розселяти. Але одна справа тимчасове житло (тут питання легко вирішувалося), зовсім інше – постійне.
Квартирами намагалися залучити сюди “цінних фахівців”, заселити територію своїми, “розбавити” українців. І тоді вигадали грандіозну аферу з “безгосподарним” житлом.
Віджимання по-російськи
“Безгосподарним” нова “влада” вважає не лише житло, власники якого виїхали з окупації, але також якщо комунальні послуги не сплачувались протягом року (звісно, на російські рахунки шарашчиних контор). Також якщо невикористання житлового приміщення “створює загрозу його безпеці” (тут взагалі не те, що кожна друга, а всі квартири можуть бути “законно” віджаті), ну і найголовніше – якщо в Єдиному державному реєстрі нерухомості РФ відсутні відомості про зареєстроване право власності на житлове приміщення.
Згідно з іншим злочинним російським законом, перереєструвати нерухомість мешканці окупованих територій мають до 2028 року, інакше воно буде конфісковано. Проте вже зараз повним ходом квартири визнають “безгосподарними” та “націоналізують”.
Про один приклад розповіла мешканка окупованого Донецька. “У нашій багатоповерхівці є кілька квартир, власники яких виїхали ще у 2014 році. Знаю, що за одну квартиру точно платять комуналку – через знайомих. Але саме у це житло два тижні тому заселився військовий із сім’єю. Ми боїмося сильно розпитувати, чули тільки, що вона була “безгосподарною”, а тепер уже “належить” новим власникам”. З сусідкою, справжньою власницею квартири, я зв’язалася – вона живе у Дніпрі. Вона шокована, не в курсі ситуації, і житло вона не продавала”, – розповіла нам донеччанка, мешканка Ворошиловського району.
Підтверджуюча інформація є й у місцевих, проросійських ЗМІ. Наприклад, один ресурс озвучив факт, що від апетитів окупаційної влади постраждала навіть мати загиблого “героя СВО” із Донецька – Наталія Шарапова.
На згадку про свою “кровинку” жінка купила квартиру за адресою пр-т Ленінський, б. 6, кв.125. Раніше господарем цієї квартири був підприємець передпенсійного віку (чоловік живе та працює у Донецьку і нікуди не виїжджав). На момент проведення “держреєстрації” квартири в “Росреєстрі ДНР” жодних заборон, статусу про те, що житло безгосподарне, не було. Але через пів року після проведення операції купівлі-продажу жінка дізналася про те, що її нерухомість потрапила до переліку безгосподарного.
А що вже казати про нерухомість українців, які давно не живуть в окупації?
Нова пастка
За словами наших співрозмовників на окупованій частині Донецької області, зараз у “республіці” бурхливо обговорюють питання про становище та правовий статус мешканців “ДНР” без посвідки на проживання та російського паспорта.
Справа в тому, що 30 грудня 2024 року було опубліковано указ Путіна про “врегулювання правового становища іноземців”, який набув чинності з 1 січня. Цим указом термін їх перебування у Росії без ВНП скоротили до 90 днів.
Щодо корінних жителів раніше були укази Путіна та роз’яснення МВС РФ, що мешканців окупованої частини Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, які там проживали до 2022 року, депортувати не можна. Але термін було встановлено “включно до 31 грудня 2024 року”.
“Тепер після публікації указу про “іноземців” ніхто не розуміє, що буде далі. Кажуть, що, наприклад, виїхати з цієї території дадуть, але чи впустять – велике питання. Неофіційно також кажуть, що “ось-ось настане година “ікс”, і якщо не подати документи на отримання російського громадянства, то свою нерухомість гарантовано втратиш”, – поділилася донеччанка.
Поки що все це на рівні розмов, але, враховуючи “ініціативи” окупантів, можна очікувати чого завгодно. Зрозуміло одне: Кремль робить усе, щоб змусити українців не просто повертатися на окуповану територію (використовуючи їхній страх втратити житло), а й залишатися там – уже як громадян країни-агресора.