Як і скільки потрібно спати вдень, щоб було корисно для здоров’я
Вплив денного сну на організм
Навіть коротка п'ятихвилинна дрімота, а також повноцінний сон можуть допомогти позбутися від втоми і підзарядитися енергією на 2-3 години, повідомляє Ukr.Media.
Крім того, відпочинок вдень може суттєво підвищити розумову продуктивність у кількох аспектах:
- Збільшення концентрації. У метааналізі 11 наукових досліджень було встановлено, що денний сон сприяє збереженню уваги та концентрації протягом кількох годин після пробудження.
- Поліпшення пам’яті на словесну інформацію. В одному з досліджень студенти, які спали вдень після занять, запам'ятали інформацію значно краще, ніж ті, хто в цей час навчався або просто відпочивав. При цьому знання зберігалися і через тиждень після експерименту.
- Прискорення навчання моторним навичкам. Дослідники виявили, що після години денного сну люди легше освоюють нові рухові завдання, наприклад, натискання кнопок у певному порядку.
- Поліпшення логічного мислення. Лише 15 хвилин денного відпочинку допомагають не тільки позбутися сонливості, але й підвищити точність логічних роздумів.
- Прискорення реакції. Після денного сну люди швидше реагують на візуальні сигнали. Можливо, тому 15-хвилинний відпочинок разом з кофеїном втричі знижує ймовірність аварій на дорозі.
Крім цього, денний сон допомагає емоційно «перезавантажитися» і зменшити психологічний стрес. Після пробудження люди зазвичай менш схильні до імпульсивних вчинків і краще справляються з фрустрацією.
Варто зазначити, що денний сон однаково корисний для людей усіх вікових груп, незалежно від того, чи звикли вони дрімати після обіду, чи ні.
Позитивні ефекти отримують як ті, хто добре виспався вночі, так і ті, хто не встиг виспатися: люди з регулярним графіком, нічні працівники і водії під час тривалих поїздок.
Проте, якщо не врахувати час, можна отримати і негативний ефект.
Скільки потрібно спати, щоб почуватися добре
Більшість наукових досліджень дійшли висновку, що краще не спати довше 30 хвилин, ідеальний варіант — відпочинок тривалістю 15-20 хвилин.
Існують дві основні причини, чому не варто затягувати післяобідній сон.
1. Інерція сну. Це стан дезорієнтації, млявості і сплутаності свідомості, яке триває деякий час після пробудження.
Чим довше ви спите вдень, тим тривалішою буде інерція. Наприклад, після 10 хвилин дрімоти ви відчуєте себе бадьорими і енергійними практично одразу. Сон тривалістю 20-30 хвилин вимагатиме близько пів години для повного пробудження.
А якщо ви проспите 1-2 години, то спочатку після підйому ризикуєте загубитися в часі та просторі.
Справа в тому, що приблизно через 40 хвилин після засипання організм переходить у стадію глибокого сну. У цей момент мозок виробляє повільні дельта-хвилі, очі не рухаються під повіками, а м'язи розслабляються.
Чим більше часу ви проведете в цій фазі, тим сильнішою буде інерція і важчим — пробудження.
2. Порушення нічного сну. Тривалий денний відпочинок може погано вплинути на якість нічного сну: зменшити тривалість відновлювальних фаз повільного дельта-сну і загалом погіршити його якість.
Проте, короткі денної дрімоти тривалістю 15-20 хвилин, ймовірно, не порушать ваші циркадні ритми і не завадять повноцінно відпочити вночі.
Коли краще спати вдень
Незважаючи на індивідуальні відмінності, у більшості людей біологічні годинники збігаються.
Найбільша сонливість спостерігається з 1 до 4 години ночі, пік енергійності припадає на період з 10 ранку до 13 дня, а після обіду — приблизно з 13 до 16 години — багатьох знову хилить в сон.
Останній проміжок є ідеальним для денного сну.
В одному з експериментів довели, що, якщо прилягти на
Джерело: ukr.media