Японські вчені винайшли препарат для росту нових зубів

Люди з відсутніми зубами зможуть виростити нові, стверджують японські стоматологи. Вони тестують новаторський препарат, який має стати альтернативою зубним протезам та імплантатам, інформує Ukr.Media.

Про це розповідає Кацу Такахаші, завідувача відділення хірургії порожнини рота в Медичному дослідницькому інституті лікарні Кітано в Осаці.

У жовтні його команда розпочала клінічні випробування в лікарні Кіотського університету. Дорослим добровольцям вводять експериментальні ліки на основі антитіл для стимуляції росту прихованих зубів. Як пояснили вчені, у людей виростає лише два набори зубів (молочні та постійні). Однак, за словами Кацу Такахаші, під яснами приховуються "сплячі" бруньки третього покоління зубів.

Протезування зубів (втрачених внаслідок карієсу, хвороб або травм) — процедура дороговартісна. Відновлення природних зубів буде коштувати дешевше і з меншими неприємними маніпуляціями для самого пацієнта, впевнені японські лікарі. У пріоритеті стоматологів надання допомоги дітям, у яких від народження відсутні шість і більше постійних зубів.

Вроджена адентія — патологія, при якій зазвичай відсутні шість або більше зубів. Виникає через порушення формування зачатків зубів. Багато з генів, що викликають це захворювання, є спільними у мишей та людей. Пацієнти з вродженою адентією втрачають зуби з раннього дитинства, коли щелепна кістка ще розвивається, тому їх лікування за допомогою зубних протезів або зубних імплантатів ускладнене. У період росту у дітей розвивається стан слабкості порожнини рота (зниження здатності приймати їжу), що негативно впливає на ріст, наприклад розвивається атрофія щелепної кістки, що підтримує зуби.

За словами Такахаші, на це спадкове захворювання страждають близько 0,1% людей, у яких виникають серйозні проблеми з жуванням. Препарат дослідники хочуть зробити доступним без рецепта вже у 2030 році. Лікування антитілами у мишей вже дало ефект: у гризунів виросли нові зуби.

Клінічний професор ендодонтії в університеті Гонконгу Ченфей Чжан зазначив, що метод Такахаші є "інноваційним і має великий потенціал", проте "твердження, що у людей є приховані зубні бруньки, здатні виробляти третій набір зубів, є одночасно революційним і спірним". Він підкреслив, що "результати, які спостерігаються у тварин, не завжди напряму переносяться на людей".

Перший етап випробувань на мишах і тхорах тривав 11 місяців. Запропонований препарат деактивує білок гена-1, пов'язаного з внутрішньоутробною сенсибілізацією (USAG-1), який пригнічує ріст зубів. Блокування взаємодії USAG-1 з іншими білками стимулює передачу сигналів кісткового морфогенетичного білка (BMP), що запускає утворення нової кістки. Це призвело до появи нових зубів у пащі мишей і тхорів — видів, які мають майже ті самі властивості USAG-1, що й люди.

Молекулярний біолог і дантист Кацу Такахаші працює над регенерацією зубів з 2005 року.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *