Молекула здоров’я: що таке глутатіон і як він «заморожує» вік
Якщо ми складемо список, до якого увійдуть найкращі антиоксиданти, то серед лідерів виявиться глутатіон. Він добре бореться з оксидативним стресом, тобто комплексно омолоджує організм, але цим його значення для нашого здоров'я не вичерпується. Що являє собою глутатіон, який називають «молекула здоров'я», «батько всіх антиоксидантів» і «великий детоксикант» та чому він вважається маркером тривалості життя?
Глутатіон — це невелика молекула, пептид, що складається з трьох амінокислот: гліцину, цистеїну та глутаміну. 90% глутатіону утворюється в печінці і з кровотоком розноситься до всіх клітин організму. глутатіон присутній у кожній клітині нашого організму, його найвища концентрація визначається в головному мозку, печінці, надниркових залозах, кришталиках очей, селезінці та слизових тканинах кишечника, інформує Ukr.Media.
Яку роль грає глутатіон у підтримці здоров'я?
Нейтралізує вільні радикали
Вільні радикали — це частинки без одного електрона, які беруть активну участь в окислювальних реакціях. Коли вільних радикалів стає дуже багато, вони на молекулярному рівні ушкоджують здорові клітини організму, провокуючи розвиток захворювань та прискорюючи процеси старіння. Щоб допомогти організму боротися із вільними радикалами, потрібно приймати антиоксиданти.
Глутатіон — найпотужніший антиоксидант, він блокує дію вільних радикалів, що ушкоджують мембрани клітин.
Підтримує міцний імунітет
Імунітет захищає нас від хвороб, але що захистить сам імунітет? Саме глутатіон запобігає пошкодженню імунних клітин та посилює функції імунної системи, що відповідають за захист від вірусів. Глутатіон безпосередньо блокує розмноження різних вірусів на різних стадіях їх життєвого циклу та допомагає запобігти підвищеному вірусному навантаженню. Глутатіон вбудовується у клітини та відновлює їх нормальне функціонування. Це актуально не лише після перенесених вірусних інфекцій, а й після прийому антибіотиків.
Захищає легені
Доведено, що глутатіон блокує виробництво запальних цитокінів. Так, в екстрених хворих з гострим респіраторним синдромом введення глутатіону покращувало показники дихання та зменшувало пошкодження легеневої тканини.
Зберігає здоров'я печінки
Печінка постійно піддається негативному впливу токсинів, спиртних напоїв, неправильного харчування. До того ж печінка — це центр знешкодження токсичних речовин у нашому організмі. Глутатіон оберігає клітини печінки, сприяючи детоксикації організму.
Затримує старіння — ANTI-AGE-ефект
Поки рівень глутатіону в крові високий, а його запаси безперебійно поповнюються, ми молоді та здорові. Достатній вміст глутатіону в організмі захищає клітини від ушкоджень та уповільнює процес старіння. Глутатіон — це лицар, який захищає вашу молодість та красу.
Чому знижується рівень глутатіону?
З віком вироблення глутатіону поступово знижується і досягає критичного рівня до 35-40 років — у цей час стають помітними ознаки старіння. Також глутатіон знижується через забруднення навколишнього середовища під дією токсинів, алкоголю, деяких ліків та інших сполук, що викликають окисне пошкодження клітин. Навіть така проста річ, як прийом парацетамолу, викликає різке падіння рівня глутатіону — парацетамол вважається найнебезпечнішими ліками для власних запасів глутатіону. На другому місці — німесулід, на третьому — антибіотики, далі йдуть протизаплідні засоби.
Як підняти рівень глутатіону в організмі?
Глутатіон має одну особливість: він практично не всмоктується в шлунково-кишковому тракті. Тобто, якщо людина вип'є препарат із звичайним L-глутатіоном, то він просто не засвоїться — всмоктування із ШКТ дуже низьке. Тому в добавках із звичайним L-глутатіоном використовується таке високе дозування (до 500 мг) — щоб хоча б частина молекул L-глутатіону мала шанс потрапити в кров. Але це не дає гарантії.
Саме тому довгі роки внутрішньовенне введення вважалося єдиним способом підвищити рівень глутатіону: адже щоб глутатіон «працював», він повинен потрапити в кров.
Здавалося б — у чому проблема? Глутатіон поставляється одразу в кров без втрат! Але цей метод має величезний мінус: період напіввиведення глутатіону (час, протягом якого концентрація речовини в організмі зменшується вдвічі) становить лише 10 хвилин, залишок розщеплюється на вихідні амінокислоти і виводиться з організму повністю через 90 хвилин після введення.
Стаття призначена лише для ознайомлювальних та освітніх цілей і не замінює професійні медичні консультації, діагностику або лікування. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем з будь-яких питань, які можуть виникнути у вас про стан здоров'я.
Джерело: ukr.media