Емоційне вигоряння: чим нам шкодять соціальні мережі
На вулиці такі спекотні дні, а ви не можете встати з ліжка? Вас весь день переслідує втома, апатія, відчуття фізичного та психологічного виснаження. Це все симптоми емоційного вигоряння. Сьогодні воно стає мало не нормою. Чим небезпечний такий стан і як його попередити?
Що таке емоційне вигоряння?
Цей термін було вперше запроваджено у 1970-і роки, а у 2019 році включено до МКХ-11 — міжнародного класифікатора хвороб. Спочатку під ним розуміли синдром, що розвивається внаслідок хронічного стресу на роботі. Але в наші дні вчені визнають, що вигоряння відбувається не лише у професійному плані, а й у будь-якій сфері життя, інформує Ukr.Media.
Сьогодні сучасних людей все частіше переслідують емоційні гойдалки, спричинені постійним зовнішнім тиском. Це стосується і соцмереж, які, з одного боку, «розводять» нас на порівняння себе з оточуючими, заздрість, ревнощі, почуття неповноцінності — а це все форми стресу, тобто високий кортизол та адреналін. А з іншого, соцмережі дають «підтримку» у формі милих мемів, жартів тощо через гіперстимуляцію гормону задоволення, випалюючи дофамін.
Сюди ж можна додати заголовки новин, що кричать, що прагнуть викликати хоч якийсь емоційний відгук рекламу, яка „лізе з усіх щілин". Стрес створюють і легкі маніпуляції у сім'ї, тиск на роботі, пробки на дорогах та тіснота у транспорті.
Звичайно, в цьому всьому складно почуватися гармонійно та щасливо. Такі гойдалки виводять нас із себе, і поступово ми витрачаємо весь свій «емоційний банк», почуваючи себе спустошеними, вигорілими та втраченими. Симптоми майбутніх проблем легко вловити, якщо просто звертати більше уваги на свій емоційний світ та ритм життя. До них належать:
Запальність та емоційна реактивність
Стан, коли ми починаємо втрачати себе та відчувати спустошення, дуже болісно реагуємо навіть на незначні емоційні провокації. Подивіться на свої реакції протягом дня. Спробуйте порефлексувати на події останнього тижня, подивіться, де ви вийшли із себе. Чи була ваша реакція пропорційна ситуації, чи ви явно переборщили? Виписуйте спочатку події, не замислюючись про них, а потім проаналізуйте кожну, поставте поряд із нею коментар. І зробіть висновки».
Поганий сон
Вигоряння — це ще й порушення гормонального балансу, зокрема природного денного ритму виділення кортизолу. Якщо увечері у вас його дуже багато, то ви ще довго не можете заснути. А це вже дзвіночок.
Нездатність зранку
І ще про кортизол. У нормі ввечері в організмі він присутній у мінімальній кількості, а вранці ми отримуємо від тіла належний сигнал „пора ворушитися" у вигляді упорскування цього гормону. Коли починається вигоряння, цей ритм збивається. Увечері кортизол „зашкалює”, а вранці його не вистачає. Ми безвольно лежимо в ліжку, не можемо прокинутися і розпочати активно день.
Потреба в енергетиках чи каві
Не отримуючи кортизол природним шляхом, ми змушуємо тіло виробляти його шляхом стимуляції надниркових залоз кавою чи енергетиками. Проте їх дії вистачає на кілька годин і нам потрібна ще порція. Це поганий сигнал: кофеїнова залежність говорить про те, що ви на шляху до емоційного вигоряння.
Зниження продуктивності
Раніше ви були електровіником і все встигали, роблячи кілька справ одночасно, а зараз ледве вистачає концентрації уваги на те, щоб насилу виконувати основні функції — це прямий симптом емоційного вигоряння.
Втрата бажань чи «сенсу життя»
Ви випалюєте свій дофамін стимуляцією мемами та гумором, і ваше тіло перестає надсилати сигнали мотивації. Раніше вироблення дофаміну було пов'язане з досягненнями, а тепер вам достатньо погортати стрічку соцмереж. Вони витісняють вашу активність. І за кілька обертів такого гормонального „колеса" ви можете перетворитися на овоч, тому ловіть момент на ранніх стадіях.
Як уникнути емоційного вигоряння?
Насамперед почати звільнятися від залежностей, зокрема від перегляду соцмереж. Зробити це набагато простіше, якщо потихеньку вчитися любити себе, цінувати своє тіло і право жити тут, на Землі, у цей чудовий час змін та викликів.
Джерело: ukr.media