В атмосфері Марса зафіксували рекордну кількість метану
Марсохід «К'юріосіті» минулого тижня зареєстрував різке зростання концентрації метану в атмосфері, вона досягла рівня 21 ppb (частин на мільярд) — це рекордне значення для місії MSL і приблизно в три-чотири рази вище всіх попередніх вимірювань. Про це повідомляється на сайті NASA, інформує Ukr.Media.
Сьогодні тривають суперечки про природу марсіанського метану. На Землі більшу частину цього атмосферного газу виробляють археї, але існують і інші джерела метану — він може з'явитися в результаті геохімічних або фотохімічних процесів, або під впливом космічних променів. Однак в атмосфері Марса тривалість життя молекул метану не перевищує кількох сотень років, що вимагає постійного джерела його поповнення. Отже, якщо на Марсі є метан, то він здійснюється постійно і, можливо, при участі живих організмів.
Заступник директора Інституту космічних досліджень РАН Олег Корабльов, який керує роботою спектрометра ACS на борту орбітального апарату TGO, підтвердив, що в п'ятницю ввечері він і його колеги отримали лист від команди «К'юріосіті» з інформацією про незвичайно високу концентрацію метану. Дані були отримані минулого тижня з допомогою лазерного спектрометра, який входить до складу приладового комплексу SAM (Sample Analysis at Mars) на борту марсохода.
Корабльов зазначив, що такі вимірювання проводяться досить рідко — на даний момент було отримано всього кілька десятків вимірювань. Досі вони давали значення від 0,25 до 0,64 ppb — близькі до межі вимірювання приладу. Однак у декількох випадках прилад фіксував сплески — від 5 до 9 ppb. Проте, підкреслює Корабльов, це відбувалося лише тоді, коли прилад працював у «грубому» режимі, тобто в режимі безпосередніх вимірювань складу проби атмосфери. У цього приладу є інший режим — із збагаченням, тобто з видаленням з проби вуглекислого газу, що в 20-25 разів підвищує точність вимірювань. У цьому точному режимі концентрація метану ніколи не перевищувала фонових значень у декілька десятих ppb.
«Зараз вони збираються повторити вимірювання обома способами — прямим вимірюванням і з збагаченням, так вони будуть робити вперше, і це буде цікавий експеримент над самим приладом, давно треба було це зробити», — сказав вчений. Він додав, що за минулий тиждень спектрометр ACS на борту TGO провів дев'ять вимірів концентрації метану, але вони поки ще не оброблені. Цей прилад має дуже високу чутливість — близько 10 ppt (частин на трильйон). Якщо викид метану в районі кратера Гейла дійсно був, то ACS зможе зафіксувати його сліди навіть якщо газ сильно розійдеться в атмосфері.
Раніше повідомлялося, що TGO оновив глобальні обмеження на концентрацію метану в атмосфері Марса, які склали 0,15 мільярдних часток обсягу. Крім того, кілька місяців тому дані з орбітального апарата «Марс-Експрес», зібрані одночасно з марсоходом «К'юріосіті, підтвердили сплеск концентрації метану в кратері Гейл. Тоді аналіз даних дозволив виділити ймовірні області виділення газу — вони виявилися розташовані на південь, схід і північний схід від кратера. Дані з марсоходу допомогли також встановити сезонні зміни концентрації метану в атмосфері Марса.
Джерело: ukr.media