Як виростити моркву без прополювання, проріджування та розпушування
Багато садівників намагаються виростити моркву, але у них часто нічого не виходить. Іноді вона не сходить, іноді з’являється лише в окремих місцях, а більша частина ділянки залишається пустою. Якщо морква все ж таки дружно зійшла, її проріджують, а протягом літа постійно прополюють, рихлять ґрунт та поливають. І, здавалося б, все йде добре, але… при зборі врожаю виявляють коренеплоди неправильної, потворної форми. Після кількох невдалих спроб садівник починає думати, що простіше купити моркву в магазині, ніж витрачати час на догляд за нею впродовж всього літа, тим більше, що ціна на моркву зовсім невисока. Але насправді виростити моркву не так вже й важко. Головне — зрозуміти, що є причинами цих невдач, проаналізувати їх та знайти спосіб їх усунення, бажано простим способом, повідомляє Ukr.Media.
Чому морква погано сходить?
Перша причина — якість насіння, а також важливо, скільки часу воно зберігалося. Старе насіння погано проростає або взагалі не сходить.
Друга причина — в насінні моркви містяться ефірні олії, які затримують проростання. Щоб насіння могло зійти, ці олії повинні вимитися, а для цього необхідна постійна вологість на грядці. Зазвичай дачник відвідує свій город лише у вихідні, і в гарну погоду ґрунт пересихає, а разом з ним і насіння, що відбувається досить швидко. Адже насіння моркви маленьке, а закопують його у ґрунт зовсім неглибоко.
Чому морква виростає кривою, потворної форми?
Коренеплід — це нижня частина стебла та головний корінь. За своєю природою він має рости вертикально вниз, якщо не заважають зовнішні чинники.
Багато садівників сіють моркву густо, а потім проріджують, але при цьому часто зачіпають корінь сусідньої рослини, внаслідок чого коренеплід виростає деформованим. Подібна ситуація виникає і під час прополювання, коли бур’ян висмикують разом із коренем, що може торкнутися кореня самої моркви. А оскільки проріджування і прополювання здійснюються 2-3 рази за сезон, імовірність того, що корінь, залишений для подальшого росту, буде задіяний, зростає.
Недостатній полив також може вплинути на форму коренеплоду, особливо в південних регіонах. У перший період росту, коли морква тільки зійшла, важливо не допускати пересихання ґрунту. Якщо загине від нестачі води хоча б частина головного корінця, то почнуть рости бічні корені.
Потворні морквини обов’язково з’являться, якщо на вашій ділянці є кроти. Хоча кріт не харчується морквою, риючи ходи у грядці, він заважає отримати хороший урожай. І ще, під час поливу вода йтиме невідомо куди. Проте городники зазвичай знають про кротів і роблять грядки з бортиками, а під грядки укладають сітку для захисту від них.
Багато хто вносить гній при перекопуванні перед сівбою моркви, але надлишок азоту також може бути причиною деформації коренеплодів. Це ж стосується і підживлень з азотом.
Як усунути ці причини?
Існує прислів’я: “Лінь — двигун прогресу”. Колесо було винайдено, щоб не тягнути тяжкості в руках. Завжди легше працювати розумом, ніж фізично. Чому ми часто забуваємо про можливості, які дарує нам природа? Чому їх не використовуємо? Адже чим більше ми користуємося працею природи, тим менше потрібно працювати нам. Але працювати все одно доведеться, просто робота буде іншою.
Сезони змінюються, взимку випадає сніг, навесні та восени йдуть дощі. Чому ми не використовуємо ці природні явища? Адже можемо продовжити термін вологості ґрунту, просто скориставшись снігом при сівбі моркви.
Коли сніг тане, земля перебуває у вологому, навіть перезволоженому стані. Використовуючи це, ми дозволяємо ефірним оліям вимитися з насіння моркви, без поливів і без нашої участі.
Фотосинтез рослин. Без фотосинтезу нічого не росте, закриваючи світло бур’янам, ми позбудемося потреби в прополюванні.
Природу можна просити або примусити проріджувати моркву, але ми
Джерело: ukr.media