У яких регіонах квартири ростуть як гриби?
Протягом 2023-2024 років український будівельний сектор демонстрував обнадійливі тенденції. Цьому сприяло зростання економічної активності в центральних і західних регіонах, а також зусилля з відновлення інфраструктури, пошкодженої війною, та ініціативи, спрямовані на захист енергетичних об’єктів. Тим не менш, загальний обсяг ринку все ще коливається на рівні майже половини довоєнного рівня, який спостерігався у 2021 році.
Про це повідомляє аналітика GMK Center.
Сектор житлової нерухомості
За підсумками 2024 року, загальна площа введеного житла в Україні зросла на 32% до 9,8 млн квадратних метрів.
Очікувано лідирують Київ — 1,41 млн квадратних метрів (14,5% від загального обсягу), за ним йдуть Київська та Львівська області — 1,95 млн квадратних метрів (19,9%) та 1,06 млн квадратних метрів (10,9%) відповідно.
Олег Приходько, генеральний директор девелоперської компанії Greenol, пояснює таке зростання кількома ключовими факторами:
вплив ініціатив державної підтримки, таких як «електронне житло», що стимулює попит на житлову нерухомість, особливо в сегменті первинного ринку. У 2024 році обсяг кредитів, наданих за цією ініціативою, сягнув 14,6 млрд грн (+66% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року), однак у другій половині року кредитування скоротилося через зміни умов кредитування та дефіцит коштів. Програма «Електронне житло» на 2025 рік передбачає 18 млрд грн.
Діяльність з розвитку була зосереджена в основному на територіях, віддалених від конфлікту, таких як Київська, Львівська, Закарпатська та Івано-Франківська області. Ці райони приваблювали багато внутрішньо переміщених осіб, що призвело до підвищеного попиту на житло та спонукало до завершення проектів, розпочатих до війни.
Відбулося поступове покращення матеріально-технічного забезпечення та стабілізація поставок будівельних матеріалів, незважаючи на значне збільшення витрат на енергоносії та матеріально-технічне забезпечення порівняно з довоєнним періодом.
Аналітики відзначають, що іпотечний ринок розширюється — на кінець 2024 року обсяг іпотеки перевищив довоєнний рівень на 30%, хоча загальний показник залишається досить неадекватним за нинішніх умов.
“Чисті гривневі кредити домогосподарствам у 2024 році зросли майже на 40%. Частка іпотечних кредитів у кредитному портфелі населення на кінець 2024 року зросла до 13,5%, але все ще становить відносно невелику частку”, – наголошують у НБУ.
Важливо відзначити, що, за даними ЛУН, середня ціна квадратного метра від забудовників продовжує зростати.
У першому кварталі 2025 року лідерство за вартістю квадратного метра в новобудовах зберігає Львів, а найсуттєвіше подорожчав Одеса.
У першому кварталі 2025 року в більшості міст України спостерігалося зростання середньої вартості квадратного метра житла, що будується.