Як правильно утеплити каркасний будинок: стіни, підлога, утеплення зовні та зсередини своїми руками ivd.ru
Каркасний будинок коштує недорого щодо інших матеріалів та будується швидко. Але дехто боїться, що в ньому може бути холодно взимку. Переживати про це не варто. Підготували докладну інструкцію про те, як правильно утеплити каркасний будинок зсередини та зовні, щоб у ньому було комфортно за будь-якої погоди.
Все про утеплення каркасного будинку
Матеріали та інструменти
Стіни
— Зовні: технологія фасаду, що вентилюється.
— Зовні: технологія мокрого фасаду
– Зсередини
Підлога
– Фундамент
– Перекриття першого поверху
Дах
Додаткові поради для захисту від холоду
Вибираємо матеріали та готуємо інструменти
Для утеплення каркасного будинку своїми руками можна використовувати різні плитні матеріали. Але перелік інструментів приблизно однаковий.
Для роботи вам знадобляться:
- рулетка;
- ножівка або ще щось для різання дерев'яного бруса товщиною від 100 мм;
- гострий канцелярський чи звичайний побутовий ніж із лезом із зубцями — якщо ви працюєте з мінватою;
- будь-який різальний інструмент з гладким гострим лезом – для різних плівок;
- термоніж для пінопласту – якщо вибрали його;
- меблевий степлер;
- дриль по дереву;
- зубчастий шпатель, кисть для клею – якщо виберете технологію мокрого фасаду.
Серед витратних матеріалів, крім утеплювача:
- тарілчасті дюбелі та кріплення під них;
- скоби для степлера;
- рідкі цвяхи або клей-піна для мокрого фасаду;
- плівкова пароізоляція;
- плівковий вітрогідрозахист;
- сухий брус перетином від 50х50 мм.
Правильне утеплення каркасного будинку – не лише ефективне, а й безпечне. При виборі матеріалу оцініть його безпеку здоров'я людини, стійкість до вогню, швидкість вбирання вологи. Не менш важлива вага – легкий каркас не розрахований на велике навантаження. У Росії для захисту каркасників від холоду найчастіше використовують:
- пінополіуретан у вигляді швидкозастигаючої піни або готових плит;
- мінеральну чи базальтову вату;
- різні види пінополістиролу – ППС, ЕППС.
З цих матеріалів лише мінвата не горить. Вона витримує температуру до 250 градусів. За правилами пожежної безпеки, простір навколо віконних та дверних отворів дозволено утеплювати тільки мінватою, навіть якщо в якості основного матеріалу обрані ППУ або ППС. Мінеральна вата надійно захищає від холоду, але поки не промокне. А вологу вона вбирає дуже швидко. Тому при її виборі потрібна ретельна пароізоляція стін зсередини, гідроізоляція – зовні.
Плити пінополістиролу горять із виділенням отруйного диму. До їх недоліків також відносять крихкість. Вони кришаться від несильних ударів, контакту з ацетоном та іншими розчинниками, швидко втрачають міцність на сонці. Але вбирають вологу набагато гірше мінвати: до 4% власної ваги порівняно з 18% у неї. Для будівництва житлового будинку підійде ППЗ із добавками, що знижують його горючість. Якщо ви використовуєте цей матеріал зовні, ретельно закривайте декоративним облицюванням від сонця.
ППУ тримає тепло трохи краще за інші матеріали, а вологу вбирає навіть повільніше ППС. Але швидко руйнується під прямим сонячним промінням і небезпечний при пожежі. Утеплення піною є і ще один недолік – висока ціна. Воно дорожче, ніж використання плит.
Якщо вирішили укласти або напилити ППУ зовні будинку, вибирайте декоративне облицювання, яке повністю закриє його. У приміщеннях таке утеплення рекомендують поєднувати з вогнестійким ГКЛ.
Як утеплити стіни каркасного будинку зовні та зсередини?
Стіни – головне джерело тепловтрат. Але плюс у тому, що утеплити їх можна відразу після будівництва коробки, так і пізніше. Ви можете перезимувати в будинку один раз та вирішити, яке утеплення потрібне. Зовсім змерзнути не дасть шар утеплювача, який зашивають у каркас ще під час будівництва. Але його може бути недостатньо у регіонах із зимовими температурами нижче -25 градусів, сильними вітрами.
Будівництво варто обшити зсередини або зовні додатково, якщо:
- відчуваються протяги;
- стіни зсередини або зовні мокнуть;
- ви часто включаєте котел, кімнати швидко остигають;
- навіть під час роботи котла на максимальній температурі прохолодно;
- хочеться зменшити рахунки за опалення;
- Ви бували тут лише влітку, а тепер потрібно утеплити каркасний будинок для зимового проживання.
Є дві технології утеплення фасадів каркасника:
- мокра – під обробку штукатуркою, ідеальна для сухого клімату, легких стін, не розрахованих на велике навантаження;
- вентильована – під сайдинг або панелі, що допомагає відводити зайву вологу зі стінового пирога, відмінно підходить для вологого клімату.
Технології схожі і до фінального етапу вимагають приблизно однакового набору матеріалів.
Зовнішня обшивка за технологією вентильованого фасаду
- На фасаді кріплять дерев'яну решетування із бруса. Для плит мінвати або ППУ завтовшки 50 мм достатньо бруса перетином 100*50 мм. Його розміщують з кроком 60 см по вертикалі.
- Плити укладають щільно, без проміжків. Для кріплення використовують тарілчасті дюбелі та саморізи.
- У північних та північно-східних регіонах 50 мм – недостатня товщина утеплення каркасного будинку. Тут рекомендують зробити другий шар теплоізоляції. Це ефективніше, ніж брати одну плиту більшої товщини. Поверх першого кладуть контробрешітку з того ж бруса, але по горизонталі, з кроком 40-50 см. У неї укладають той же матеріал. Якщо шар ізоляції один, то простір між плитами радять запінити, щоб через нього не проникав холод.
- Утеплювач закривають плівковою гідроізоляцією. Потрібна двостороння мембрана, здатна виводити зайву вологу із теплоізоляції на вулицю, але не пропускати холодний вітер. Мембрану кріплять до стійк або горизонтальних планок обрешітки меблевим степлером. Стики між її листами ретельно проклеюють спеціальним скотчем.
- Поверх шарів мінвати або ППУ та мембрани влаштовують контробрешітку: вертикальні бруски з кроком 50-60 см. Важливо ретельно підібрати їх товщину. Чим вище стіна каркасного будинку, тим ширше має бути брусок. Для 1-2-поверхових будинків зазвичай достатньо планок 50х50 мм. Їх кріплять шурупами.
- На контрольну решітку навішують фасадне облицювання. Можна використовувати сайдинг із ПВХ, термопанелі, інший матеріал, який можна кріпити до стіни на металовироби. Його тип вже не такий важливий. Основний захист від холоду забезпечує шар утеплювача внизу.
Каркас для утеплювача можна зробити і з металевого профілю, але фахівці радять саме дерево, так як воно гірше проводить холод та повільніше промерзає. Усі дерев'яні елементи перед монтажем потрібно ретельно просушити, прибравши залишкову вологість, обробити антисептиками та антипіренами.
Технологія мокрого фасаду
Для створення мокрого фасаду знадобляться ті ж самі плити – мінвата, ППУ або ППС, тарілчасті дюбелі, а також клей, сумісний з обраним утеплювачем.
Основні етапи
- Уздовж цоколя прибивають горизонтальну планку із бруса або металевого профілю, на 5-10 мм товщі за вибрані плити. Вона не дасть їм сповзти вниз.
- По чистому та сухому фасаду укладають у шаховому порядку обраний утеплювач, починаючи з нижнього ряду. Плити попередньо промазують клеєм: легкий пінополістирол можна по периметру та в центрі, важку мінвату – по всій поверхні.
- Закривши стіну, шви між плитами запінюють, які самі додатково кріплять тарілчастими дюбелями.
- Зверху матеріал промазують тим самим клеєм, на який кладуть сітку, що армує. Її розкочують знизу нагору, з невеликим нахлестом.
- Внутрішні та зовнішні кути додатково захищають перфорованими куточками з оцинкованого металу.
- Поверхня стін покривають ще одним шаром клею, після його висихання ґрунтують і штукатурять, потім фарбують.
Внутрішня теплоізоляція
Зовнішня теплоізоляція запобігає тепловтратам і швидкому промерзанню. Внутрішня повинна підтримувати комфортний мікроклімат, при цьому не заважати вологій парі йти з кімнат.
Зсередини утеплювати будинок простіше та зручніше: працювати можна за будь-якої погоди. Не потрібно бути досвідченим будівельником, щоб обшити стіни. Але до фахівців звернутися таки доведеться. При виборі матеріалів і товщини шару, що утеплює, потрібно розрахувати точку роси – місце, де в стіновому пирізі буде випадати конденсат при великій різниці зовнішніх і внутрішніх температур. При розрахунку необхідно враховувати:
- матеріали каркасу та декоративного оздоблення;
- середні температури та вологість на вулиці та в будинку;
- наявність теплоізоляції в каркасі та зовні.
Є багато онлайн-калькуляторів, але вони не досконалі. Хоча каркасну технологію зазвичай вибирають для економії, на розрахунку точки роси заощаджувати не слід. Його варто замовити у професіоналів. Безкоштовний розрахунок пропонують деякі продавці теплоізолюючих матеріалів.
Розрахунок точки роси важливий для вибору матеріалу та його товщини. Але на технологію роботи він майже не впливає.
Якщо ви плануєте внутрішнє утеплення під час будівництва, дочекайтеся встановлення покрівлі, вікон та дверей. У приміщеннях має бути нормальна вологість. В іншому випадку утеплювач вбере водяну пару, стане важче і гірше захищатиме від холоду.
Основні етапи
- Підготовка стін. Чистове оздоблення доведеться демонтувати до основного щита, що закриває каркас. Пароізоляцію теж треба зняти: вона повинна захищати утеплювач та каркас від вологи з кімнат, а додатковий шар зверху зробить її безглуздою.
- Монтаж каркасу. Уздовж стін з кроком 50-60 см прибивають вертикальні бруски дерев'яні 50×50 мм. Перетин може бути іншим, тому що його підбирають з урахуванням товщини шару, що утеплює.
- Між балками укладають полімерний або мінеральний матеріал, що утеплює. Ще один спосіб — напилення піни із ППУ. Але для нього потрібно взяти в оренду спеціальну установку або викликати майстрів: із балончика всі стіни не обробити.
- Пароізоляція. Будь-який матеріал, але особливо чутливу до вологи мінеральну вату, потрібно захистити від домашніх водяних пар. Для цього зверху з боку кімнати на теплоізоляцію укладають паронепроникну плівку. Її монтують без зазорів та щілин, якомога більшими за розміром шматками. Кріплять за допомогою горизонтального бруса, покладеного поперек вертикального. Ці балки можна використовувати як основу для гіпсокартону каркаса, кріплення каналів для проводів, прокладених під чистовою обробкою.
Як утеплити підлогу в каркасному будинку
Якщо закрити стіни, але не подбати про фундамент, будинок може швидко промерзнути.
Теплоізоляція фундаменту
Основу каркасного будинку утеплюють вздовж усього цоколя. Ще при будівництві між сваями та нижнім перекриттям кладуть руберойд або інший матеріал, що захищає від промерзання та вологи.
Після зведення коробки вздовж паль кріплять брус: по горизонталі, уздовж верхньої та нижньої кромки. Це каркас для кріплення плит утеплювача – ППС або мінвати. Стики між ними потрібно ретельно запінити. Зверху кладуть дерев'яну контробрешітку, на яку монтують облицювання – сайдинг або сендвіч-панелі.
До стрічкового фундаменту плити утеплювача можна приклеїти, зверху закріпивши контробрешіткою, яка одночасно стане основою для облицювання цоколя.
Утеплення підлоги та перекриттів
Найважливіше – правильно утеплити підлогу першого поверху. Роботу починають після укладання чорнової підлоги. Його очищають від пилу та стружок, покривають вітровологозахисною мембраною. Сторона, яка впускає пару, має бути звернена вгору.
Мембрану фіксують брусом, що йде перпендикулярно балкам чорнової підлоги. Його висота повинна дорівнювати обраній товщині утеплювача. Крок між брусками – 40-50 см.
Для утеплення можна купувати минвату, плити ППУ або ППС, ековату. Керамзит у каркасних будинках використовують рідше. Для регіонів із зимами до -30 градусів достатньо шару утеплювача від 100 мм, для суворіших зим — від 150 мм.
Плитне утеплення не рекомендують укладати одним шаром. Краще взяти дві плити мінвати по 50 мм ніж одну товщиною 100 мм. Два шари можна укласти між брусками в шаховому порядку, тоді стики між плитами не доведеться запінювати для захисту від протягів.
Покладений утеплювач і балки покривають пароізоляцією, яка не дасть вологій парі з кімнат виходити через підлогу. Для цього передбачена система вологовідведення у стінах, покрівлі. Полімерну плівку укладають внахлест, злегка наїжджаючи на стіни, кріплять шурупами по дерев'яному брусу. Зверху влаштовують чистову підлогу.
Ще комфортніше буде в каркасному будинку із системою теплої підлоги.
- Кабельні кладуть на оцинковані листи поверх шарів утеплювача. У цьому випадку потрібно вибрати брус більшої висоти, щоб залишити вільний простір.
- Для монтажу інфрачервоних матів після укладання пароізоляції влаштовують підкладку із фанери або OSB. На неї кладуть фольговану підкладку стороною, що відбиває вгору, потім – інфрачервоні мати і захисну плівку. Після цього роблять чистову підлогу.
Як захистити дах від промерзання?
Більшість виробників каркасних будинків пропонують проекти із базовим утепленням покрівлі. Його може бути недостатньо у регіонах із холодними зимами або для комфортного мікроклімату в мансарді.
Для додаткового утеплення даху використовують таку саму технологію, що й для стін. Але роль решетування, що утримує плитний матеріал, грає кроквяна система.
Мінвату або ППС укладають між кроквами. На даху плити особливо важливо захистити від вологи з двох сторін. Під них, ближче до вулиці, кладуть двосторонню вологозахисну мембрану, яка пропускає конденсат з утеплювача, але не вологу із зовнішнього повітря. На них ближче до кімнати пароізоляцію, яка не дасть вологому теплому повітрі намочити систему утеплення.
Пароізоляцію кріплять дерев'яною контробрешіткою. На неї можна укладати гіпсокартон, інше чистове оздоблення. Якщо горище не використовується для життя, обшивати покрівельний пиріг зсередини декоративним матеріалом не обов'язково.
Додаткові поради для захисту від холоду
Щоб удома завжди було тепло:
- поставте багатокамерні склопакети, вуличні двері із терморозривом;
- переконайтеся, що при установці вікон та дверей простір навколо отвору ретельно запінений;
- організуйте тамбур на вході, щоб відсікати холодне вуличне повітря;
- поставте потужну примусову вентиляцію, з якою будинок узимку можна провітрювати рідше.
За якісного утеплення каркасний будинок прослужить до 50 років без капітального ремонту.
Источник: www.ivd.ru