Як зв'язати шкарпетки спицями або гачком: 15 ідей
15 варіантів із відеоінструкцією. Зміст
- Яка пряжа потрібна для шкарпеток
- Що варто знати перед початком роботи
- Як зв'язати шкарпетки спицями
- Як зв'язати шкарпетки гачком
Зміст
- Яка пряжа потрібна для шкарпеток
- Що варто знати перед початком роботи
- Як зв'язати шкарпетки спицями
- Як зв'язати шкарпетки гачком
Яка пряжа потрібна для шкарпеток
Для в'язання шкарпеток підійде м'яка, еластична і міцна, здатна витримати і часте носіння, і щоденне прання. У кожного виду пряжі свої плюси та мінуси. Наприклад, синтетичні нитки дешевші і практичніші, але можуть виявитися не дуже приємними до шкіри. Сумішна пряжа дорожча, зате такі шкарпетки будуть м'якими та гладкими. Чиста вовна відмінно вентилюється, вбирає та утримує вологу, але при постійному використанні виробу з неї можуть швидко протертися. Бавовна та бамбук м'які та гігроскопічні, але погано тримають тепло.
Шкарпетки відправляються в прання щодня, тому нитки мають бути зносостійкими. Міцність забезпечують синтетичні добавки – наприклад, поліамід та нейлон. Щоб вироби дихали, вміст синтетики в пряжі не повинен перевищувати 25–30%.
Якщо ви не готові прати шкарпетки вручну, вибирайте пряжу з позначкою superwash. Вироби з неї можна відправляти в машинку, вони не розтягнуться і втратить яскравість.
Що варто знати перед початком роботи
1. Вирішіть, для чого потрібні шкарпетки. Це подарунок комусь, проба у в'язанні чи ви збираєтеся носити їхні будинки? Від цього залежить вибір складу та кольору пряжі. Врахуйте побажання того, кому призначатимуться шкарпетки: можливо, адресат категорично не переносить навіть пряжу, що злегка поколює.
2. Зніміть мірки, щоб носки підійшли: довжину стопи, її обхват у найширшому місці, обхват гомілки, опціонально – висоту підйому і висоту п'яти. При в'язанні передбачте невеликий запас: нога повинна вільно поміщатися в носок.
3. Визначте, скільки грамів пряжі знадобиться для в'язання з урахуванням розміру ноги. На щастя, самим обчислювати необов'язково: досвідчені майстри давно все порахували та склали таблиці. На дитячі шкарпетки витрачається близько 50 г пряжі. На дорослі знадобиться 100-150 г.
Пряжа та спиці | Розмір шкарпеток | ||
30–31 | 37–39 | 41–43 | |
Тонка 200-210 м / 50 г Спиці 2,5 мм |
Близько 50 г | Близько 100 г | Близько 150 г |
Середня 150-160 м/50 г Спиці 3 мм |
Близько 50 г | Близько 100 г | Близько 150 г |
4. Виберіть інструменти.
Спиці. Шкарпетки в'яжуть панчішними, гнучкими та круговими спицями. Панчохи та гнучкі спиці можуть бути дерев'яними, алюмінієвими, сталевими та пластмасовими. Для вовняної та бавовняної пряжі підійдуть алюмінієві та сталеві спиці, але можна використовувати і дерев'яні. З пряжею з додаванням мохера та шовку зручніше працювати дерев'яними: при роботі на металевих спицях петлі можуть зісковзувати. Пластмасові спиці підійдуть для роботи з легкою бавовняною пряжею.
Гачок. Вибір гачка для в'язання залежатиме від товщини пряжі. Чим товщі пряжа – тим більшого розміру знадобиться гачок. Зазвичай використовують гачки зі сталі товщиною 4, 5 та 6 мм. Розгляньте упаковку з пряжею, там завжди вказують рекомендований номер гачка або спиць. Початківцям підійдуть пластикові гачки: вони легкі і коштують дешевше за сталеві.
Допоміжні аксесуари. Для в'язання також знадобляться пластикові маркери (підвіски для позначки потрібного ряду), лінійка для відліку петель і рядів, ножиці, лічильник рядів – корисний інструмент, щоб не заплутатися, особливо якщо ви новачок.
5. Розрахуйте густину в'язання. Для цього зв'яжіть зразок полотна 15 на 15 см, випрати і висушити його, а потім виміряти лінійкою, скільки петель і рядів уміщається в квадраті 10 х 10 см. Зверніть увагу: щільність в'язання на кругових та панчішних спицях може відрізнятися. Краще використовувати для зразка ті ж інструменти, якими в'язатимете виріб.

6. Заведіть блокнот, куди записуватимете основну інформацію про в'язання. Вказуйте у ньому розмір ноги, щільність в'язання, вид пряжі, витрата. Все це стане в нагоді при подальшій роботі.

Як зв'язати шкарпетки спицями
Зв'язати шкарпетки спицями нескладно, але слід уважно підраховувати кількість петель.
Як зв'язати шкарпетки на двох спицях

Перевага способу: шкарпетки не потрібно зшивати, а пряма п'ята дозволяє зв'язати вироби на будь-який підйом стопи.
Що знадобиться
- 70 г вовняної чи сумішової пряжі;
- спиці 2,5 мм для гумки;
- спиці 3 мм для основного в'язання;
- ножиці;
- лінійка;
- голка;
- 4 пластикові маркери-шпильки для розмітки.
Як робити
Спочатку потрібно зв'язати верхню частину шкарпетки, потім п'яту, основну частину стопи, мисок. Потім в'язання йде в іншій послідовності, від миска до гумки. Кількість петель розраховується так: обхват стопи в сантиметрах множать на щільність в'язання і ділять на 2, тому що спочатку в'яжуть половину шкарпетки. Розрахунок петель на кожну частину шкарпетки буде окремим. Гумку в'яжуть за допомогою чергування лицьових та виворітних петель. Наприкінці кожного ряду остання петля пров'язується виворітною.
Кромочні (бічні) петлі полотна повинні бути пов'язані рівномірно і щільно, але не затягуйте їх занадто сильно. Останні петлі миска та кутові петлі на прямій частині п'яти потрібно відзначити пластиковими маркерами, щоб бачити, з яких петель починати фінальну частину в'язання. Перевірте кількість кромкових петель до кутових з боків праворуч і ліворуч, а також у середній частині майбутнього носіння. Воно має бути однаковим. Якщо в'язати шкарпетки так, як показано у відео, зшивати частини не доведеться.
Шкарпетка може бути і ажурним. Наприклад, як на цьому відео:
А тут шкарпетки з симпатичним візерунком-плетінкою:
Як зв'язати шкарпетки на чотирьох спицях

Перевага способу: так зручно в'язати кольорові та фактурні візерунки.
Що знадобиться
- 100 г сумішшової або вовняної пряжі;
- 4 спиці 3 мм.
Як робити
При в'язанні цим способом набирати петлі потрібно відразу дві спиці, складені разом. Наприклад, для дитячого носіння, як у відеоінструкції, знадобиться 48 петель. Набирайте їх вільно: нижня частина не повинна бути тугою та стягнутою. Відрахуйте 24 петлі і, притримуючи спиці, акуратно, щоб петлі не злетіли, зніміть верхню спицю до наміченої петлі. Нижню спицю теж акуратно потягніть, виринувши кінчиком у серединці. Далі полотно в'яжеться чергуванням виворітних та лицьових петель за допомогою третьої спиці (всього петель вийде 12). Петлі, що залишилися, пров'язуються за допомогою четвертої спиці. Далі петлі знову діляться навпіл і пров'язуються чергуванням лицьових та виворітних петель – виходить гумка. У гумку можна вплутати нитку іншого кольору, так річ стане ошатніше.
Потім так само, по колу, пров'язується п'ята та решта шкарпетки. Уважно рахуйте петлі, щоб полотно було рівним і шкарпетки не довелося розпустити через дрібну помилку.
Керівниці-початківці можуть освоїти в'язання простого візерунка ялинкою:
Прикрасить майбутні шкарпетки та оригінальний візерунок «Гіацинт»:
Як зв'язати шкарпетки на п'яти спицях

Перевага способу: носок зручно приміряти у процесі.
Що знадобиться
- 100-150 г вовняної пряжі середньої товщини;
- 5 спиць 3 та 3,5 мм;
- пластикові маркери-шпильки для розмітки.
Як робити
Шкарпетку в'яжуть на чотирьох спицях за допомогою п'ятої. Спочатку потрібно зв'язати гумку, потім по колу — пряму ділянку п'яти. Потім пров'язується сама п'ята і частина носка, що залишилася. На кожну спицю необхідно набрати однакову кількість петель. Наприклад, для шкарпеток 39-го розміру на кожній спиці буде по 12 петель, тобто 48. Періодично підраховуйте кількість петель, щоб не довелося розпускати роботу. Пряму ділянку п'яти роблять за допомогою чергування лицьових та виворітних петель. Лицьові ряди в'яжуть лицьовими, а виворітні — виворітними петлями.
Для яскравих шкарпеток можна взяти різнобарвну пряжу. Тоді вироби вийдуть святковішими.
Візерунки на шкарпетках можуть бути щільними або з невеликою сіточкою, як у відео:
Як зв'язати шкарпетки на кругових спицях

Перевага способу: при роботі круговими спицями руки та плечі одержують менше навантаження, ніж при використанні звичайних спиць.
Що знадобиться
- 100 г змішаної пряжі;
- кругові спиці 2,25 мм із ліскою 80 см;
- пластиковий маркер-шпилька;
- лічильник пряжі;
- ножиці;
- голка з тупим кінчиком для зшивання петель миски;
- в'язальний гачок.
Як робити
В'язання починається з манжети чи гумки. Для шкарпеток розміром 38–39 відміряйте нитку довжиною 70 см і наберіть 65 лицьових петель. Вийде 64 основні петлі і одна петля залишиться для замикання в'язання в коло. Після набору посуньте петлі на волосінь. Далі розділіть їх навпіл: від початку набірного краю відрахуйте 32 петлі або 16 пар петель. Акуратно зігніть волосінь і просуньте петлі до краю спиць. Слідкуйте, щоб петлі не перекручувалися і на самих спицях, і між ними. Кінчик нитки залиште праворуч, робочу нитку, яка йде від мотка, заведіть ліворуч. Спиця, з якою звисає кінчик нитки, вважатиметься другою спицею. Остання петля з другої спиці послабте і перекиньте акуратно на першу, притримуючи хвостик нитки. Потягніть спицю, щоб петлі опинилися на волосіні. Далі в'язання потрібно з'єднати в коло і з чергуванням лицьових та виворітних петель в'язати гумку звичайними або схрещеними петлями.
Наступна частина роботи – зв'язати полотно від гумки до п'яти і частину носка, що залишилася.
Крім гладких можна зв'язати шкарпетки з об'ємним візерунком. Наприклад, з кісками, як у цьому відео. Тут потрібно уважно рахувати петлі, щоб малюнок вийшов правильним і чітким.
Якщо хочеться використовувати пряжу кількох кольорів, почніть із двох відтінків, щоб не заплутатися у процесі. Ось приклад ажурних шкарпеток, де це просто зробити:
Як зв'язати шкарпетки гачком

Перевага способу: проста в'язка без зайвих деталей, ідеальна для початківців.
Що знадобиться
- 100 г змішаної пряжі;
- гачок 5 мм;
- пластиковий маркер;
- голка з широким вушкам для зшивання миска;
- сантиметр.
Як робити
Пам'ятайте, що в'язка повинна бути вільною, інакше носки виглядатимуть грубувато. Для початку роботи на 39 розмір знадобиться 80 еластичних петель. Такий набірний край добре розтягується в довжину. Зробіть на гачку вузлик і наберіть 2 повітряні петлі. Далі в'яжіть, захоплюючи гачком робочу нитку, та пропускайте його спочатку через одну, а потім через 2 петлі. Продовжуйте за тим же принципом: вводьте гачок у далеку петлю, виводьте робочу нитку, отримуючи 2 петлі на гачку. Потім захоплюєте робочу нитку та пров'язуєте ці 2 петлі. В'яжіть так, доки не наберете 80 петель.
Потім почніть в'язати полотно у зворотному напрямку – сполучними стовпчиками із захопленням петель задньої частини полотна. Наприкінці зробіть одну повітряну петлю підйому і розгорніть в'язання, продовжуючи працювати у зворотний бік. Так пров'язується другий, третій та четвертий ряди.
У п'ятому ряду потрібно буде зробити розрахунок петель, щоб правильно зв'язати п'яту шкарпетки та місце звуження миски. Від довжини стопи відніміть 2,5 див. Відстань, що вийшла, потрібно відміряти від низу шкарпетки і відзначити пластмасовим маркером, щоб потім не заплутатися. Усі подробиці — у відео:
Якщо готові спробувати варіант складніше, придивіться до шкарпеток з візерунком-сіточкою.
Для тих, хто шукає спосіб простіше, є приклад з лаконічнішим візерунком.
Sourse: Джерело