“Ці два простих способи допоможуть вам розслабитися”: дихальні техніки при стресі, що допомагають розслабитися
Щодня ми стикаємось з різноманітними стресовими ситуаціями. Існує безліч методів, які можуть допомогти нам справитися з ними. Значну роль у подоланні стресу відіграє дихання. У стані спокою, під час вдиху, в організм надходить кисень, необхідний для нормальної роботи органів, що підтримує життєздатність організму. А під час видиху відбувається виведення надлишкового вуглекислого газу, повідомляє Ukr.Media.
Коли ми відчуваємо стрес або тривогу, дихання стає швидким і поверхневим (грудним), щоб забезпечити м’язи необхідною кількістю кисню. Так функціонує симпатична нервова система, яка готує тіло до реакції “бій або втеча”. Це призводить до підвищення частоти серцебиття, активізації обмінних процесів і напруження м’язів.
Сам процес дихання не підлягає нашому контролю, він відбувається на несвідомому рівні.
Серед найпростіших і дієвих методів для розслаблення та зняття напруги є дихальні техніки. Вони завжди під рукою і можуть бути виконані в будь-який момент, коли потрібно заспокоїтися і зібратися.
Ці прості вправи допомагають відновити нормальний ритм дихання та підвищити усвідомленість (оскільки ми починаємо свідомо змінювати дихання, зосереджуючись на ньому), а також зменшити напругу. Вони також сприяють контролю емоцій. При регулярному виконанні ці техніки покращують здатність справлятися з різними життєвими ситуаціями.
Існує безліч технік. Пропоную спробувати дві вправи.
Вправа 1
Глибоке дихання
У цій вправі потрібно дихати животом (діафрагмальне або глибоке дихання) та робити видих довшим, ніж вдих (це активує парасимпатичну нервову систему, яка знижує частоту серцебиття і сприяє розслабленню м’язів).
Отже:
- Вдихайте через ніс животом на рахунок 1-2.
- Видихайте через рот, розслабляючи живіт на рахунок 3-4-5-6 (в 2 рази довше, ніж вдих).
- Повторюйте кілька разів.
Вправа 2
Дихання по квадрату
(можна замість квадрата дивитися на двері або вікно).
- Вдихайте повільно і глибоко 4 секунди.
- Зробіть паузу на 4 секунди.
- Видихайте повільно 4 секунди.
- Зробіть паузу на 4 секунди.
- Повторюйте кілька разів.
Рекомендуємо:
- Спробуйте обидві вправи.
- Можна обрати одну, яка найбільше вам підходить (краще виконувати одну вправу з користю, ніж дві, які не приносять результату).
- Починайте практикувати дихальні вправи спочатку в спокійній обстановці, а потім при легкому психологічному навантаженні — це допоможе зменшити напругу та впоратися з тривогою.
- Тренуйтеся щодня.
Джерело: ukr.media