Якщо ви виділяєтесь, вас обов’язково “зріжуть”
Іноді особа, яка найбільше сяє і має найбільший талант на робочому місці, сприймається як загроза як для інших співробітників, так і для керівництва, повідомляє Ukr.Media.
Синдром високого маку вказує на те, що коли одна квітка перевищує інші за висотою та красою, це сприймається як порушення гармонії та балансу всього поля. Отже, рішення полягає в тому, щоб її підрізати. Подібні ситуації часто виникають і на робочих місцях.
Цікаво, як суспільство формує такі суперечливі уявлення. З одного боку, ви прагнете до досконалості, щоб максимально реалізувати свій потенціал. З раннього дитинства ви вчитеся, що розвиток навичок є позитивним кроком, необхідним для прогресу. Більше того, ви вірите, що ті, хто розумніший і краще виконує свої завдання, мають право займати вищі посади.
Проте реальність є дещо іншою, іронічнішою та набагато суворішою. Адже часто той, хто найбільше вирізняється, подібний до цвяха, який забивають назад, аби повернути його на місце. Це ж саме відбувається і в бізнес-середовищі — найталановитіші та найкваліфікованіші часто сприймаються як загроза.
Синдром високого маку — проблема найкращого працівника
Суть синдрому високого маку полягає в почуттях відторгнення та неприязні, які переживає талановита та висококваліфікована людина у робочому середовищі.
Іноді, будучи дуже хорошими або “занадто хорошими” в певних ситуаціях, ці особи намагаються уникати уваги. Іншими словами, вони прагнуть зменшити свої досягнення, щоб злитися з іншими та уникати конфліктів.
Це явище є явно проблематичним і принизливим. Проте це трапляється досить часто. Співробітники або менеджери середньої ланки прямо критикують або застосовують тонкі стратегії, щоб бойкотувати роботу найкращих виконавців. Більш того, вони можуть поширювати чутки, знецінювати та навіть підривати репутацію таких колег.
Бажання підрізати найвищий мак у полі приховує цілий ряд психологічних аспектів.
Ревнощі, недовіра і страх змін
Синдром високого маку на роботі підкреслює той незаперечний факт, що наше суспільство досі не навчилось ефективно використовувати людський капітал і талант. Багато організацій дотримуються політики стабільності, де змінам не відводиться місця.
В багатьох випадках така політика протекціонізму ставить під загрозу не лише одного маку. Вона відкидає талановитих працівників у невідомість, оскільки їх ідеї та здібності сприймаються як загроза.
Крім страху перед змінами, колеги часто відчувають заздрість. Дійсно, знайомство з кимось більш яскравим, продуктивним, з великою харизмою та особистою чарівністю викликає у багатьох дискомфорт.
Коли з’являється новий високий мак, існують лише два можливих сценарії. Інші маки повинні або піднятися до його рівня, або ж вирішити знищити найбільш видатний. Як правило, обирають останній варіант.
Жінки частіше за інших страждають від цього синдрому. Дослідження, проведені Університетом Макмастера (Канада), підтверджують цей факт.
Серйозні наслідки синдрому високого маку
Хто відмовляється від свого таланту, той відмовляється від самого себе. Щоб усвідомити це, уявіть себе на місці людини, яка страждає від синдрому високого маку. Вам доводиться залишатися на низькому рівні — це ваш механізм виживання. Однак у такому випадку ви ризикуєте знизити свою самооцінку.
З іншого боку, якщо ви наважитеся зробити крок уперед і дозволите собі сяяти, це може призвести до проблем. Ваше оточення може швидко вас приборкати, і все через те, що ви мали сміливість проявити свій талант.
Дослідження, проведені доктором Норманом Фезером з Австралійської психологічної асоціації, показують, що синдром високого маку зустрічається у більшості компаній, знижуючи їх продуктивність до 20 відсотків. Досі ставлення до тих, хто має талант або пропонує зміни, які є кроком вперед, на жаль, залишається негативним.
Ця динаміка лише обмежує прогрес і підсилює відчуття дискомфорту в будь-якій організації. Важливо пам’ятати про послання, залишене нам письменником Елбертом Хаббардом:
&la
Джерело: ukr.media