Чому засмага з модного тренду перетворилася на потенційну загрозу для здоров’я
На початку двохтисячних існувала популярність засмаги. У соляріях утворювалися черги, повідомляє Ukr.Media.
Чесно кажучи, я ніколи не міг повністю зрозуміти цей тренд. Хоча літнє сонце завжди приносить хвилю позитиву.
Коли я запитав одну знайому, чому вона постійно відвідує солярій, вона відповіла: Засмага робить шкіру гладкою і молодою.
Можливо, темний колір дійсно візуально вирівнює шкіру. Але про молодість тут говорити не варто. Сучасні дослідження демонструють, що старіння шкіри під впливом ультрафіолетових променів лише прискорюється.
В Європі до середини XX століття засмага асоціювалася з нижчими соціальними верствами. Мовляв, справжній аристократ не працює в полі. А іншими способами засмагнути неможливо.
В античні часи звернули увагу на те, що засмага робить шкіру грубішою. Тому там засмага була пов’язана з мужністю.
Давайте розглянемо, як засмага, яка ще 20 років тому асоціювалася з молодістю, статками і здоров’ям, тепер викликає безліч запитань. І розберемо, що з цього є правдою, а що міфом.
Спочатку поговоримо про те, що відбувається в нашому організмі під впливом сонячних променів.
Не лише колір
У нижніх шарах шкіри під впливом сонячних променів починає накопичуватися пігмент — меланін.
Давайте розберемося, які функції він виконує в організмі.
У тварин меланін відповідає за колір. Але він виконує також важливу захисну функцію. Завдяки своїй темноті, він активно поглинає небезпечний ультрафіолет, не дозволяючи йому проникати далі в організм. Саме тому меланін починає активно вироблятися, коли ви регулярно перебуваєте на сонці. Організм намагається адаптуватися до нових небезпечних умов, щоб захиститися.
У альбіносів меланін практично відсутній, і їм нічим захиститися від сонячних променів. Тому альбіноси в природі — у зоні підвищеного ризику, не лише тому, що вони білі і добре помітні.
Опосередковано меланін також впливає на різні процеси в організмі. При високій концентрації меланіну рідше виникають виразки, зменшуються випадки шлункових кровотеч і підвищується стійкість до стресу.
Він також знижує підвищену емоційність. Усі ці ефекти меланіну задокументовані, але повного наукового пояснення не мають.
Отже, яка ж користь і шкода від засмаги для здоров’я? Розпочнемо, звичайно, з позитивного.
Плюси засмаги
Засмага і вітамін D. Під впливом ультрафіолету в організмі людини виробляється вітамін D. Важливість цього вітаміну важко переоцінити. Він впливає на безліч процесів, включаючи метаболізм та імунітет.
Зараз популярно використовувати аптечні вітаміни. Це дійсно гарна можливість отримати вітамін D, не побоюючись його шкідливих ефектів.
Але є один недолік. Засмага, крім вітаміну D, також впливає на виробництво оксиду азоту. І біодоступність вітаміну D, отриманого від сонячного світла, вища, ніж аптечного. Проте, з урахуванням негативних аспектів, краще дотримуватися балансу і не перебувати на сонці занадто довго.
Щастя. Ультрафіолет стимулює вироблення ендорфінів. Завдяки цьому, ми з першими яскравими променями після тривалої зими починаємо відчувати радість і швидко оживати.
Захист від хвороб. Сонячне світло знижує ризики розвитку ряду аутоімунних захворювань, включаючи розсіяний склероз. У людей, які рідко бувають на сонці, підвищуються ризики розвитку серцево-судинних захворювань.
Сонячне світло також корисне у боротьбі з багатьма шкірними захворюваннями, включаючи вугрову висипку та псоріаз.
Мінуси засмаги
Проте, разом з користю, сонячні промені приносять цілий ряд ризиків можливих захворювань. Серед них:
Онкологія. Найсерйозніша заг
Джерело: ukr.media