Що станеться з організмом, якщо зовсім не спати?

Усі ми усвідомлюємо, що сон є основною потребою нашого організму. Напевно, багато хто відчував на собі неприємні наслідки значного недосипання: погіршення концентрації, головний біль, втому та дратівливість. Але що станеться, якщо зовсім відмовитися від сну? Про наслідки, які очікують на тих, хто вирішить уникати сну, розповідаємо далі, інформує Ukr.Media.

Навіщо потрібен сон?

Як не дивно, але науковці досі точно не розуміють, чому ми взагалі спимо і як цей процес еволюціонував. Якщо уявити наших давніх предків, стає незрозумілим, як вони могли проводити багато годин у безсвідомому стані, коли навколо можуть бродити хижаки?

Проте вченим вдалося виявити деякі закономірності. Наприклад, встановлено, що доросла особа, яка спить по 6-8 годин на добу, зазвичай живе довше. Водночас, надмірний сон, як і його нестача, може призвести до серцево-судинних захворювань, діабету, ожиріння та депресії. Значний брак сну може навіть викликати різноманітні розлади мозку.

Що буде, якщо відмовитися від сну?

1 день

Після першої безсонної ночі мезолімбічний тракт у людини, яка не спала, буде в надмірно активному стані. Ця частина мозку відіграє ключову роль у процесах пам’яті, навчання, емоційності та відчутті задоволення. У перевантаженому стані вона почне активно «завалювати» мозок дофаміном. У короткостроковій перспективі це може проявитися в підвищенні настрою, зростанні мотивації, а іноді навіть у посиленні сексуального потягу.

Але це лише одна сторона медалі. Одночасно мозок починає гальмувати ділянки, відповідальні за планування і оцінку дій. Людина стає імпульсивною, її швидкість реакції та мислення знижується.

2 день

Через кілька днів тіло людини, яка не спить, втрачає здатність нормально засвоювати глюкозу — основне джерело енергії для всіх клітин організму. Крім того, імунна система також починає працювати неналежно.

3 день

Іноді навіть три дні без сну можуть бути достатніми, щоб у людини виникли галюцинації, і вона перестала адекватно сприймати навколишню реальність.

Нестача сну також позначається на зовнішньому вигляді. Людина, яка страждає від недосипання, здається оточуючим менш здоровою і привабливою. Що, власне, не так далеко від істини.

Найдовший зафіксований випадок відмови від сну тривав 264 години або 11 діб. Хоча у учасників дослідження спостерігалися проблеми з концентрацією, сприйняттям і дратівливістю, ніяких незворотних змін у здоров’ї не було виявлено. Але це лише одне невелике дослідження.

Зовсім інші результати отримані в дослідженнях, проведених на щурах. Зазвичай вони гинули через два тижні без сну. Однак вчені не можуть точно стверджувати, чи є причиною їх смерті недолік сну чи стрес через постійні пробудження.

Чи є люди, які зовсім не сплять?

Науці відомо про фатальне сімейне безсоння — рідкісне генетичне захворювання мозку, яке викликає серйозні порушення сну, що веде до галюцинацій, недоумства та смерті.

У будь-який момент часу від цієї хвороби страждає менше 100 людей у світі. При цьому середній термін їх виживання після появи симптомів складає всього 18 місяців. У таких пацієнтів швидко знижується вага, поступово відмовляють органи, що врешті-решт призводить до летального результату. На сьогоднішній день це захворювання вважається невиліковним.

Підсумовуючи, можна сказати, що недосипання не вб’є вас швидко. Але постійний брак сну неодмінно негативно вплине на ваше здоров’я.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *