Яку затирку для плитки вибрати: поради щодо підбору кольору та типу |
До складу сучасних матеріалів включають полімери, щоб збільшити міцність та якість. Також виробники можуть додати барвники – це почали робити відносно нещодавно. Тому, окрім якісних характеристик, тепер важливо ще й знати, яке затирання для плитки вибрати за кольором. Про це та інші важливі властивості розповімо у статті.
Яку вибрати затірку для підлог та стін
Навіщо потрібна затірка
Види затирочних складів
Критерії вибору
– За призначенням
— За місцем укладання
— За особливостями експлуатації
– За шириною шва
– За особливостями обробки
– За кольором
Ідеї для різного облицювання
– Біла
– Чорна
– Кольорова
– Імітація матеріалів
– З візерунком
Контрастне затирання або в тон
Навіщо потрібна затірка
При укладанні облицювання плити не приєднують один до одного впритул – спеціальні “хрестики” утримують елементи від дотику. Укладання без шва просто неможливе. А якщо є стики, значить, є і доступ до основи – стіни, де можуть розмножуватися бактерії. Щоб цього уникнути, шов потрібно заповнити спеціальною речовиною, яка захистить проміжки від вологості, бруду і при цьому збереже в цілості клей, а значить, і плиткове покриття.
Ось ще кілька вагомих причин використовувати «маскування» зазорів:
- Так можна приховати дефекти покриття, наприклад нерівні стики або сколи.
- Надати ефекту завершеності — без загортання швів інтер'єр не виглядатиме цілісним.
- Поєднати різні види керамічного граніту в єдину картину – за рахунок правильно підібраного кольору матеріалу.
- Наголосити на геометричності — з цією метою часто вибирають кольоровий продукт.
Види та особливості затирочних складів
Перед вибором оздоблювального матеріалу варто розібратися, які різновиди сьогодні є на ринку з урахуванням складу.
Цементна
До складу цементної фуги крім основної речовини входять полімерні добавки. Такий матеріал – найпоширеніший варіант у цій ніші, при цьому бюджетний та екологічний. До того ж його можна використовувати з облицюванням різної якості та кольору. Недоліки цього виду – обмежена колірна гама (переважно білий і сірий), а ще невелика стійкість до води.
Епоксидна
У складі цього матеріалу затверджувач, який дає стійкий колір. Це сучасний вид обробки, але нанесення епоксидних матеріалів вимагає вправності та досвіду. Якщо ви робите ремонт своїми руками, краще вибрати інший варіант. Ціна таких товарів у кілька разів вища за цементні.
Силіконова
Силіконову фугу легко наносити, до того ж можна знайти склад у різних колірних рішеннях. Зазори будуть стійкі до великої вологості, а також захищені від плісняви та грибкових уражень за рахунок протигрибкових добавок. Наприклад, для ванної саме силіконова затирка буде найкращим вибором. Але є й обмеження щодо застосування — зокрема, вуличний басейн.
Латексна
Латексний склад досить дорогий, через що чистий матеріал використовують дуже рідко. Але еластичну речовину часто додають до цементних складів, щоб збільшити зміцнення фінішного шару.
Фуранова
Майже те саме, що й епоксидне затирання, але з однією різницею. Фуранові матеріали виділяють хімічні речовини при вступі в реакції з побутовою хімією, тому не рекомендується застосовувати їх у житлових приміщеннях.
ShutterStock/Fotodom.ru
ShutterStock/Fotodom.ru
ShutterStock/Fotodom.ru
ShutterStock/Fotodom.ru
Яку краще затірку вибрати для плитки
Вибір затирання від плитки від кількох факторів. Їх треба враховувати комплексно.
За призначенням
Насамперед важливо, де буде використовуватися керамічна обробка: у кухні, ванній, передпокої, на балконі. Наприклад, якщо це кухонний фартух, він вважається відносно сухим. Так, туди потрапляє вода і періодично його протирають вологою тканиною, але все ж таки зіткнень з водою набагато менше в порівнянні з ванною кімнатою. У цих випадках досить звичайна цементна суміш.
У вологих приміщеннях знадобиться щось стійкіше: наприклад, поліуретанові суміші. А коли поверхня постійно контактує з водою, наприклад, на стіні навколо ванни або душової, краще взяти епоксидну суміш. Для балкона, особливо відкритого, вибирайте морозостійку фугу, яка не боїться холоду та перепадів температур. Для цього шукайте продукцію з відповідною позначкою або для зовнішніх робіт.
6 фото
Дизайн: Ельза Хабібрахманова. Фото: Віра Деблік. Стиль: Анна Шенбергер
Дизайн: Ельза Хабібрахманова. Фото: Віра Деблік. Стиль: Анна Шенбергер
Дизайн: Міла Генч. Фото: Катерина Гейц. Стиль: Ірина Темнова
Дизайн: Міла Генч. Фото: Катерина Гейц. Стиль: Ірина Темнова
Дизайн: Олена Макарова. Фото: Роман Мокров. Стиль: Яна Яхіна та Поліна Рожкова
Дизайн: Ельза Хабібрахманова. Фото: Віра Деблік. Стиль: Анна Шенбергер
За місцем укладання
До обробки різних поверхонь висуваються різні вимоги. Так, підлога піддається більш частому та інтенсивному навантаженню: по ньому ходять, ставлять меблі, іноді проливають воду або кидають предмети. Тому тут потрібна міцна та стійка до зносу затирання. Найкраще підійде цементна з добавками або епоксидна, особливо в зонах з підвищеною вологістю. Колір краще вибирати не дуже світлий – на підлозі затирання швидше мажеться. Оптимальні відтінки коричневого, сірого, бежевого.
Дизайн: студія MDN Studio
Дизайн: Ельза Хабібрахманова. Фото: Віра Деблік. Стиль: Анна Шенбергер
Дизайн: Ельза Хабібрахманова. Фото: Віра Деблік. Стиль: Анна Шенбергер
ShutterStock/Fotodom.ru
ShutterStock/Fotodom.ru
На стіни йде менше навантаження, так що можна використовувати звичайну цементну фугу — її простіше наносити, і вона дешевша за аналоги. На кухні або у ванній, де постійно волого, вибирайте відповідний склад. Колір може бути будь-яким: нейтральним, точно в тон плитці або контрастним для створення акценту.
Дизайн: Анна Ворошиліна. Фото: Наталія Мавренкова
Дизайн: Євгенія Петренко. Фото: Євген Гнесін
Дизайн: Аліна Мурашова. Фото: Марія Войнова. Декоратор: Вікторія Звоніліна
За особливостями експлуатації
Врахуйте і те, як буде експлуатуватися підлогова або настінна плитка:
- Якщо ви облицюєте основу, що деформується, потрібна еластична обробка – поліуретан або «епоксидка».
- Використання теплої підлоги також накладає обмеження – жорсткий цемент розтікатиметься від перепадів температури та нагріву. Тому варто вибирати міцніші суміші.
- Крім того, звертайте увагу на стійкість до побутової хімії – так чи інакше ви використовуватимете хімічні засоби для збирання або щоб очистити жир з кухонного фартуха. Цементні суміші витримують лише лужні склади, а кислотні очищувачі їх руйнують. У цьому плані універсальніша все та ж «епоксидка», яка сумісна з будь-якою хімією.
Дизайн: студія MDN Studio
Дизайн: Тетяна Казанцева. Фото: Михайло Чекалов. Стиль: Катерина Мішина
За шириною шва
Розмір стиків також має значення. Враховуйте його при виборі складу:
- Найчастіше вузькі шви роблять на настінній плитці або керамограніт – вони виглядають акуратно і майже непомітні. Колір можна підібрати точно під плитку, щоб одержати однорідну поверхню. Підійде еластична затирка: цементна з дрібною фракцією або епоксидна. Вона добре заповнює маленький простір і не тріскається.
- Для середніх швів від 2 до 5 мм завширшки підійде більшість видів фуги. Можна вибрати універсальну цементну, особливо якщо у складі є добавки від вологи та грибка. Таке затирання легко наносити, вибір кольорів – великий. Для широких швів потрібна спеціальна затирка – вона грубіша і міцніша, не потріскається з часом. Її часто використовують на підлозі, особливо на балконах, терасах або в місцях із постійним високим навантаженням. Добре, якщо склад буде з вологостійкими (або морозостійкими, якщо застосовується на вулиці) добавками. Колір вибирайте практичний: сірий, бежевий, коричневий. Так бруд не буде впадати у вічі.
Перед покупкою вивчіть інформацію про продукт. Зазвичай виробник вказує на упаковці дані про розміри проміжків, для яких підходить склад.
Дизайн: Тетяна Казанцева. Фото: Михайло Чекалов. Стиль: Катерина Мішина
Дизайн: Марія Сабліна. Фото: Андрій Кірнов
Дизайн: Тетяна Маланьїна. Фото: Світлана Шурлова
Дизайн: Тетяна Казанцева. Фото: Михайло Чекалов. Стиль: Катерина Мішина
Дизайн: Анастасія Сиром'ятнікова та Дарія Прохорова. Фото: Андрій Машкін
За особливостями обробки
Звертайте увагу на структуру матеріалу, щоб не пошкодити поверхню. Наприклад, кахель з глянсовою поверхнею або декором не можна застосовувати в парі із замазкою на основі абразивних частинок – є ризик подряпати покриття. Але цементні склади з дрібними фракціями, а також поліуретан підійдуть. Якщо основа фанерована мозаїкою або скляною кахлем, краще не ризикувати і взяти «епоксидку».
Керамограніт з пористим фінішним шаром не взаємодіятиме з рідкою сумішшю: вона вбереться в плитку і її буде важко вичистити. У разі слушний варіант — цементний склад.
Дизайн: Світлана Тяговська. Фото: Анастасія Кутиріна
Дизайн: Христина Голубєва. Фото: Катерина Будюк. Стиль: Анна Суворова
Дизайн: Анна Северенчук. Фото: Марія Іринархова
Дизайн: Артем Шакуров. Фото: Олександр Бурнатов
Як підібрати колір затірки
Спочатку розглянемо, чому важливо враховувати відтінок затирального складу. Причин кілька:
- Зімітувати єдину поверхню. Прийом добре працює в маленьких приміщеннях, особливо актуальний для ванних кімнат, які рідко бувають більше 4-5 квадратів, а часто менше.
- Виділити «доріжки» контрастним кольором – популярне дизайнерське рішення, яке вже активно застосовують і у самостійному ремонті.
- Підібрати в одному з відтінків плитки – якщо використовується кілька видів облицювання. Таким чином, можна ненав'язливо підкреслити геометрію або зробити настінне панно.
- Щоб зонувати приміщення – це оригінальне рішення, для якого не потрібно будувати перегородки та розділяти і так невелику кімнату.
А ось поради, які допоможуть визначитися:
- Якщо в дизайні ванної або кухні використовують обробку кількох відтінків, вибирайте суміш, яка наближена до найсвітлішого відтінку покриття з усіх представлених.
- Якщо стіну або підлогу облицьовували мозаїкою, віддайте перевагу спокійним пастельним відтінкам: наприклад, бежевому або світло-сірому.
- Білий – універсальний відтінок, який підійде практично будь-якому покриттю. Для застосування цього виду є лише одне «табу» — його не рекомендують використовувати на підлозі, тому що білий швидко втратить свій колір і набуде брудного відтінку.
- Якщо ви боїтеся контрастів, але при цьому не хочете вибирати світлий колір суміші на користь практичності, то коричневий і сірий — універсальні ідеї.
- Не використовуйте більше трьох різних варіантів обробки. Це буде виглядати хаотично та розрізнено, а ще зробить кімнату візуально тісною.
Дизайн: Віра Шеверденок. Фото: Євген Гнесін. Стиль: Ірина Бебешина
Дизайн: Олена Макарова. Фото: Роман Мокров. Стиль: Яна Яхіна та Поліна Рожкова
Дизайн: студія IRooms. Design. Фото: Михайло Косачов. Стиль: Анна Хромова
Дизайн: студія IRooms. Design. Фото: Михайло Косачов. Стиль: Анна Хромова
Яку вибрати затірку під колір плитки
Тепер розглянемо конкретні ідеї, який колір затирання вибрати під дизайн оздоблення.
Біла
Якщо ви хочете, щоб інтер'єр виглядав чисто та ніжно, вибирайте фугу білого або світло-сірого відтінку. Вона зливається з обробкою та робить поверхню цілісною, спокійною. Такий варіант підходить для всіх кімнат. В основному його використовують для оформлення стін, так як білі стики швидко брудняться, особливо на підлозі.
Можна і виділити зазори, підкресливши їх контрастною затіркою: темно-сірою, чорною або навіть яскравою кольоровою. Це популярний прийом для інтер'єрів у стилі контемпорарі, лофт, еклектика. Контрастне поєднання найчастіше використовують на кухонних фартухах або душових.
6 фото
Дизайн: Тетяна Маланьїна. Фото: Світлана Шурлова
Дизайн: Тетяна Маланьїна. Фото: Світлана Шурлова
Дизайн: Анастасія Потапова. Фото: Олена Варнікова
Дизайн: студія MDN Studio
Дизайн: Євгенія Ніренбург. Фото: Олена Михаліна. Стиль: Тетяна Сітнікова
ShutterStock/Fotodom.ru
Чорна
Тут працює той самий принцип: можна підібрати фугу в тон, щоб отримати стильний мінімалістичний дизайн без контрастних переходів або відмінну за кольором. У першому випадку створюється ефект монолітної поверхні, який однаково добре виглядає у сучасних та класичних інтер'єрах.
Пам'ятайте, що на чорних стиках, особливо широких, добре помітні пил, вапняний наліт або білі сліди від води, зубної пасти. Тому для мокрих зон беріть епоксидний або спеціальний вологостійкий склад, бажано із захисною від плям.
Для контрастного оформлення найкраще підійде світло-сіра затірка або біла для стін, фартуха. Оздоблення виділятиметься, а шви стануть чіткішими — це додасть графічності та зробить поверхню більш геометричною.
Дизайн: Анастасія Сиром'ятнікова та Дарія Прохорова. Фото: Андрій Машкін
ShutterStock/Fotodom.ru
Дизайн: Тетяна Казанцева. Фото: Михайло Чекалов. Стиль: Катерина Мішина
Дизайн: Олексій Леонов. Фото: Діна Олександрова
Кольорова
Облицювання не базового відтінку саме по собі привертає увагу, тому часто не потребує додаткового посилення. Найуніверсальніший варіант – зробити зазори в тому ж відтінку або підібрати нейтральний тон, що не кидається в очі (наприклад, сірий або бежевий – залежно від того, теплий або холодний колір).
Якщо хочете створити контраст, можна взяти білу або чорну фугу. Вона найкраще спрацює з дрібною квадратною плиткою чи мозаїкою, збалансувавши просту форму оздоблення.
Дизайн: Віра Шеверденок. Фото: Євген Гнесін. Стиль: Ірина Бебешина
Дизайн: Христина Голубєва. Фото: Катерина Будюк. Стиль: Анна Суворова
ShutterStock/Fotodom.ru
Дизайн: Анастасія Струве. Фото: Ольга Шангіна-Лестерлен. Стиль: Неллі Муратова
Дизайн: Анастасія Струве. Фото: Ольга Шангіна-Лестерлен. Стиль: Неллі Муратова
Імітація матеріалів
Щоб імітація фактур виглядала достовірно, стики між матеріалом мають бути максимально непомітними. Це актуально для плитки чи керамограніту з будь-якою фактурою: від дерева та мармуру до цементу.
Шукайте склад, наближений до кольору поверхні (ще краще, якщо вийде підібрати такий самий). Якщо ж хочете трохи виділити форму плитки, можна взяти фугу трохи темнішою або світлішою, але все одно в тій же кольоровій гамі. І обов'язково вибирайте вологостійке затирання, якщо плитка укладена на кухні, у ванній або вхідній зоні.
6 фото
Дизайн: Ілля Прокопенко. Фото: Сергій Мельников
Дизайн: Анастасія Холопова. Фото: Віра Деблік. Стиль: Наталія Ісаєва
Дизайн: Олена Макарова. Фото: Роман Мокров. Стиль: Яна Яхіна та Поліна Рожкова
Дизайн: Євгенія Петренко. Фото: Євген Гнесін
Дизайн: Артем Шакуров. Фото: Олександр Бурнатов
Дизайн: Артем Шакуров. Фото: Олександр Бурнатов
З візерунком
В обробці з візерунком акцентним елементом має бути щось одне. Щоб сфокусувати увагу на гарному малюнку, використовуйте склад затирочного у тон фону. Тоді шви не відволікатимуть, і краса орнаменту залишиться на першому плані. Такий варіант хороший для яскравої, строкатої чи мозаїчної плитки.
Якщо візерунок сам по собі спокійний, підійде затирання в колір одного з елементів малюнка, щоб додатково підкреслити його. Це додасть цікавого ефекту, при цьому не заважатиме загальному сприйняттю.
А ось контрастне затирання (наприклад, чорне до білого кахлю з візерунком) варто використовувати, тільки якщо варто мета спеціально виділити форму плитки. Але будьте обережні – яскраві шви не повинні перебивати сам візерунок.
Дизайн: Віра Шеверденок. Фото: Євген Гнесін. Стиль: Ірина Бебешина
Дизайн: Анастасія Струве. Фото: Ольга Шангіна-Лестерлен. Стиль: Неллі Муратова
Дизайн: Анастасія Струве. Фото: Ольга Шангіна-Лестерлен. Стиль: Неллі Муратова
ShutterStock/Fotodom.ru
Контрастне затирання або в тон
Фугу можна вибрати в тон плитці або контрастну, і кожен варіант по-своєму добрий. Головне – зрозуміти, чого ви хочете: щоб оздоблення виглядало акуратно і цільно або щоб шви виділяли її форму і робили візерунок яскравішим.
У першому випадку вибирайте затірку в тон кераміки. Поверхня вийде рівною, однотонною, не привертатиме до себе зайвої уваги. Таке рішення популярне у мінімалізмі, скандинавському, класичному стилях — там, де важлива лаконічність. Наприклад, біла плитка з білими стиками виглядає дуже ніжно і повітряно.
Якщо ви хочете зробити оздоблення цікавішим, беріть склад контрастного кольору. Наприклад, біла плитка із чорними швами – популярний прийом для інтер'єрів у стилі лофт, еклектика, контемпорарі. Також у сучасному стилі часто комбінують кольорове затирання з базовим оздобленням — або навпаки. Такий варіант робить поверхню більш графічною, створює ефект сітки чи мозаїки.
Дизайн: Марія Сабліна. Фото: Андрій Кірнов
ShutterStock/Fotodom.ru
ShutterStock/Fotodom.ru
Дизайн: Віра Шеверденок. Фото: Євген Гнесін. Стиль: Ірина Бебешина
Дизайн: Віра Шеверденок. Фото: Євген Гнесін. Стиль: Ірина Бебешина
Важливо: контрастні шви сильніше впадають у вічі. Отже, якщо затірка забрудниться або десь трохи зітреться, це буде помітніше. Тому в мокрих чи брудних зонах краще брати не надто світлу та не надто темну, а щось середнє: наприклад, сіру чи бежеву.
Источник: www.ivd.ru